Семинар из астрономије и астрофизике, 9. мај 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 9. маја 2017. у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Милан Стојановић, истраживач сарадник, Астрономска опсерваторија Београд

Наслов предавања: ЈЕДАН НОВИ ПОГЛЕД НА КРЕТАЊЕ ЗВЕЗДА ТАНКОГ ДИСКА ИЗ СУНЧЕВЕ ОКОЛИНЕ

Апстракт: Епицикличне учестаности у равни Млечног пута и нормално на њу и угаона брзина за Сунчев положај су повезани са потенцијалом за исти положај до његових извода другог реда. Оне се могу употребити за испитивање облика потенцијала на основу узорака сачињених од звезда диска. Према епицикличном моделу првог реда компоненте брзине дуж радијуса и нормале пружају коректну информацију о епицикличним учестаностима у равни и нормално на њу. У оквиру општијег модела, када се узима у обзир асиметрично заношење (енгл. drift), дисперзије брзине ротације заједно са својим разликама дају добро слагање у вези угаоне брзине за положај Сунца. Сагласност резултата показује да се овај нови метод заснован на расподели ексцентричности може користити у проучавању звездане кинематике.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 9. мај 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 9. маја 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Војкан Васковић, Висока школа за пословну економију и предузетништво

Наслов предавања: КРИПТОВАЛУТЕ

Апстракт: Од пре пар година у јавности, а посебно међу Интернет корисницима често се чују информације о биткоину (енгл. Bitcoin) који је крипто валута, протокол и софтвер. То је једна од првих имплементација оваквог "новца" која је за кратко време постигла фасцинантан успех. Биткоин је осмишљен на основу идеје о новом облику новца који користи криптографију у контроли његовог стварања и обављања трансакција. Интересантно је приметити да се не ослања ни на једну централну власт а његово стварање је аутоматизовано и генерише се на серверима који се још називају "рудари" (енгл. bitcoin miners). Њихов основни задатак је да потврђују стварање овог "новца" додавањем кода децентрализованој евиденцији која се повремено ажурира и архивира. Покретање и употреба крипто валуте овог типа отвара читав низ питања, пре свега, ко контролише издавње и масу новца у оптицају, да ли је ово стварно новац који завређује пажњу или још једна од многих превара у домену пословања на Интернету. Оно што посебно забрињава је масовно отварање нових система плаћања заснованих на идеји крипто валута.

детаљније

КГТА семинар, 9. мај 2017.

Наредни састанак КГТА семинара биће одржан у уторак, 9. маја 2017. у сали 844 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Тема семинара: НОВОСТИ ИЗ ПРИМЕЊЕНЕ И РАЧУНАРСКЕ ТОПОЛОГИЈЕ

детаљније

Заједнички састанак Одељења за математику и Одељења за механику, 8. мај 2017.

Заједнички састанак Одељења за математику и Одељења за механику биће одржан у понедељак, 8. маја 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Teodor Popelenski, MGU, Moscow

Наслов предавања: ON COMBINATORIAL RICCI FLOW ON SURFACES

Апстракт: After R.Hamilton`s paper (1982) Three-manifolds with positive Ricci curvature natural question the natural question about properties of the Ricci flow on surfaces have arisen. In this dimension the long-time existence and convergence were proved more or less easy: in 1986 R.Hamilton announced and in 1988 published the proof of convergence of the Ricci flow to the metric of constant curvature for arbitrary initial metric for any closed surface different form the sphere; in 1991 B.Chow closed the question by proving the same statement for two-dimensional sphere.

In 2003 B.Chow and F.Luo investigated on of possible "discretization" of the Ricci flow. Fixed data consists of a closed surface, its triangulation, and weights on the edges of the triangulation. For this object one has so called "circle packing metrics", corresponding curvatures, and Ricci flow. This version of discretization is important due to the circle packing which were investigated by Thurston in his unpublished book "Geometry and topology of 3-manifolds."

Chow and Luo showed that under certain conditions on the weight function the Ricci flow converges exponentially fast to the metric of constant curvature. One of the important conditions consists in non-negativity of the weights.

Recently R.Pepa and me were able to weaken some of the Clow-Luo conditions. Namely some weights can be negative but still should satisfy some conditions. Also we show that the weakening the conditions cannot be unlimited. We found examples of triangulation of surfaces and weights on the edges of the triangulation such that there exists saddle points of the Ricci flow.

In the talk I give the exposition of old results and present some new ones.

детаљније

Заједнички састанак семинара Катедре за алгебру и математичку логику и семинара Геометрија, образовање и визуализација са применама, 5. мај 2017.

Заједнички састанак семинара Катедре за алгебру и математичку логику и семинара Геометрија, образовање и визуализација са применама, биће одржан у петак, 5. маја 2017. у сали 706 Математичког факултета са почетком у 12:15 часова.

Предавач: Theodore Popelensky, MGU Moskow

Наслов предавања: THE STEENROD ALGEBRA MOD p, p>2, NEW ADDITIVE BASIS

Апстракт:

In this talk we shall discuss some classical results on the additive bases in the Steenrod algebra mod 2,and their generalization to the Steenrod algebra mod p, p>2.

To be more precise, the Steenrod algebra of stable cohomology operations mod 2 is generated by the Steenrod squares and the Adem relations, while for p>2 it is generated by the Pontryagin powers, the Bockstein element and the Adem relations.

Considering an associative algebra given in terms of generators and relations one has a problem to recognize whether two elements are equal or not. Hence it is quite useful to have suitable additive bases for such an algebra,discuss certain additive monomial bases for the Steenrod algebras which appear to be useful for p=2 (among them bases of Milnor elements, admissible elements, Wall elements, Arnon X,Z,C bases should be mentioned) and our recent results for p>2.

НАПОМЕНА: У понедељак, 8. маја у сали 301ф Математичког института са почетком у 14:15 часова, професор Theodore Popelensky ће одржати предавање под називом "On Combinatorial Ricci flow in surfaces".

детаљније

MatHackathon, пријаве до 06.05.2017.

MatHackathon је такмичење осмишљено са циљем да представи реалну слику развоја софтвера младим програмерима.

Први MatHackathon одржан је 2015. године на Математичком факултету, а за њим организовано је још једно такмичење, 2016. године, у организацији Омикрона. Већ у самом старту, такмичење је привукло велику пажњу младих и амбициозних програмера, као и компанија и образовних институција које су виделе значај оваквог типа догађаја и помогле у његовој реализацији. Ове године оформљен је нови тип MatHackathona који у сарадњи са творцима пројекта тежи да доведе ово такмичење на виши ниво.

По први пут паралелно се огранизују два такмичења: једно намењено студентима - израда услужног софтвера за ширу јавност на одређену тему која ће такмичарима бити представљена тек на почетку такмичења, а друго намењено средњошколцима са темом из области роботике.

Детаљније на: http://mathack.rs/

детаљније

Математички методи механике, 3. мај 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 3. маја 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Божидар Гајић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ЈЕДНАЧИНЕ КРЕТАЊА КРУТОГ ТЕЛА

Детаљније: У питању је предавање у оквиру специјалног курса "Увод у аналитичку механику и симплектичку геометрију".

детаљније

Одељење за математику, 4. мај 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 4. маја 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15:15 часова. У питању је заједнички састанак Одељења за математику и Семинара за вероватносну логику.

Предавач: Илијас Фарах, York University, Торонто

Наслов предавања: ЛОГИКА И АЛГЕБРЕ ОПЕРАТОРА

Детаљније: Проучавање алгебри оператора на Хилбертовом простору је започело 30тих година двадесетог века и од тада се проширило на многе области модерне математике, укључујући геометрију, теорију бројева, ергодичку теорију, математичку физику, и топологију. Због њихове конкретне природе, становиште да су проблеми настали при изучавању алгебри оператора "имуни" од скуповнотеоретске независности је било општеприхваћено међу експертима. Међутим, ово мишљење је промењено у последњих десетак година.

детаљније

Одељење за механику, 3. мај 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 3. маја 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Ђорђе Чантрак, Машински факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО ИСТРАЖИВАЊЕ КОХЕРЕНТНИХ ВРТЛОЖНИХ СТРУКТУРА

Апстракт: Разматрају се кохерентне вртложне структуре на потису аксијалног вентилатора у правој цеви, као и иза авионског крила модела авиона CRM (common research model). CRM је пројектован у сарадњи NASA-e и Boeing-a.

Приказана је анализа генерисаних вртложних структура и њихових статистичких својстава. Експериментална истраживања су обављена применом метода визуализације и оптичких мерних техника и то ласер Доплер анемометрије (LDA) и PIV (PIV, particle image velocimetry). На основу оригиналних резултата мерења детаљно се истражује утицај режима рада аксијалног вентилатора на структуру турбуленције и прецесију вртложног језгра, као и угла аеропрофила на формирану вртложну структуру. Измерене расподеле турбулентних напона омогућиле су формирање инваријантних мапа анизотропности за различите углове лопатица кола, као и нападне углове модела CRM. Добијени су значајни закључци о утицају режима рада вентилатора на анизотропност и структуру турбуленције у језгру, смицајном слоју и основном струјању, као и утицаја нападног угла авиона на вртложне структуре иза крила авиона.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 4. мај 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 4. маја 2017. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

Планирана су два интересантна стручна предавања.

Представник компаније Zühlke изложиће тему под називом:
"ИЗАЗОВИ ЕМБЕДЕД РАЗВОЈА И ПРИМЕНА ЛИНУКСА У ЕМБЕДЕД СВЕТУ".

Друго предавање одржаће представник команије Puzzle software на тему под називом:
"УПОРЕЂИВАЊЕ НАЧИНА РАДА У РАДНОЈ ГРУПИ И ТИМУ, КАО И НАЧИН ОДАБИРА МОДЕЛА КОЈИ ОДГОВАРА КОНКРЕТНОМ ПРОЈЕКТУ".

Више детаља у вези са предавањем налазе се на страни http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести