Asteroidi - kamenje koje život znači, 19.04.2018.

Planete u Sunčevom sistemu nastale su pre oko 4, 5 milijardi godina, spajanjem manjih objekata koje nazivamo planetezimali, ali, kako su nastali planetezimali i od čega se sastoje...
Da li je baš svaki od njih postao deo neke velike planete ili su neki imali drugačiji put? Ako ima onih koji nisu ušli u sastav planeta, gde su oni danas i kakav je njihov značaj za nas? Koja je razlika između asteroida i kometa? Da li su asteroidi ili komete doneli vodu na Zemlju? Da li nam preti sudbina dinosaurusa?

Docent dr Bojan Novaković, Katedra za Astronomiju, odgovoriće na pomenuta pitanja, predstaviti najnovija otkrića u vezi sa asteroidima i ukazati na neka otvorena pitanja na koja odgovore još čekamo u četvrtak 19. aprila u 19 sati u maloj sali SKC-a.

Asteroidi - kamenje koje život znači

detaljnije

Onlajn katalog biblioteke Matematičkog fakulteta

detaljnije

Obaveštenje o neradnim danima, 6-9.04.2018.

Prema kalendaru aktivnosti Matematičkog fakulteta, kao i prema Zakonu o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji, neradni dani su petak 6. i ponedeljak 9. april 2018. godine.

Srećni Uskršnji praznici!

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 3. april 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 3. aprila 2018, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: dr Milan M. Ćirković, Astronomska opservatorija u Beogradu

Naslov predavanja: KRATKA POVEST STIVENA HOKINGA (1942-2018)

Apstrakt: Na predavanju će biti dat kratak pregled glavnih naučnih rezultata Stivena Hokinga, sa naročitim naglaskom na one manje poznate široj javnosti kao što je Hoking-Gibonsova temperatura, elaboracija uloge posmatračkih selekcionih efekata u formiranju kosmološke strukture, predviđanje gravitacionih talasa iz sudara crnih rupa, hipoteza o zaštiti hronologije i kritika inflatornih kosmoloških modela. Takodje će biti rezimiran Hokingov uređivački rad vezan za istoriju fizike i astronomije, kao i njegove izuzetne domete u pogledu promocije i popularizacije nauke.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 3. april 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 3. aprila 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Bojan Vučković, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: NOVE KOMBINATORNE KONSTRUKCIJE U VEZI SA PROBLEMIMA IZ HROMATSKE TEORIJE GRAFOVA, EKSTREMALNE TEORIJE SKUPOVA I TEORIJE BULOVIH MATRICA

Apstrakt: Poslednjih decenija uvedeni su i izučavani novi tipovi bojenja grafova - takozvana indukovana bojenja. To su, ne obavezno valjana, bojenja grana ili grana i čvorova grafa kod kojih se boja čvora izvodi iz boja njemu incidentnih grana i susednih čvorova. Bojenja se najčešće izvode po sumi ili po skupu, pri čemu postoji uslov da svaka dva susedna čvora imaju različite izvedene vrednosti. Biće prikazane definicije raznih vrsta indukovanog bojenja grafa, hipoteze po pitanju potrebnog broja boja da bi se izvelo traženo bojenje za proizvoljan graf, kao i rezultati izlagača. Kod mnogih od ovih tipova bojenja postignuti rezultati su još uvek daleko od pretpostavljenih gornjih granica formulisanih u hipotezama, i ostavljaju prostora za dalje unapređivanje.

Franklova hipoteza iz ekstremalne teorije skupova tvrdi da u svakoj konačnoj familiji zatvorenoj za uniju postoji element koji se pojavljuje u barem polovini skupova familije. Ovaj naizgled jednostavan problem, formulisan 1979. godine, je još uvek otvoren. Po pitanju Franklove hipoteze postoje dokazi parcijalnih rezultata.

Biće dat prikaz rezultata izlagača da je Franklova hipoteza zadovoljena za familije sastavljene od 12 ili manje elemenata, kao i podela familija sastavljenih od 6 ili manje elemenata na takozvane FC i NonFC familije.

Bulove matrice su matrice kod kojih su svi elementi iz skupa {0, 1}. Prostor vrsta Bulovih matrica je skup vektora koji se mogu dobiti unijom vrsta date matrice, dok je kardinalnost prostora vrsta matrice kardinalnost ovoga skupa. Razmatrano je pitanje za koje vrednosti c iz skupa {1,...,2^n} postoji matrica A dimenzije nxn takva da je kardinalnost prostora vrsta matrice A jednaka c.

detaljnije

KGTA seminar, 3. april 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 3. aprila 2018, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Marija Jelić, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: F-VEKTORI POLITOPA

Apstrakt: Poznata teorema (McMullen, Stanley) kaže da među svim d- dimenzionalnim politopima sa N temena, ciklični politop Cd(N) ima maksimalan broj strana u svakoj dimenziji, tj. ima maksimalan f-vektor po svim koordinatama. Tokom predavanja posmatraćemo neke posebne klase politopa - centralno-simetrične, 2-susedske i kubične i dati pregled rezultata vezanih za njihove f-vektore. Predavanje je zasnovano na radovima I. Novik (University of Washington) i E. Neva (Hebrew University, Jerusalem).

detaljnije

Otvoren poziv na Falling Walls Lab Belgrade u organizaciji DAAD-ovog informativnog centra u Beogradu

DAAD Informativni centar Beograd u saradnji sa fondacijom "Konrad Adenauer", fondacijom "Hajnrih Bel", Perform-om, Univerzitetom u Beogradu, Babylon-om i KC Grad-om organizuje drugi po redu Falling Walls Lab u Srbiji, inovativnu platformu za predstavljanje istraživačkih projekata u rangu naučnog proboja u svim naučnim disciplinama.

Falling Walls Lab je namenjen studentima, istraživačima i naučnicima (BA, MA, PhD, postdoc).

Na Falling Walls Lab Belgrade mogu se prijaviti:

- aplikanti sa diplomom Bachelor koju nisu stekli pre više od 10 godina
- aplikanti sa diplomom Master koju nisu stekli pre više od 7 godina
- aplikanti sa diplomom PhD koju nisu stekli pre više od 5 godina
- postdoc i studenti koji su trenutno upisani na univerzitet.

Aplikacije za učešće na Falling Walls Lab Belgradese šalju centralno preko portala na www.falling-walls.com/lab do 27. maja 2018.

Svaki učesnik ima tri minuta u kojima će predstaviti svoju ideju ili projekat i ubediti lokalni žiri u inovativnost svoje zamisli.

Pobednik beogradskog Falling Walls Lab-a kao nagradu dobija učešće u finalu Falling Walls Lab u Berlinu 8. novembra, kao i prisustvo na Falling Walls konferenciji 9. novembra 2018.

Dogadjaj će se održati u KC Grad 24. juna 2018. godine, sa početkom u 18:30. Učesnici će prisustvovati ekskluzivnoj i besplatnoj radionici Science Communication pre samog Lab-a.

detaljnije

Spisak tema master radova odobrenih na 350. sednici NNV održanoj 23.03.2018.

Detaljnije

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 29. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 29. marta 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17 časova.

Predavač: Srđan Vukmirović, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: PROJEKTNO EKVIVALENTNE METRIKE NA LIJEVIM GRUPAMA

Apstrakt: Na predavanju će biti predstavljeni rezultati zajedničkog rada sa T. Šukilović i N. Bokan. Metrike na mnogostrukosti su projektivno ekvivalentne ako imaju isti skup neparametrizovanih geodezijskih linija. Klasifikacija takvih metrika je u Rimanovom slučaju dao Levi-Civita pre više od jednog veka. U pseudo-Rimanovom slučaju lokalna klasifikacija je dobijena tek poslednjih godina, ali su mnogi problemi vezani za projektivno ekvivalentne metrike i dalje aktuelni. Specijalna klasa projektivno ekvivalentnih metrika su afino ekvivalentne metrike, tj. metrike koje imaju istu Levi-Civita povezanost.

Na predavanju će biti dokazana činjenica da su svake dve projektivno ekvivalentne metrike na homogenom prostoru (a specijalno i levo-invarijantne metrike na Lijevoj grupi) obavezno i afino ekvivalentne. Osim toga, biće prikazan algoritam za nalaženje svih projektivno ekvivalentnih levo-invarijantnih metrika datoj metrici, kao i odgovarajući primeri.

detaljnije

Program Bg praksa 2018, prijava od 22.03. do 17.04.2018.

Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu poziva studente završnih godina da se prijave za učešće u programu Univerzitetska radna praksa – BG PRAKSA 2018.

BG PRAKSA omogućava studentima da po jedinstvenom modelu obavljaju stručnu praksu u javnim i javnim komunalnim preduzećima, organizacionim jedinicama Gradske uprave, ustanovama kulture i gradskim opštinama i steknu praktična znanja, veštine i relevantno radno iskustvo tokom studija i na taj način unaprede svoje akademsko obrazovanje.

Program BG PRAKSA 2018 realizovaće se kao tromesečna praksa, a planirani početak je 15. jun 2018.

Svim studentima – polaznicima programa tokom trajanja prakse biće obezbeđena naknada za topli obrok i prevoz i mentorska podrška iz reda zaposlenih u institucijama učesnicama u programu. Angažovanje u programu nosi i određeni broj dodatnih /nekumulativnih/ ESPB bodova koje fakulteti Univerziteta u Beogradu prepoznaju kao relevantnu vannastavnu aktivnost studenata ili kao obaveznu stručnu praksu.

Konkurs će biti otvoren od 22. marta do 17. aprila 2018. godine i kandidati se mogu prijaviti isključivo elektronskim putem. Prilikom prijavljivanja kandidatima će od dokumentacije biti neophodna skenirana potvrda o redovnom studiranju. Konkurs (sa detaljima o lokacijama i pozicijama za praksu, opisom posla i uslovima za svaku poziciju) i Vodič kroz konkurs dostupni su na sajtu Centra za razvoj karijere:
http://www.razvojkarijere.bg.ac.rs


Plakat

detaljnije