Konkurs za stipendiranje studija u Republici Srbiji

Ministarstvo omladine i sporta je u subotu, 1. decembra 2018. godine raspisalo Konkurs za stipendiranje do 950 najboljih studenata završne godine osnovnih akademskih studija i do 410 studenata završne godine master akademskih studija sa visokoškolskih ustanova čiji je osnivač Republika Srbija, za školsku 2018/19. godinu.

http://www.fondzamladetalente.rs/objavljen-konkurs-za-stipendiranje-stu-3/

Konkurs će biti otvoren do 31. decembra 2018. godine.

Od dana od kada je osnovan, 2008. godine, Fond je dodelio preko 26000 nagrada i stipendija studentima i učenicima srednjih škola u vrednosti od 6,8 milijardi dinara.

Tekst konkursa

detaljnije

Stipendije Vlade Francuske 2019/2020.

Ambasada Francuske i Francuski institut raspisali su konkurs za dodelu stipendija Vlade Francuske za master 2 nivo i doktorate u komentorstvu, za studije na francuskom ili engleskom jeziku. Sve oblasti su zastupljene. Studenti sami odlučuju o izboru studijskog programa.

Svake godine oko pedeset studenata iskoristi finansijsku podršku Vlade Francuske za nastavak studija u Francuskoj.

Konkurs za stipendije 2019/2020. otvoren je do 18. marta 2019.

Studenti mogu da konkurišu za razne programe stipendija:

- master 2 - sve oblasti
- master 2 - stipendija za bivše maturante Matematičke gimnazije u Beogradu
- doktorat u komentorstvu
- stipendija za Nacionalnu visoku školu za lepu umetnost (ENSBA).

Podnošenje kandidatura:

Francuski institut u Srbiji, Zmaj Jovina 11, Beograd vesna.adamovic@institutfrancais.rs

Uslovi i kriterijumi nalaze se na sajtovima:

http://www.institutfrancais.rs/
http://www.srbija.campusfrance.org 

Pratite naše aktuelnosti: facebook Campus France Serbie/Studirajte u Francuskoj

detaljnije

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji kandidata Monike Jurković, 11.01.2019. godine

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji „Određivanje fizičkih parametara cefeida tipa II“, kandidata Monike Jurković biće održano u petak, 11.01.2019. godine u sali 706 sa početkom u 12 časova.

detaljnije

Asteroid (11805) Novaković

Za izuzetan doprinos doc. Dr Bojana Novakovića razvoju planetaristike, međunarodna astronomska zajednica je dodelila ime Novaković asteroidu 11805 koji se sada zvanično zove (11805) Novaković https://minorplanetcenter.net/db_search/show_object?object_id=11805

Ova mala planeta otkrivena je u glavnom asteroidnom pojasu 1981. godine

detaljnije

ARGO seminar, 27. decembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 27. decembra 2018. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18:15.

Predavač: Petar Vukmirović, Univerzitet u Amsterdamu.

Naslov predavanja: PROŠIRIVANjE DOKAZIVAČA LOGIKE PRVOG REDA NA LOGIKU VIŠEG REDA

Apstrakt: Decenije rada su uložene u razvijanje efikasnih računa, struktura podataka, algoritama i heuristika za automatske dokazivače za logiku prvog reda. Dokazivači za logike višeg reda zaostaju u pogledu efikasnosti. Rad koji predstavljam prikazuje implementaciju dokazivača za logiku višeg reda baziranog na vrlo napredom superpozicionom dokazivaču E. Ovaj red objašnjava jedan način na koji se prilagodjavaju strukture podataka, algoritmi i heuristike kako bi se podržala logika višeg reda bez lambda izraza, formalizam koji podržava parcijalnu aplikaciju i primenjene promenljive. Naš pristup pokazuje dve bitne prednosti u odnosu na razvoj dokazivača za logiku višeg reda ispočetka: zadržavamo visoke performanse dokazivača za logiku prvog reda i uspevamo da rešimo i do 15% više problema u odnosu na tradicionalne pristupe zasnovane na prevođenju u logiku prvog reda. Logika višeg reda bez lambda izraza predstavlja prvi korak ka proširenjima na druge logike višeg reda.

Detaljnije informacije se mogu pronaći na:
http://argo.matf.bg.ac.rs/?content=seminar_sr_lat
http://computing.matf.bg.ac.rs

detaljnije

Seminar za mehaniku, 26. decembar 2018.

Ove godine Seminar za mehaniku (Matematički metodi mehanike) obeležava 25 godina rada. Povodom jubileja, Seminar organizuje tri predavanja u sredu, 26. decembra u sali 301f Matematičkog instituta SANU po sledećem rasporedu.

Sreda, 26. decembar sa početkom u 14:15

Predavač: Vladimir Dragović, Matematički institut SANU, Univerzitet u Teksasu

Naslov predavanja: TROUGAONE ŠLEZINGEROVE JEDNAČINE, SUPERELIPTIČKE KRIVE I RACIONALNA REŠENjA PENLEVEOVIH VI JEDNAČINA

Sreda, 26. decembar sa početkom u 16:15 (zajednički sastanak sa Odeljenjem za matematiku, u saradnji sa Srpskom akademijom nelinearnih nauka)

Predavač: Milivoj Belić, Uneverzitet u Kataru

Naslov predavanja:TALBOT CARPETS BY ROGUE WAVES

Apstrakt: Rogue waves are giant nonlinear waves that randomly appear and disappear in oceans and optics. Talbot carpets are ordered recurrent images of linear light and plasma waves. We demonstrate how to produce Talbot carpets by rogue waves.

Sreda, 26. decembar sa početkom u 18h (zajednički sastanak sa Odeljenjem za matematiku)

Predavač: Milena Radnović, Matematički institut SANU, Univerzitet u Sidneju

Naslov predavanja: O ASIMPTOTICI REŠENjA PENLEVEOVIH JEDNAČINA

Apstrakt: U ovom predavanju ćemo izložiti konstrukciju i geometrijski opis prostora početnih vrednosti za Penleveove jednačine. Zatim ćemo prikazati rezultate o asimptotskom ponašanju Penleveovih transcendenata u tom prostoru, kada nezavisna promenljiva teži beskonačnosti. Rezultati su dobijeni u zajedničkom istraživanju sa Nalini Joši.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 25. decembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 25. decembra 2018, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Prof. dr Miško M. Milanović, Geografski fakultet-Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: PRIMENA OPTIMALNOG KOLIČNIKA VEGETACIONOG INDEKSA (NORMALIZED DIFFERENCE VEGETATION INDEX - NDVI) U ANALIZI VEGETACIJE

Apstrakt: Vegetacioni indeksi u daljinskoj detekciji, normalizuju spoljašnje efekte koji direktno utiču na kvalitet satelitskih snimaka (najčešće se misli na Sunčevo zračenje), zatim povećavaju osetljivost na vegetacione biofizičke parametre, normalizuju unutrašnje efekte, kao što su topografija, varijacije topografije, varijacije pozadine lišća i na kraju, prikazuju razlike u žbunastoj i drvenastoj vegetaciji, odnosno, visokom i niskom rastinju. Za popis vegetacije i dobijanje snimaka vegetacionog pokrivača, biće predstavljen optimalni količnik vegetacionog indeksa (NDVI). Posle definisanja vrste vegetacionog indeksa koji će se koristiti u radu, pristupilo se određivanju snimaka potrebnih za analizu. Snimci koji se koriste za dobijanje optimalnog količnika vegetacionog indeksa su: snimak dobijen sa crvenog kanala (vidljivi deo spektra, Red - 0,6 mikrometara - 0,7 mikrometara) i snimak dobijen sa bliskog infracrvenog kanala (NIR - 0,7 mikrometara - 1,5 mikrometara). Ovi kanali su najpogodniji, jer vegetacija ima visok stepen refleksije svetlosti, ali slab stepen refleksije bliskog infracrvenog spektra i uopšte crvenog, tako da će se jasno izdvajati (ocrtavati) površine pod vegetacijom. Dostupni snimci za rad su sa satelita LANDSAT 8, prostorne rezolucije 30m (besplatno se mogu preuzeti sa sajta www.usgs.gov). U namenskom GIS softveru za obradu satelitskih snimaka, Idrisi (Geografski fakultet u Beogradu poseduje licencu), pristupilo se dobijanju rezultata. U modulu pomenutog softvera koji se odnosi na procenjivanje satelitskih snimaka, Image Calculator, uradjena je korekcija snimaka (kanali: Red i NIR): NDVI = (NIR-Red)/(NIR + Red).

detaljnije

Godišnji susret Seminara za topologiju konfiguracionih prostora, 24-27. decembar 2018.

Drugi godišnji susret Seminara za topologiju konfiguracionih prostora  biće održan 24-27. decembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU.

Raspored predavanja

Apstrakti predavanja

Nakon zatvaranja Godišnjeg susreta, u utorak 25.12, organizatori pozivaju na zajednički novogodišnji koktel Arheološkog i Matematičkog instituta SANU.

detaljnije

Studentski seminar, 21. decembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 21. decembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 12:15.

Predavač: Kosta Grujčić, Matematički fakultet-Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: DETEKCIJA OBJEKATA: SLAMovozeći automobili

Apstrakt: Primena mašinskog učenja u jednom od najstarijih problema računarske vizije. Pokazaćemo kako se SLAM problem može rešiti Kalmanovim filterima i kako se na to može dodati inteligencija u vidu detekcije objekata. Za to ćemo koristiti aktuelni YOLO algoritam koji radi u realnom vremenu. Cilj predavanja je konstrukcija najvišeg nivoa apstrakcije samovozećih agenata.

detaljnije

Pristupno predavanje u okviru konkursa za izbor jednog docenta za užu naučnu oblast: Računarstvo i informatika

Na konkurs se prijavilo četiri kandidata:
- Vujičić Stanković dr Staša
- Mišković dr Stefan
- Stojanović Đurđević dr Sana
- Čukić dr Ivan

Naslov predavanja: "Dajkstrin algoritam za nalaženje najkraćih puteva od zadatog čvora u grafu do svih ostalih čvorova"

Datum, vreme i mesto održavanja: sreda 26.12.2018. godine u 09:00 časova, sala 710/IV sprat (zbornica)

Članovi komisije:
prof. dr Nenad Mitić, redovni profesor;
prof. dr Gordana Pavlović Lažetić, redovni profesor;
prof. dr Miodrag Živković, redovni profesor;
prof. dr Predrag Janičić, redovni profesor;
dr Zoran Ognjanović

Datum objavljivanja: 18.12.2018.

detaljnije