ЦГТА семинар, 10. децембар 2013.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 10. децембра 2013. са почетком у 18 часова у сали 844 Математичког факултета.

Предавач: Раде Живаљевић

Наслов предавања: Неурологија конвексних скупова, тополошка Хелијева теорема и контрапример за Екофову (Eckhoff) хипотезу

Садржај: Предавање је из комбинаторне геометрије конвексних скупова у еуклидским просторима. У фокусу је Хелијева теорема (класична и тополошка верзија), теорема Вегнера (G. Wegner) и недавни контрапример (Boris Bukh) за Екофову хипотезу (Eckhoff).

Предавање је намењено свим студентима и најталентованијим професорима и носи жиг "Жива математика".

детаљније

Предавање академика Владете Јеротића

Академик Владета Јеротић биће гост Математичког факултета и одржаће предавање на тему: "Можемо ли учити да волимо?" у среду 11. децембра 2013. са почетком у 18 сати у сали 706 на IV спрату.

Позивамо све заинтересоване да присуствују предавању.
Добродошли!

 

детаљније

Статистика свуда око нас - II серија предавања

У организацији Математичког факултета 29.11. у 18 часова на Коларчевом народном универзитету почиње II серија предавања "Статистика свуда око нас". Предавања из  I серије можете видети овде.

Наслове нових предавања и термине њиховог одржавања можете видети овде.

Предавања су оганизована у међународној години статистике и у оквиру ЛЛЛ програма Темпус пројекта "МАС".

Ова серија предавања је истовремено везана и за прославу 140-те годишњице Математичког факултета, јер су скоро сви предавачи своје студије, основне, мастер или докторске завршили на Математичком факултету у Београду.

детаљније

Мини курс ''Geometry of Gauge Fields'', 4-6. децембар 2013.

Проф. Paolo Asciheri, са Универзитета у Алесандрији, Италија одржаће мини-курс под називом "Geometry of Gauge Fields", у периоду од 4-6. децембра 2013.

Термини предавања су:

  • Среда 4. децембар: 13-15, Физички факултет учионица 661,
  • Четвртак 5. децембар: 15-17, Физички факултет учионица 750,
  • Петак 6. децембар: 11-13, Институт за фи зику, Земун сала 300.

Добродошли су сви заинтересовани. Нарочито се позивају студенти 4. године, мастери докторских студија који су заинтересовани за теорије градијентних поља и њихову математичку формулацију да присуствују овим предавањима.

GEOMETRY OF GAUGE FIELDS
-a very short course-

Abstract
We will start from physical considerations regarding the motion of a quantum particle in a magnetic f ield background, and see how consistency of the system requires the flux of the magnetic f ield to be integer valued. The geometric structure underlying this integrality condition is that of a principal U(1) bundle. We will then describe (nonabelian) vector bundles and principal bundles from a local perspective (transition functions) and a global one. Their diff erential geometry is that of gauge fields. The seminar will be divided in three parts:

1. Electromagnetism in Quantum Theory and Dirac Charge Quantization,
2. Vector bundles and principal bundles,
3. Di erential geometry of bundles: connections and curvatures.

детаљније

Књига ''LaTeX2e за ауторе''

Књига "LaTeX2e за ауторе", аутора Александра Самарџића, Горана Ненадића и Предрага Јаничића, објављена 2003. године, сада је бесплатно расположива у електронском облику на адреси: http://www.matf.bg.ac.rs/latex2e/.

детаљније

Математички факултет на 7. Фестивалу науке ''Суперхероји науке''

Одраз у огледалу вам говори да подсећате на неког познатог?

Пролазници вас загледају, а и сами имате утисак да сте рођак великог научника, глумца или снажног хероја, само што се још питате ког...

Ко пита не скита, али више нема потребе да се питате јер ћемо вам управо то и открити.

Уз занимљив софтвер супертима Математичког факултета и Факултета безбедности на поставци "Имаш ли супердвојника" за трен ока можете да сазнате да ли личите на Николу Теслу, Питагору или Марију Кири.

Како?

Помоћу процената и користећи значајне биометријске тачке лица математика добија невероватан обрт и за кратко време бројке претвара у контуре, а вас лицем у лице упознаје с вашим познатим супердвојником.

●  Шта је препознавање лица?

Препознавање лица је метода која служи за аутоматско препознавање и идентификацију особа на основу дигиталних фотографија или видео записа.

Захваљујући могућностима савременог хардвера и развоју одговарајућих математичких метода, софтвер за препознавање лица доживљава експанзију и све већи напредак.

●  Како софтвер ради?

Софтвер за препознавање лица детектује значајне тачке лица са Ваше фотографије, а те тачке потом се одговарајућим математичким трансформацијама претварају у кодове.

Сваком лицу придружен је одговарајући код, тако да се математичким поређењем кодова може са извесном тачношћу установити да ли је Ваше лице слично неком другом чија се фотографија већ налази у постојећој бази.

Софтвер за препознавање лица један је од резултата сарадње Математичког факултета и Факултета Безбедности Универзитета у Београду на заједничком интердисциплинарном пројекту развоја базе TOC-search за претраживање података о тероризму и организованом криминалу.

Презентери

Програм

Фестивал науке одржава се од 5. до 8. децембра 2013. године.

Радно време:

Четвртак 5. и петак 6. децембар: од 10 до 18 сати

Субота 7. и недеља 8. децембар: од 11 до 20 сати

детаљније

Одељење за математику, 6. децембар 2013.

Наредни састанак семинара биће одржан у петак, 6. децембар 2013. са почетком у 14 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Петар Марковић, Департман за математику и информатику ПМФ, Нови Сад

Наслов предавања: УВОД У ДЕСКРИПТИВНУ ТЕОРИЈУ РАЧУНСКЕ СЛОЖЕНОСТИ

Садржај: Године 1974. Р. Фагин је доказао да је скуп својстава изразивих у егзистенцијалном фрагменту логике другог реда једнак класи рачунске сложености НП (недетерминистички полинимна).

Од те теореме почиње област рачунске сложености која повезује разне логичке системе са класама рачунске сложености.

Из тачке гледишта предавача (приученог аматера у овој теми), изгледа да се ова област примарно развијала у два правца: "улепшавање класе НП" које је ишло ка налажењу све рестриктивнијих логичких система који се такође поклапају са класом НП, или бар имају непразан пресек са сваком класом сложености унутар НП, и "превођење логике на језик теорије сложености" где се различити природни фрагменти логике првог и другог реда на сличан начин као код Фагина повезују са класама рачунске сложености.

Први правац, свакако, има за мотивацију напад на миленијумски проблем $P=?NP$, док је други дао једну богату менажерију нових класа сложености са којима се данас ради, те је и један од најпознатијих прегледних интернет сајтова о овој области назван "Complexity Zoo".

Даћемо кратак преглед одабраних резултата у оба правца од 1974. до данас.

детаљније

Семинар за геометрију, визуализацију и образовање са применама, 5. децембар 2013.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 5. децембар 2013. са почетком у 17:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Миљан Кнежевић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: A note on HQC mappings and Schwarz-Pick type inequalities

Садржај:

We will give a short review of harmonic quasiconformal mappings theory and its relation with hyperbolic geometry.

Also, we will consider which properties of HQC mappings and of hyperbolic metric are essential for validity of some Schwarz-Pick type inequalities.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 5. децембар 2013.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 5. децембра 2013. са почетком у 18h у сали 718 Математичког факултета.

Предавач: Предраг Јаничић, Марко Маликовић

Наслов предавања: Доказ коректности KRK (краљ-топ-краљ) стратегије завршнице у шаху свођењем на проблем SAT(приказ рада)

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 3. децембар 2013.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 3. децембра 2013. са почетком у 18h у сали 809 Математичког факултета.

Предавач: Проф. др Quentin Parker, Катедра за физику и астрономију, Универзитет Macquarie, Аустралија

Наслов предавања:The new Macquarie PN database - a multi-wavelength window into the soul of late-stage stellar evolution

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести