Seminar za mehaniku, 26. decembar 2018.

Ove godine Seminar za mehaniku (Matematički metodi mehanike) obeležava 25 godina rada. Povodom jubileja, Seminar organizuje tri predavanja u sredu, 26. decembra u sali 301f Matematičkog instituta SANU po sledećem rasporedu.

Sreda, 26. decembar sa početkom u 14:15

Predavač: Vladimir Dragović, Matematički institut SANU, Univerzitet u Teksasu

Naslov predavanja: TROUGAONE ŠLEZINGEROVE JEDNAČINE, SUPERELIPTIČKE KRIVE I RACIONALNA REŠENjA PENLEVEOVIH VI JEDNAČINA

Sreda, 26. decembar sa početkom u 16:15 (zajednički sastanak sa Odeljenjem za matematiku, u saradnji sa Srpskom akademijom nelinearnih nauka)

Predavač: Milivoj Belić, Uneverzitet u Kataru

Naslov predavanja:TALBOT CARPETS BY ROGUE WAVES

Apstrakt: Rogue waves are giant nonlinear waves that randomly appear and disappear in oceans and optics. Talbot carpets are ordered recurrent images of linear light and plasma waves. We demonstrate how to produce Talbot carpets by rogue waves.

Sreda, 26. decembar sa početkom u 18h (zajednički sastanak sa Odeljenjem za matematiku)

Predavač: Milena Radnović, Matematički institut SANU, Univerzitet u Sidneju

Naslov predavanja: O ASIMPTOTICI REŠENjA PENLEVEOVIH JEDNAČINA

Apstrakt: U ovom predavanju ćemo izložiti konstrukciju i geometrijski opis prostora početnih vrednosti za Penleveove jednačine. Zatim ćemo prikazati rezultate o asimptotskom ponašanju Penleveovih transcendenata u tom prostoru, kada nezavisna promenljiva teži beskonačnosti. Rezultati su dobijeni u zajedničkom istraživanju sa Nalini Joši.