Одбрана докторске дисертације Александра Вељковића

Одбрана докторске дисертације Александра Вељковића: „Семантичко обједињавање и претраживање биоинформатичких база података коришћењем метода истраживања података", биће одржана 26. 3. 2024. године у 18 часова у учионици 844.

детаљније

Студентски семинар, 15. март 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржану петак, 15. марта 2024. године са почетком у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
 
Предавачи: Вељко Радић, Математички факултет Универзитета у Београду
 
Наслов предавања: ЈЕДНА НЕЈЕДНАКОСТ ИЗМЕЂУ ИНВАРИЈАНТИ ЧВОРОВА
 
Апстракт:
Један од основних проблема теорије чворова је детекција различитих чворова. Иако генерални одговор на то питање тренутно не постоји, до делимичних одговора се може доћи посматрањем различитих инваријанти чворова. У овом предавању ћемо увести три инваријанте - минимални број пресецања (crossing number), штаповски број (stick number) и лучни индекс (arc index). Затим ћемо доказати једну неједнакост између њих коју су корејски математичари Youngsik Huh и Seungsang Oh доказали 2011. године. Занимљиво је да та неједнакост води порекло из такозване Ремзијеве теорије чворове која представља спој класичне комбинаторне Ремзијеве теорије са теоријом чворова.

У самом почетку предавања ћемо увести основне појмове из теорије чворова и кратко споменути њену историју. Навешћемо и неке од отворених проблема у области. Попут теорије бројева, многи од њих имају прилично једноставну формулацију. Међутим, за решавање многих од њих могуће је да није неопходно велико теоријско знање, као што амерички математичар Колин Адамс тврди у својој књизи The Knot Book: The Elementary Introduction to The Mathematical Theory of Knots. Услед тога, он сматра да је ова област прилично погодна за истраживачки рад млађих студената и саму књигу је написао као помоћ при менторству таквог рада.

Напомена: Предавања се могу пратити на даљину преко линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/CihYM6Nratzix7c8G/uJmcdEJs4INWQ8MEoLVzHRGxbfbBEWSBMwXBYcymVoj

Регистрациона форма је доступна на:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/M4zcEwxkzy5PqNS73

детаљније

Семинар Геометрија и примене, 14. март 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у четвртак, 14. марта 2024, са почетком у 17.15, преко ZOOM платформе.

Предавач: Adela MIHAI, Technical University of Civil Engineering Bucharest

Наслов предавања: ON SEMI-SYMMETRIC CONNECTIONS

Апстракт:  
Friedmann and Schouten [2] introduced the notion of a semi-symmetric lin-ear connection on a differentiable manifold. In [3], Hayden proposed the no-tion of a semi-symmetric metric connection on a Riemannian manifold. Later, Yano in [5] studied some properties of a Riemannian manifold endowed with a semi-symmetric metric connection. In [4] Nakao considered submanifolds of a Riemannian manifold with semi-symmetric connections. More recently, semi- symmetric non-metric connections were discussed by Agashe, in 1992 (see [1]). In this talk some results on both metric and non-metric semi-symmetric connections will be presented, as well as certain old and new techniques used in their proofs.
 
References
 
[1] N.S. Agashe, A semi-symmetric non-metric connection on a Riemannian manifold, Indian J. Pure Appl. Math. 23 (1992), 399-409.
[2] A. Friedmann, J.A. Schouten, Uber die Geometrie der halbsymmetrischen ¨ Ubertragungen, Math. Zeitschr. 21 (1924), 211-223.
[3] H.A. Hayden, Subspaces of a space with torsion, Proc. London Math. Soc. 34 (1932), 27-50.
[4] Z. Nakao, Submanifolds of a Riemannian manifold with semisymmetric metric connections, Proc. Amer. Math. Soc. 54 (1976), 261-266.
[5] K. Yano, On semi-symmetric metric connection, Rev. Roumaine Math. Pures Appl. 15 (1970) 1579-1586.

Напомена: Овај састанак семинара биће одржан искључиво онлајн, преко ZOOM платформе

Линк за приступ:
https://zoom.us/j/97955914272?pwd=QWxZaUlOd1BCSExiRThUbTJDV24xQT09

Meeting ID: 979 5591 4272
Passcode: 194785

детаљније

Семинар Катедре за вероватноћу и статистику, 13. март 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 13. марта 2024, у сали 821 Математичког факултета са почетком у 16.15.

Предавач: др Вук Вујовић, Природно-математички факултет, Универзитет у Нишу

Наслов предавања: СТОХАСТИЧКИ ХЕПАТИТИС Ц МОДЕЛИ

Апстракт: Хепатитис Ц је инфективно обољење јетре које је изазвано вирусом Хепатитиса Ц. Преноси се искључиво путем крви инфициране особе. Теоријско проучавање ширења Хепатитиса Ц има дугу историју и његова динамика се може математички моделирати детерминистичким SIR моделом. Како су путеви заражавања најчешће случајни, то се непредвидивост контакта међу особама боље описује стохастичким моделима. У овом раду конструишу се три стохастичка модела, увођењем случајности типа Гаусовог белог шума у детерминистички модел. Имајући у виду редослед излагања наведених модела, први је добијен пертурбовањем ефективне контактне стопе, што је и природна претпоставка, јер су путеви заражавања случајни. За тако формиран стохастички систем, најпре је показана егзистенција и јединственост глобалног решења. Потом се одређују услови за параметре модела под којима долази до искорењивања болести али и њеног опстанка у популацији. Детерминистички модел, који је предмет разматрања, поседује два еквилибријума: еквилибријум без болести и ендемски еквилибријум. У складу са тим, преостала два стохастичка система у овом раду су конструисана, тако да сваки од њих наследи тачно један од поменутих положаја равнотеже. У раду се испитују својства стабилности равнотежних положаја користећи познати метод који се базира на конструкцији одговарајуће функције Љапунова. Закључак је да ако се смањи стопа контакта између инфицираних и здравих особа, у првом реду повећањем стопе по којој се прелази у стадијум изолације, постићи ће се позитивни ефекти у контроли болести, што је илустровано нумеричком симулацијом.

Напомена: Предавање је могуће пратити и на даљину преко ZOOM платформе.

Линк за приступ је

https://zoom.us/j/97008303948?pwd=NXBkTmZ6aHViVzdBOXI2eTRpRHdNZz09

Meeting ID: 970 0830 3948
Passcode: 131601

детаљније

Семинар за симплектичку топологију, 12. март 2024.

Наредни састанак Семинара за симплектичку топологију биће одржан у уторак, 12. марта 2024, у сали 840 Математичког факултета са почетком у 16.15.

Предавач: Душан Јоксимовић

Наслов предавања: ЛИПШИЦОВА КОНТАКТНА ГЕОМЕТРИЈА

детаљније

Одељење за математику, 15. март 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 15. марта 2024, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.

Предавач: Иван Лимонченко, Математички институт САНУ

Наслов предавања: SPHERES: G-THEOREM AND BEYOND

Апстракт: In this talk addressed to a wide audience we are going to discuss some of the key results and open problems concerning triangulated spheres. We shall see how this subject arising from polytope theory emerged into a new area of Mathematics, combinatorial commutative algebra, unifying in a natural way modern combinatorics, algebra and topology.
 
Напомена: Предавања се могу пратити на даљину преко линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/T9XDGChhq8aDcNqmz/qw7wIwci2jv2rdg9I9CrXkm7OJhF_LB8DfjXZp4jTFV
 
Регистрациона форма је доступна на:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N

детаљније

Одељење за механику, 13. март 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 13. марта 2024, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПРОСТОР И ВРЕМЕ У КЛАСИЧНОЈ АНАЛИТИЧКОЈ МЕХАНИЦИ
 
Апстракт: Представићемо инваријанту формулацију реономне Лагранжеве механике користећи концепт поокретних и непоокретних координатних система. Пре свега је акценат на холономним системима, а ако време дозволи укратко ћемо размотрити и нехолономне системе.
 
Напомена:
Предавања се могу пратити на даљину преко странице:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
 
Регистрација ѕа учешће на семинару је доступна на следећој страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8

детаљније

Семинар за вештачку интелигенцију, 13. март 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 13. марта 2024. са почетком у 19 часова. У питању је заједнички састанак са Семинаром за рачунарство и примењену математику.
 
Предавач: Станислава Босиочић, Академија техничко-уметничких струковних студија Београд, Одсек Висока грађевинско-геодетска школа
 
Наслов предавања: МОДЕЛОВАЊЕ ПРОЦЕНЕ ВРЕДНОСТИ СТАНОВА ПРИМЕНОМ ТЕХНИКА МАШИНСКОГ УЧЕЊА
 
Апстракт:
У последњих неколико година, у Републици Србији због разноврсне и интензивне станоградње, комплексности стања власничке евиденције
непокретности и услова куповине, као и просторне нехомогености, процена вредности станова представлја један од изазовнијих задатака. Примена техника машинског учења има велики потенцијал у изради модела процене и могла би да има примену у процењивачкој пракси некретнина у Републици Србији. Овим методама је могуће заменити традиционалне методе процене непокретности, које у процену осим искуства самог проценителја уносе одређени ниво субјективности. У оквиру предавања укратко ће бити приказани резултати истраживања који за цилј имају креирање модела процене вредности станова применама техника машинског учења. Такође ће бити представлјена комплексност процене вредности непокретности, као и основни проблеми везани за прикуплјање и структуру прикуплјених података.

Ово је заједнички рад са Милевом Самарџић-Петровић, Универзитет у Београду, Грађевински факултет.
 
Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног
учешћа, пренос је доступан на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 12. март 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 12. марта 2024. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
 
Предавач: Проф.др Војкан Васковић, Факултет организационих наука, професор у пензији
 
Наслов предавања: ЕКОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ КАО ПОСЛЕДИЦА РАДА СА BLOCKCHAIN ТЕХНОЛОГИЈОМ
 
Апстракт: Технологија ланца блокова се појавили пре шеснаест година и убрзо су постале феномен који великом брзином осваја простор у финансијском сектору али и у другим областима пословања. Софтверско решење на бази ланца блокова прво је примењено за потребе крипто валуте под називом Bitcoin а затим је започело масовно креирање сличних система трансферисања новца, тако да је до сада имплементирано преко десет хиљада оваквих система. У почетку нико није анализирао количину електричне енергије која се троши за ове намене али је убрзо са развојем овог пословања уочен проблем. Масовна примена ASIC уређаја за рударење крипто валута, захтева велику количину електричне енергије која се троши у процесима израчунавања криптографских алгоритама а обзиром на то да их је у свету инсталирано више милиона само за потребе Bitcoin рударења, јасно је да оволика потрошња изазива забринутост у вези са утицајем ове енергетски захтевне техологије на животну средину. Ови проблеми постају све акутнији јер се примена блоцкцхаин технологије сваким даном све више шири.
 
Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr

Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног учешћа, пренос је доступан на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

детаљније

Студентски семинар, 8. март 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржану петак, 8. марта 2024. године са почетком у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
 
Предавачи: Владимир Јанковић, Ана Мијовић, и Лука Радановић, Математички факултет Универзитета у Београду
 
Наслов предавања: МЕТАХЕУРИСТИЧКИ ПРИСТУПИ ЗА ПРОБЛЕМ МАКСИМАЛНЕ РАЗНОЛИКОСТИ СА ОГРАНИЧЕЊИМА КАПАЦИТЕТА И БУЏЕТА
 
Апстракт:

Разматран је проблем алокације ресурса, познат као проблем максималне разноликости са ограничењима капацитета и буџета, који укључује успостављање неких објеката на такав начин да се максимизира удаљеност између два најближа успостављена објекта. Број објеката које треба успоставити није унапред дефинисан. Две математичке формулације у облику целобројног линеарног програма (ILP) су анализиране и упоређене на подскупу малих тест инстанци коришћењем CPLEX комерцијалног солвера. Поред тога, за решавање овог проблема користили смо и две метахеуристичке методе. Прва је популациона метахеуристика позната као оптимизација колонијом пчела (BCO), док друга представља уопштену методу променљивих околина (GVNS).

Ефикасност обе методе је тестирана на скупу тешких примера из литературе. Приступ заснован на GVNS методи је постигао боље резултате од тренутно најбољег алгоритма који је заснован на основној VNS методи.

Напомена: Предавања се могу пратити на даљину преко линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/CihYM6Nratzix7c8G/uJmcdEJs4INWQ8MEoLVzHRGxbfbBEWSBMwXBYcymVoj

Регистрациона форма је доступна на:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/M4zcEwxkzy5PqNS73

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести