Одељење за математику, 21. март 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан као заједнички састанак са Одељењем за механику у петак, 21. марта 2014, са почетком у 14 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавачи: Владимир Драговић, Катица (Стевановић) Хедрих, Душан Зорица

Наслов предавања: НАУЧНИ РЕЗУЛТАТИ НА ПРОЈЕКТИМА МАТЕМАТИЧКОГ ИНСТИТУТА САНУ У 2013. ИЗ ОБЛАСТИ МЕХАНИКЕ

Садржај: Руководиоци пројеката, у договору са Управником одељења, ће приказати у општим цртама, научне резултате које су добили истраживачи на њиховим пројектима а примљени су за штампу или су публиковани у 2013. години.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 18. март 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 18. марта 2014, са почетком у 18h у сали 809 Математичког факултета.

Предавач: Милица Вучетић, истраживач-сарадник, Математички факултет

Наслов предавања: Оптичка детекција остатака супернових и њихов утицај на одређиивање стопе формирања звезда

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 18. март 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 18. марта 2014, са почетком у 14:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Ива Антовић, Центар за музеологију и херитологију, Филозофски факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: ДИГИТАЛИЗАЦИЈА ДОКУМЕНТАЦИЈА НЕМАТЕРИЈАЛНЕ КУЛТУРНЕ БАШТИНЕ

Садржај: Развијањем методологије дигитализације документовања баштине, на основу проблема дигитализације документовања цјеловитог насљеђа дjеловања Бокељске морнарице, доказаћемо да је могуће, у операционалном смислу стварање модела систематизоване документације нематеријалних и материјалних сегмената културне баштине у виду дигиталног записа, као најпотпуније слике цјеловитости документације о баштини.

Израдом модела јединственог документовања цјеловитости културне баштине, настојали бисмо да докажемо да такозвано интегрално документовање може да потврди документацијски идеал да се културна баштина третира као обједињујућа материјално и нематеријално нераздвојива стварност.

То ће, поред унапријеђивања третмана и заштите културне баштине уопште, омогућити и приступ стручним и научним резултатима проучавања прошлости који је примјерен савременим потребама развоја друштва.

Неопходно је да као један од основа за разумијевање културне баштине узмемо у обзир и њену процесуалну нарав, а уз помоћ документацијских on line образаца, били бисмо у стању да документујемо све баштинске концепте одређеног добра.

Примјеном bottom-up приступа заштити, омогућили бисмо да у сам процес заштите укључимо већ идентификоване или потенцијалне баштинаре. На тај начин, поред транспарентности и јавног увида у документованост културне баштине, знатно бисмо олакшали сарадњу културних институција у проучавању културне баштине уопште, али и омогућили потпуније сагледавање и очување цјелокупног насљеђа у пракси.

детаљније

ЦГТА семинар, 18. март 2014.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 18. марта 2014, од 18-20h у сали 844 Математичког факултета.

Предавач: Раде Живаљевић

Наслов предавања: Тополошка К теорија - примери и проблеми (трећи део)

Садржај: Биће изложене неке од главних техника за израчунавање К-група. Предавање је прегледног карактера и никакво предзнање К-теорије се не подразумева (осим што је пожељно је да је слушалац бар једном у животу направио Мебијусову траку од папира).

детаљније

Семинар за геометрију, визуализацију и образовање са применама, 13. март 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 13. марта 2014. у сали 301ф, Математичког института САНУ, са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Андријана Савковић, Математички факултет

Наслов предавања: Totally umbilical hypersurfaces of a locally product Rimannian manifold - приказ рада Масафуми Окумуре

Садржај: Увешћемо појам скоро (локално) продукт Риманове многострукости M^{n+1} и скоро продукт структуре. Показаћемо да ће, под додатним условом да хиперповрш има константну главну кривину, важити теорема да комплетна, просто повезана тотално умбиличка хиперповрш скоро продукт Риманове многострукости јесте изометрична са сфером. Биће показане тотално умбиличке хиперповрши неких скоро продукт Риманових многострукости, као и да не постоје тотално умбиличке хиперповрши са константном кривином у неким скоро продукт Римановим многострукостима.

Резултати су представљени у раду Масафуми Окумуре: "Totally umbilical hypersurfaces of a locally product Rimannian manifold"

детаљније

Предавање 'Тајне чишћења организма и правилне исхране', Георгиј Назаров

У четвртак 20. марта 2014, Георгиј Назаров ће одржати предавање под насловом "Тајне чишћења организма и правилне исхране". Предавање ће бити у сали 706 на четвртом спрату и почеће у 12 сати.

Георгиј Назаров, рођени Московљанин, натуролог и истраживач аутор је серије семинара о здравијем начину живљења, семинара у природи и великог броја књига (које се могу наручити и преко Амазона).

Његове књиге: Тајне правилне исхране I и II део, Како живети здравије у јесен и решавати јесење тегобе, Тајне чишћења мозга, као и многобројни чланци и емисије који садрже аргументоване практичне савете о избору, времену узимања и правилном комбиновању хране.

Корекције навика у исхрани снажно утичу на квалитет здравља и стање психе, побољшавајући и способности за учење и интелектуални рад.

На предавању ће бити размотрене ове теме, а неки од детаља могу се видети и у избору из текстова:

О концентрацији
Штетни додаци у исхрани
Пића штетна по здравље
Неколико рецепата
Зимске воћне салате

детаљније

Одбрана докторске дисертације мр Боре Јовановића, 11. март 2014.

Одбрана докторске дисертације кандидата мр Боре Јовановића под називом "Одређивање разлике динамичког и светског времена и предвиђање промена у брзини земљине ротације" биће одржана 11. марта 2014. у сали 709 са почетком у 17 часова.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 13. март 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан као заједнички састанак са АРГО семинаром у четвртак, 13. марта 2014, од 18 часова у сали 718 Математичког факултета.

Предавач: Александар Зељић, Универзитет у Упсали, Шведска

Наслов предавања: Approximations for Model Construction

Садржај: We consider the problem of efficiently computing models for satisfiable constraints, in the presence of complex background theories such as floating-point arithmetic (FPA). Model construction has various applications, for instance the automatic generation of test inputs. It is well-known that naive encoding of constraints into simpler theories (for instance, bit-vectors or propositional logic) can lead to a drastic increase in size, and be unsatisfactory in terms of memory and runtime needed for model construction. We define a framework for systematic application of approximations in order to speed up model construction. Our method is more general than previous techniques in the sense that approximations that are neither under- nor over-approximations (or the combination of both) can be used, and shows promising results in practice.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 11. март 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 11. марта 2014, са почетком у 14:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Наташа Крејић, Марко Недељков, Милан Дражић, Небојша Гвозденовић

Наслов предавања: ESGI 99 - ОРГАНИЗАЦИЈА, УТИСЦИ И ПЕРСПЕКТИВЕ

Садржај: European Study Group with Industry (ESGI) се организује од краја шездесетих година као једнонедељна радионица на којој математичари моделирају и решавају реалне индустријске проблеме. Радионице су почеле у Оксфорду, али су се касније рашириле по Европи, а слични догађаји се организују и у САД, Аустралији, Азији, http://miis.maths.ox.ac.uk/how/. Деведесет девета европска ESGI је одржана у фебруару 2014. године у Новом Саду. Учествовало је 50 математичара који су решавали проблеме постављене од стране 6 српских компанија, http://www.dmi.uns.ac.rs/esgi_2014/default.html. Током овог семинара ћемо представити детаље организације ESGI радионице и размотрити перспективе за наставак активности у правцу повезивања математике и индустрије у нашој земљи.

детаљније

ЦГТА семинар, 11. март 2014.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 11. марта 2014, од 18-20h у сали 844 Математичког факултета.

Предавач: Раде Живаљевић

Наслов предавања: Тополошка К теорија - примери и проблеми (други део)

Садржај: Биће изложене неке од главних техника за израчунавање К-група. Предавање је прегледног карактера и никакво предзнање К-теорије се не подразумева (осим што је пожељно да је слушалац бар једном у животу направио Мебијусову траку од папира).

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести