Семинар Геометрија и примене, 22. фебруар 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан уживо у четвртак, 22. фебруара 2024. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17.15.

Предавач: Иван Лимонченко, Математички институт САНУ

Наслов предавања:  ON GEOMETRICAL METHODS IN THE THEORY OF TORIC MANIFOLDS
 
Апстракт: In 1992 Pukhlikov and Khovanskii obtained a description of intersection ring of a nonsingular projective toric variety via the volume polynomial of a virtual polytope.

A topological generalization of a nonsingular projective toric variety was introduced and studied by Davis and Januszkiewicz in 1991 and is known in toric topology as a (quasi)toric manifold. They showed that cohomology rings of quasitoric manifolds are isomorphic to quotient rings of Stanley-Reisner algebras of simple polytopes by linear ideals. Since that time (quasi)toric manifolds have become key players in toric topology and found various applications in bordism theory, mirror symmetry, polytope theory and other areas of research.

In this talk, I`m going to introduce some of the basic constructions and fundamental results concerned with geometry, topology, and combinatorics of (quasi)toric manifolds. We will also discuss in brief the theory of volume polynomials of generalized virtual polytopes based on the study of topology of affine subspace arrangements in a real Euclidean space. Then I will show how to apply this theory in order to obtain a topological version of the classical Bernstein-Kushnirenko-Khovanskii theorem and a Pukhlikov-Khovanskii type description for cohomology rings of a wide class of smooth orientable closed manifolds with a compact torus action, which we called generalized quasitoric manifolds.

 The talk is based in part on the joint works with Askold Khovanskii (University of Toronto) and Leonid Monin (EPFL)

Напомена: Семинар је могуће пратити и онлајн. Регистрација за учешће на семинару је доступна на следећем линку: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/5vJy5i44YQbMdSuDZ

Уколико сте већ регистровани предавање можете пратити на следећем линку (након сто се улогујете): https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/jJPbbrZF9BLD73r5m

Неулоговани корисници могу пратити пренос предавања на овом линку: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/cngMrxTa7WoFSKZJn/ddPssjwsP40vEFRiLjVYEt-bWXLwl-VPYEEFMQjMOG1

детаљније

Одељење за математику, 23. фебруар 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 23. фебруара 2024, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
 
Предавач: Игор Уљаревић, Математички факултет Универзитета у Београду
 
Наслов предавања: ПОЈАМ ВЕЛИЧИНЕ У КОНТАКТНОЈ ГЕОМЕТРИЈИ
 
Апстракт: Контактна геометрија проучава глатке многострукости са додатном структуром, званом контактна структура. Природно се појављује у многим физичким дисциплинама, као што су механика, квантна механика, термодинамика, геометријска оптика, а осим тога нашла је примјену у другим областима математике, на примјер у ниско-димензионој топологији.

Једно од водећих питања у контактној геометрији јесте у којој мјери она излази ван оквира глатке топологије. Другачије речено, које све појмове, "видљиве" контактној геометрији, глатка топологија не примјећује. У овом предавању, показаћу да контактна геометрија, за разлику од глатке топологије, разликује мале од великих лопти у одрећеним ситуацијама.
 
Напомена: Предавања се могу пратити на даљину преко линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/T9XDGChhq8aDcNqmz/qw7wIwci2jv2rdg9I9CrXkm7OJhF_LB8DfjXZp4jTFV
 
Регистрациона форма је доступна на:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N

детаљније

Семинар за теорију релативности и космолошке моделе, 21. фебруар 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 21. фебруара 2024. у сали 301ф Математичког института САНУ, са почетком у 12 часова.

Предавачи: академик др Зоран Кнежевић, председник САНУ
 
Наслов предавања: СУДАРИ АСТЕРОИДА СА ЗЕМЉОМ
 
Апстракт:
Човечанству прете бројне опасности које могу да имају катастрофалне последице на глобалном нивоу и изазову значајно смањење, ако не и потпуно уништење хумане популације, али и Земљине биосфере. Једну од тих опасности представља и могућност судара наше планете и неког небеског тела, најчешће се при том имају у виду астероиди који могу да дођу у непосредну близину наше планете. У првом делу предавања поближе ћемо се упознати са тим нашим “опасним суседима” и указаћемо на трагове судара с њима које налазимо широм Сунчевог система, да бисмо се затим фокусирали на историјске податке и доказе о ранијим сударима астероида са Земљом, али и са неким недавним догађајима те врсте, који сведоче да је опасност реална и стално присутна.  У другом делу ћемо се бавити питањем да ли и шта чинимо да бисмо се заштитили,  указујући на конкретном примеру да се ради о врло комплексном проблему. На крају ћемо размотрити неке од предложених одбрамбених стратегија и детаљније приказати један недавно извршен успешан тест дефлекције астероида, који представља јасан путоказ у ком правцу у погледу избегавања опасности од судара са небеским телима има смисла и треба ићи у непосредној будућности.

Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/yujMwF3JyYqzw6Jth/2m0heDiyDRqBDFTDIItulzyPrdbs5PT8mt_WmgRpRgr

Регистрација за учешће на семинару је доступна на следећем линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CyzPn2zriMsWWNzii

детаљније

Семинар за вештачку интелигенцију, 21 фебруар 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 21. фебруара 2024. са почетком у 19 часова.
 
Предавач: Мирјана Ивановић, редовни професор, Универзитет у Новом Саду, Природно-математички факултет, Департман за математику и информатику, Катедра за рачунарске науке
 
Наслов предавања: ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА - РОДНА РАВНОПРАВНОСТ И ЕТИЧКИ АСПЕКТИ
 
Апстракт:
 
Тренутно, истраживања у области вештачке интелигенције првенствено воде мушкарци, те је јасно изражена родна неједнакост. На светском нивоу жене чине само 22% истраживача који раде у области вештачке интелигенције. С друге стране вештачка интелигенција обликује родне односе, стварајући нове изазове и могућности и за жене. Да би њихов лични развој и професионални раст били у потпуности интегрисани, више жена треба да учествује у дизајну, имплементацији, и евалуацији метода и приступа у машунском учењу и технологијама заснованим на вештачкој интелигенцији. Само смислено укључивање жена у свим фазама би требало да резултира политикама и технологијама које дигиталну једнакост претварају у стварност. Мушкарци и жене треба да буду савезници и да проактивно делују како би вештачка интелигенција била боља за све.
Изазови вештачке интелигенције у вези са родним аспектима су вишеслојни и биће разматрани у презентацији.
+ Дизајн. Жене треба да имају активну улогу у обликовању нове генерације технологија, тако да се не репродукују стереотипи и узима у обзир различитости.
+ Примена таквих технологија и директни друштвени/економски/политички утицај које ће вештачка интелигенција имати у покушају смањења родне неравноправност.
+ Стратегије које доприносе смањењу родне неравноправности и стереотипа као и њихов утицај на будућност рада и могућности напредовања за жене у доменима вештачке интелигенције. Системи машинског учења и вештачке интелигенције нуде могућности да се поправи пристрасност и да се изграде друштва која укључују виши степен родне равноправности.
+ Све ово повлачи за собом и одређене етичке дилеме које друштво мора да разматра и реши на добробит свих.

Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног учешћа, пренос је доступан на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

детаљније

Одељење за механику, 21. фебруар 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 21. фебруара 2024, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПРОСТОР И ВРЕМЕ У КЛАСИЧНОЈ АНАЛИТИЧКОЈ МЕХАНИЦИ
 
Апстракт: Представићемо инваријанту формулацију реономне Лагранжеве механике користећи концепт поокретних и непоокретних координатних система. Пре свега је акценат на холономним системима, а ако време дозволи укратко ћемо размотрити и нехолономне системе.
 
Напомена: Предавања можете пратити на даљину преко странице:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
 
Регистрација ѕа учешће на семинару је доступна на следећој страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
 
Архива снимљених предавања се налази на страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/j9rAJJvBQHx2zgSSH

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 20. фебруар 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 20. фебруара 2024. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
 
Састанак Семинара биће посвећен обележавању јубилеја:
 
50 ГОДИНА СЕМИНАРА ЗА РАЧУНАРСТВО И ПРИМЕЊЕНУ МАТЕМАТКУ - ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ II ДЕО - ПРИМЕЊЕНА МАТЕМАТИКА
 
Наслови и апстракти излагања могу се наћи на страници:
 
https://www.mi.sanu.ac.rs/novi_sajt/seminars/programs/seminar2.feb2024.php
 
Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr

Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног учешћа, пренос је доступан на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

детаљније

Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног доцента за ужу научну област Вероватноћа И статистика

Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног доцента за ужу научну област Вероватноћа И статистика

Извештај, сажетак

детаљније

Одељење за механику, 14. фебруар 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 14. фебруара 2024, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Марина Павловић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПРИМЕНА ДУБОКОГ УЧЕЊА ЗА МОДЕЛОВАЊЕ СВЕТЛОСНИХ КРИВИХ КВАЗАРА
 
Апстракт: Светлосне криве квазара показују стохастичку варијабилност, која у комбинацији са техничким ограничењима посматрања, као што су честе празнине у посматрању, стварају значајне изазове за њихову анализу. Да би се ефикасно суочили са овим проблемима, поготово у LSST (Legacy Survey of Space and Time) ери, где очекујемо велики број података у кратком временском интервалу, коришћење дубоког учења истиче се као кључни метод за ефикасно моделовање светлосних кривих квазара. У овом предавању представљамо наш Python пакет, који је сада доступан као "QNPy" на PyPI платформи, који представља револуционарни алат за моделовање светлосних кривих квазара помоћу алгоритама мета учења који се називају Кондиционим Неуронским Процесима. Показаћемо прву примену QNPy Python пакета на два узорка података добијених из Data ČallengeLSST AGN Science Collaboration и свемирске мисије GAIA.
 
Напомена: Предавања можете пратити на даљину преко странице:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
 
Регистрација ѕа учешће на семинару је доступна на следећој страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
 
Архива снимљених предавања се налази на страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/j9rAJJvBQHx2zgSSH

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 13. фебруар 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 13. фебруара 2024. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
 
Састанак Семинара биће посвећен обележавању јубилеја:
 
50 ГОДИНА СЕМИНАРА ЗА РАЧУНАРСТВО И ПРИМЕЊЕНУ МАТЕМАТКУ - ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ I ДЕО - РАЧУНАРСТВО
 
Наслови и апстракти излагања могу се наћи на страници:
 
https://www.mi.sanu.ac.rs/novi_sajt/seminars/programs/seminar2.feb2024.php
 
Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr

Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног учешћа, пренос је доступан на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

детаљније

Студентски семинар, 9. фебруар 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у петак, 9. фебруара 2024. године са почетком у 15 часова.
 
Предавач: Игор Медведев, Универзитет у Принстону
 
Наслов предавања: НЕЛИНЕАРНЕ ТАЛАСНЕ ЈЕДНАЧИНЕ
 
Апстракт:
Таласна једначина је један од основних примера хиперболичких парцијалних диференцијалних једначина. Она описује кретање таласа у разним срединама, а јавља се у акустици, електромагнетизму, па чак и у општој теорији релативности. У овом предавању почећемо од простих примера линеарних таласних једначина. Дискутоваћемо и неколико својства нелинеарних таласних једначина, као што су постојање решења, правилност, ограниченост и опадање решења. Кроз ове примере упознаћемо се са неким од главних техника у анализи диференцијалних једначина.
 
Напомена: Предавања се могу пратити на даљину преко линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/CihYM6Nratzix7c8G/uJmcdEJs4INWQ8MEoLVzHRGxbfbBEWSBMwXBYcymVoj

Регистрациона форма је доступна на:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/M4zcEwxkzy5PqNS73

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести