Путујући студентски сајам, 23. октобар, 2019.

Универзитет у Београду, у сарадњи са Campus France, француском агенцијом која се бави промоцијом француског високог образовања, мобилношћу и пријемом иностраних студената, и Француским институтом у Србији, организује јубиларни 10. “Путујући студентски сајам“, који ће се одржати у згради Ректората Универзитета у Београду, у среду 23. октобра 2019. године, са почетком у 9:30.

Програм сајма

детаљније

Одељење за механику, 25. октобар 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 25. октобра 2019. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14 часова.

Предавач: Xiao-Jun Yang, State Key Laboratory for Geomechanics and Deep Underground Engineering, China University of Mining and Technology, Xuzhou, China

Наслов предавања: NEW NON-CONVENTIONAL METHODS FOR QUANTITATIVE CONCEPTS OF ANOMALOUS RHEOLOGY

Апстракт: In this report, we address the general calculus operators with respect to another functions containg the power-law and exponential functions. The Boltzmann-type superposition principles for the anomalous linear viscoelasticity are considered for the first time. The new technologies are as non-conventional tools proposed to extend the quantitative concepts of anomalous rheology for solid mechanics.

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 24. октобар 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 24. октобра 2019. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15. У питању је заједнички састанак са КГТА семинаром.

Предавач: Ioana-Claudia Lazar, Politehnica University of Timisoara, Romania

Наслов предавања: MINIMAL DISC DIAGRAMS IN 5/9-COMPLEXES

Апстракт: We introduce and study two combinatorial curvature conditions on a simplicial complex. The first one is called the 5/9-condition. We give hereby an application of another combinatorial condition, called 8-location, introduced by Damian Osajda. We prove the minimal filling diagrams lemma for 5/9-complexes.Then we show that the 5/9-condition on a simplicial complex implies the Gromov hyperbolicity of its universal cover. The second condition is called t-uniformness. We prove that the lengths of spheres in t-uniform complexes are the terms of certain Lucas sequences. We find optimal constants for the linear isoperimetric inequality in the hyperbolic case.

детаљније

Одељење за математику, 22. октобар 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 22. октобра 2019. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 16 часова.

Предавач: Данко Јоцић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: INEQUALITIES FOR (σ-ELEMENTARY OPERATORS AND GENERAL) INNER PRODUCT TYPE TRANSFORMERS IN NORM IDEALS OF COMPACT OPERATORS

Апстракт

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 22. октобар 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 22. октобра 2019. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15.

Предавач: Тибор Лукић, Факулет техничких наука, Универзитет у Новом Саду

Наслов предавања: ENERGY MINIMIZATION MODELS IN TOMOGRAPHY IMAGE RECONSTRUCTION

Апстракт: Energy minimization models are often used in many image processing problems. The basic concept of this approach will be presented and discussed. Incorporating a priori information about the solution into the energy minimization model is called regularization. Special focus will be devoted to the development and analysis of possible regularization functions. The parallel beam projection geometry in tomography image reconstruction will be considered and the corresponding energy minimization model will be analysed. Often used regularizations, but also recently proposed ones, for tomography reconstruction will be discussed.

детаљније

Khola Algali, Извештај комисије о оцени докторске дисертације и докторска дисертација

Детаљније

детаљније

У четвртак, 24. октобра, у 18 сати, у Галерији науке и технике САНУ биће отворена изложба поводом сто година од рођења академика Рајка Томовића, нашег значајног научника.

Рајко Томовић је био професор Електротехничког факултета у Београду, конструктор првих специјалних рачунара за решавање диференцијалних једначина и творац такозване „београдске шаке“, што је представљао један од првих покушаја у свету да се изради вештачки орган са чулом додира. У свом научном раду бавио се мултидисциплинарним истраживањима вештачке интелигенције и биотехником.

На изложби, која је део међународног скупа организованог у част академика Томовића, бића приказана његова бројна достигнућа и богат научни рад на пољу развоја роботике, као и хибридних и дигиталних рачунара. Такође, изложба ће указати на велики углед и значај који је овај научник имао у међународним круговима.

Приликом отварања говориће академик Зоран Петровић, управник Галерије науке и технике САНУ, а част да отвори изложбу имаће академик Дејан Поповић, члан Одељења техничких наука САНУ.

детаљније

Представљање извештаја о урађеној докторској дисертацији кандидата Ђорђа Савића, 18.10.2019. године.

Представљање извештаја о урађеној докторској дисертацији „МЕРЕЊЕ МАСА ЦРНИХ РУПА КОД АКТИВНИХ ГАЛАКТИЧКИХ ЈЕЗГАРА ПОМОЋУ ПОЛАРИЗАЦИЈЕ У ШИРОКИМ ЕМИСИОНИМ ЛИНИЈАМА“, кандидата Ђорђа Савића биће одржано у петак, 18.10.2019. године у зборници са почетком у 12:15 часова.

детаљније

Ђорђе Савић, Извештај комисије о оцени докторске дисертације и докторска дисертација

Детаљније

Одбрана докторске дисертације мр Златка Лазовића

Одбрана докторске дисертације мр Златка Лазовића: „Мере некомпактности на Хилбертовим C* - модулима“, биће одржана у петак 18.10.2019. године, у 12.00 часова у учионици 706.