Отворени турнир Универзитета у Београду у шаху Пети куп ректора, 11.04.2017.

Универзитет у Београду и Спортско удружење Универзитета у Београду и ове године настављају лепу традицију започету пре пет година организацијом Отвореног турнира Универзитета у Београду у шаху за студенте и професоре који носи назив „Куп ректора“.

Турнир ће се одржати у згради Ректората (Студентски трг 1) у уторак 11. априла 2017. године у 17.00 сати. Право учешћа имају професори, асистенти и студенти факултета, академија и високих школа у Београду.

Ректорски колегијум

детаљније

Програм БГ пракса 2017.

Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду позива студенте завршних година да се пријаве за учешће у програму Универзитетска радна пракса – БГ ПРАКСА 2017.

БГ ПРАКСА 2017 омогућава студентима да по јединственом моделу обављају стручну праксу у јавним комуналним предузећима, организационим јединицама Градске управе, установама културе и градским општинама и стекну практична знања, вештине и релевантно радно искуство током студија и на тај начин унапреде своје академско образовање.

Програм БГ ПРАКСА 2017 реализоваће се као тромесечна пракса, а планирани почетак је 15. јун 2017.  Свим студентима – полазницима програма током трајања праксе биће обезбеђена накнада за топли оброк и превоз и менторска подршка из реда запослених у институцијама учесницама у програму.

Ангажовање у програму носи и одређени број додатних /некумулативних/ ЕСПБ бодова које факултети Универзитета у Београду препознају као релевантну ваннаставну активност студената или као обавезну стручну праксу.

Конкурс ће бити отворен од 23. марта до 17. априла 2017. године и кандидати се могу пријавити искључиво електронским путем. Приликом пријављивања кандидатима ће од документације бити неопходна скенирана потврда о редовном студирању.

Интегрални текст конкурса (са детаљима о локацијама и позицијама за праксу, описом посла и условима за сваку позицију) и Водич кроз конкурс доступни су на сајту Центра за развој каријере www.razvojkarijere.bg.ac.rs, где се обавља и пријављивање кандидата.

МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ, број места: 12

ЈКП „ИНФОСТАН ТЕХНОЛОГИЈЕ“ Београд
Позиција:  Програмер у Сектору за апликативна решења - 10 места

ЈКП ” ПАРКИНГ СЕРВИС”  БЕОГРАД
Позиција: Програмер- Софтверски инжењер - 1 место

ЦЕНТАР ЗА ЛИКОВНО ОБРАЗОВАЊЕ ШУМАТОВАЧКА
Позиција: Историчар уметности/кустос-  1 место

Бг пракса

детаљније

Одељење за математику, 7. април 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 7. априла 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Драган Ђорђевић, Природно-математички факултет, Универзитет у Нишу

Наслов предавања: GEOMETRIC OPERATOR THEORY: APPLICATIONS TO FREDHOLM THEORY AND GENERALIZED INVERSES

Апстракт: Decompositions of spaces induce matrix decompositions of bounded linear operators. Our idea is to prove some results in operator theory using operator matrices. We call it geometric operator theory. Generalized inverses of operators, as well as projections are involved.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 6. април 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 6. априла 2017. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

У оквиру састанка Семинара, представници компаније MSG Global одржаће стручну трибину под називом: "ИНОВАТИВНА СОФТВЕРСКА РЕШЕЊА У ОБЛАСТИ ФИНАНСИЈА И УПРАВЉАЊА РИЗИЦИМА".

Детаљније информације се могу пронаћи на: http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 6. април 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 13. априла 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Мирослава Антић, Математички факултет

Наслов предавања: ЧЕТВОРОДИМЕНЗИОНЕ CR ПОДМНОГОСТРУКОСТИ СФЕРЕ S6 СА ДВОДИМЕНЗИОНОМ НУЛ-ДИСТРИБУЦИЈОМ

Детаљније: Нул-дистрибуција је векторско раслојење над подмногострукости, којој припадају вектори за које се друга фундаментална форма, која одговара инклузији у амбијентну многострукост, поништава. CR подмногострукост сфере S6, димензије четири, може имати нул-дистрибуцију димензије највише 2. На  излагању ће бити анализиране овакве подмногострукости и биће приказана њихова класификација.

детаљније

Научни скуп -Од идеје до иновације-, 07.04.2017.

САНУ има част да Вас позове на научни скуп "Од идеје до иновације" који ће се одржати у петак 7. априла 2017. године у 9.00 сати у Свечаној сали САНУ, Кнез Михаилова 35/II.

Програм скупа

детаљније

Седрик Вилани, математичар и добитник Филдсове медаље, у посети Србији, 06.04.2017.

У склопу своје турнеје по Балкану, Седрик Вилани боравиће два дана у Новом Саду, Београду и Нишу како би пробудио интересовање за науку код свих и поделио своју склоност ка математици, ослањајући се на свој лични пут, колико научни толико и уметнички.

Тај пут довео га је до Филдсове медаље, једне од најпрестижнијих награда у научном и математичком свету.

Вилани ће одржати предавање под називом:

Троуглови, гасови, награде и људи (на енглеском језику)

у Центру за промоцију науке у четвртак 6. априла, од 18h до 20 сати, улица Краља Петра 46.

Детаљније

детаљније

Семинар за комплексну анализу, 7. април 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 7. априла 2017. у сали 710 Математичког факултета са почетком у 10 часова. У оквиру овог састанка Семинара планирана су два предавања.

Прво предавање:

Предавач: проф. др Миодраг Матељевић

Наслов предавања: THE GROWTH OF GRADIENTS OF SOLUTIONS OF SOME ELLIPTIC EQUATIONS AND BI–LIPSCHICITY OF QCH

Апстракт

Друго предавање:

Предавач: Петар Мелентијевић

Наслов предавања: НЕПРЕКИДНА ПРОШИРЕЊА БИХОЛОМОРФНИХ ПРЕСЛИКАВАЊА ГЛАТКИХ ДОМЕНА НА ГРАНИЦУ

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 4. април 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 4. априла 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Даница Вукадиновић Greetham, The Department of Mathematics and Statistics, University of Reading

Наслов предавања: АНАЛИЗА ТВИТЕРА: ИНДЕКСИ ЦЕНТРАЛНОСТИ И ИДЕНТИФИКАЦИЈА ГРУПА У ТЕМПОРАЛНИМ ГРАФОВИМА

Апстракт: Постоји више начина да креирамо динамичку мрежу (или темпорални граф) од микро-текстова објављених на друштвеној мрежи Твитер. Користећи адресирање (`@`) од око 100 милиона прикупљених порука креирали смо граф са намером да анализирамо како се динамика расположења мења у зависности од динамике промена у структури графа. Користећи Katz-ов индекс централности проширен на темпоралне графове показали смо да корисници са највећим индексом централности шаљу поруке са позитивним садржајем чешће и са негативним садржајем мање. Такође, мере позитивног и негатвног садржаја порука су нам омогућиле идентификацију стабилних група активних више месеци, где веће промене у просечном расположењу групе могу да се вежу за екстерне догађаје. На основу ових опажања, креирали смо једноставан модел који може да репродукује динамику слања порука и расположења.

Базирано на раду http://rsos.royalsocietypublishing.org/content/3/6/160162 [rsos.royalsocietypublishing.orgcite> sa ko-autorima] N. Charlton-ом и C. Singleton-ом са Универзитета у Редингу.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 4. април 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 4. априла 2017. у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Петар Костић, студент докторских студија Математичког факултета

Наслов предавања: СТРУКТУРА МЕЂУЗВЕЗДАНЕ СРЕДИНЕ И РАДИО SIGMA-D РЕЛАЦИЈА ОСТАТАКА СУПЕРНОВИХ

Апстракт: Остаци супернових представљају приближно сферну област коју обухвата ударни талас формиран након експлозије супернове. Током њихове еволуције, пошто се шире великом брзином, остацима SN расте пречник (D) док им се истовремено смањује површински сјај (Sigma) у радио подручју спектра. Теоријски и посматрачки је утврђено да су ове две величине међусобно повезане, па је њихова међузависност, тзв. Sigma-D релација, предмет проучавања. Пошто је (теоријски) у питању степена зависност, она је у log-log скали карактерише права одређеног нагиба. Тема овог предавања ће бити какав утицај средина у којој остаци еволуирају може имати на нагиб Sigma-D релације. Биће представљени резултати симулације у којој је симулиран узорак остатака SN који су формирани унутар густих (такође симулираних) молекуларних облака фракталне структуре.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести