Predavanja akademika Bogoljuba Stankovića u okviru ciklusa predavanja Masterklas, 28.03.2018.

Galerija nauke i tehnike ima čast da Vas pozove na osmo predavanje iz ciklusa predavanja SUSRETI SA STVARAOCIMA - MASTERKLAS, na kome će se predstaviti naš istaknuti matematičar, akademik BOGOLjUB STANKOVIĆ, član Odeljenja za matematiku, fiziku i geo-nauke SANU. Predavanje će se održati u sredu 28. marta, u 18 sati, u Galeriji nauke i tehnike SANU (Đure Jakšića br. 2).

Pozivnica

Plakat

detaljnije

Pristupno predavanje u okviru konkursa za izbor jednog docenta za užu naučnu oblast: Matematička analiza, 04.04.2018.

Detaljnije

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 27. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 27. marta 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: dr Slobodan Babić, Dunav osiguranje

Naslov predavanja: METODOLOGIJA KRITIČNIH POSLOVNIH RESURSA (CBR) ZA USPOSTAVLjANjE SISTEMA UPRAVLjANjA KONTINUITETOM POSLOVANjA ORGANIZACIJE

Apstrakt: U predavanju je prikazana metodologija za uvođenje sistema za upravljanje kontinuitetom poslovanja, koja je pogodna za primenu u velikim preduzećima u zemljama u razvoju, kao i postupak njegovog uvođenja. Razvijena metodologija bazirana je na razumevanju  kritičnih poslovnih procesa i resursa potrebnih za obavljanje kritičnih poslovnih aktivnosti. CBR metodologija je bazirana na standardima, standardu ISO22301 i originalnom proširenju standardom ISO15944-4 po kome kao događaj podrazumevamo nemogućnost obavljanja poslovnog procesa usled nedostupnosti određenog kritičnog poslovnog resursa koji izvodi poslovni subjekt. CBR metodologija uzima u obzir da je moguće izvoditi poslovni proces bez obzira na ambijentalne uslove, ukoliko su svi poslovni resursi potrebni za obavljanje posla dostupni. Kao implikacija, na osnovu metodologije CBR, moguće je izdvojiti i skupove rizika nad kritičnim poslovnim resursima. Prepoznatim rizicima nad kritičnim poslovnim resursima je moguće upravljati u slučaju pojava koje ugrožavaju poslovne procese.

detaljnije

KGTA seminar, 27. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 27. marta 2018, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Branislav Prvulović, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: SVOJSTVO FIKSNE TAČKE ZA GRASMANOVE MNOGOSTRUKOSTI (nastavak)

Apstrakt: Na ovom predavanju će biti razmatrano pitanje koje Grasmanove mnogostrukosti (kako realne, tako i kompleksne i kvaternionske) imaju svojstvo fiksne tačke. Biće dat pregled do sada dobijenih rezultata na ovu temu. U većini slučajeva u kojima je dobijen potvrdan odgovor na ovo pitanje, to je urađeno (potpunim ili delimičnim) klasifikovanjem endomorfizama kohomološke algebre odgovarajućeg Grasmanijana. Ovaj problem klasifikacije jeste i sam po sebi interesantan i, po svemu sudeći, još uvek otvoren.

detaljnije

Timsko takmičenje u programiranju -Babl kap-, prijava do 28.04.2018.

`Bubble Cup` je timsko takmičenje u programiranju i rešavanju algoritamskih zadataka, koje je osmislio Razvojni centar kompanije Microsoft u Srbiji još 2008. godine.

Cilj ovog takmičenja je popularizacija programiranja među mladima, privlačenje talentovanih mladih programera iz zemlje i regiona, i promovisanje timskog rada.

`Bubble Cup` takmičenje organizuje se u nekoliko faza.

Nakon registracije na internet portalu www.bubblecup.org (registracija je moguća od 26.03. do 28.04. (23:59)) organizuju se kvalifikacije u dve onlajn runde.

Tokom kvalifikacija postojaće dve divizije:

a.. Premier League – divizija otvorena za univerzitetske i srednjoškolske timove koji ispunjavaju neophodne uslove.

b.. Rising Stars – divizija otvorena samo za srednje škole iz Srbije koje ispunjavaju neophodne uslove.

1.. Kvalifikacije – dve onlajn runde

    1.. prva onlajn runda od 1. do 25.04.2018.

    2.. druga onlajn runda od 1. do 25.05.2018.

Tokom ove dve runde potrebno je da takmičari reše određeni broj zadataka. Najbolji timovi srednjoškolaca i studenata, prema jasno definisanim kriterijumima, postaju finalisti ovog takmičenja.

2.. Finale u Beogradu.

Finale `Bubble Cup` takmičenja organizuje se svake godine u septembru u Beogradu.

Za detalje u vezi sa pravilima takmičenja zainteresovani informacije mogu dobiti na internet portalu www.bubblecup.org, na imejl adresi bubble@bubblecup.org ili preko Facebook strane takmičenja: www.facebook.com/BubbleCupCompetition.

detaljnije

Pristupno predavanje u okviru konkursa za izbor jednog docenta za užu naučnu oblast: Diferencijalne jednačine, 29.03.2018.

Detaljnije

detaljnije

Konkurs za razmenu studenata u oblasti IT u okviru Erazmus+ programa: Univerzitet Balearskih ostrva (Španija, Palma de Majorka)

Podsećamo vas da je otvoren konkurs za mobilnost studenta osnovnih i doktorskih studija Univerziteta u Beogradu na Univerzitetu Balearskih ostrva na Palmi de Majorka, Španija, u okviru Erazmus+ KA1 programa.

Studentske mobilnosti su u periodu od 6 meseci (osnovne) i 12 meseci (doktorske studije), za oblast 061 Information and Communication Technologies (ICTs).

Kraj prijave za stipendiju je April 15, 2018 14:00 časova.

Linkovi na studijske programe Univerziteta Balearskih ostrva, ponudjene Univerzitetu u Beogradu, za saradnju u okviru Erazmus+ KA1 programa, su:

A) Osnovne studije:

-Computer Engineering: http://www.uib.eu/study/grau/informatica/GIN2-P/
-Industrial Engineering: http://www.uib.eu/study/grau/industrial/GEEI-P/
-Telematics Engineering: http://www.uib.eu/study/grau/telematica/GTTT-P/

B) Doktorske studije:

- Electronic Engineering: http://www.uib.eu/study/doctorat/TEEL/
- Information & Communications Technology: http://www.uib.eu/study/doctorat/TTIN/

Detalji o pozivu, neophodna dokumentacija i uslovi konkursa mogu se naći na platformi MOBION (http://mobion.bg.ac.rs).

Studenti koji nameravaju da konkurišu za razmenu trebalo bi da se jave mailom koordinatorima za međunarodnu saradnju Matematičkog fakulteta, Dragani Ilić (dilic[at]matf.bg.ac.rs) i Zorici Stanimirović (zoricast[at]matf.bg.ac.rs).

detaljnije

Otvoren Erazmus+ KA1 konkurs za razmenu studenata sa Univerzitetom Middlesex, United Kingdom

Obaveštavamo Vas da je, na osnovu Interinstitucionalnog sporazuma potpisanog u okviru Erasmus+ KA 1 programa između Univerziteta u Beogradu i Univerziteta Middlesex University (United Kingdom), otvoren konkurs za prijavu za program mobilnosti Outgoing student na Middlesex University, (United Kingdom).

Datum početka prijave kandidata: 20.03.2018. u 10:00

Rok za prijavu kandidata ističe: 04.04.2018. u 12:00

Detalji o pozivu, neophodna dokumentacija i uslovi konkursa mogu se naći na platformi MOBION (http://mobion.bg.ac.rs).

Studenti koji nameravaju da konkurišu za razmenu trebalo bi da se jave mail-om koordinatorima za međunarodnu saradnju Matematičkog fakulteta, Dragani Ilić (dilic[at]matf.bg.ac.rs) i Zorici Stanimirović (zoricast[at]matf.bg.ac.rs).

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 22. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 22. marta 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17 časova.

Predavač: Marko Stošić

Naslov predavanja: ČVOROVI, KVIVERI I PRIMENE

Apstrakt: Glavna tema ovog predavanja biće tzv. korespondencija između čvorova i kvivera (usmerenih grafova), kojom se datom čvoru pridružuje kviver na takav način da se BPS invarijante čvorova poklapaju sa motivičnim Donaldson-Tomas invarijantama kvivera. Iako ova korespondencija uključuje veoma sofisticirane invarijante i tehnike, sama veza je veoma direktna i eksplicitna. Ovaj projekat je započet u saradnji sa P. Kučarskim, M. Rajnekeom i P.  Sulkovskim, i prva ideja/cilj je bila da se objasne neke od važnih hipoteza o osobinama čvorova. Međutim, ispostavilo se da ova korespondencija otvara brojne nove pravce i iznenađujuće veze sa raznim oblastima matematike i fizike. Kao primer, biće prikazana veza sa kombinatorikom puteva na celobrojnim rešetkama — jednim od klasičnih, osnovnih problema enumerativne i analitičke kombinatorike — gde smo dobili potpuno nove eksplicitne formule za broj takvih putanja, koristeći isključivo čvorove, kvivere i njihovu vezu (rad sa M. Panfilom i P. Sulkovskim).

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 22. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 22. marta 2018. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18:15 časova.

Predavač: prof. dr Filip Marić

Naslov predavanja: BRZ FORMALNI DOKAZ ERDOŠ-SEKEREŠOVE HIPOTEZE ZA KONVEKSNE POLIGONE SA NAJVIŠE 6 TAČAKA

Apstrakt: Hipoteza koju su formulisali Klajn i Sekereš 1932 (danas poznata pod imenom "Erdoš-Sekerešova hipoteza" ili "Hipoteza sa srećnim krajem") tvrdi za svako m>=3 svaki skup koji sadrži 2^(m-2)+1 tačku u opštem položaju (nikoje tri različite tačke nisu kolinearne) sadrži konveksni m-trougao. Hipoteza je potvrđena za svako m<=6. Slučaj m=6 su nedavno rešili Sekereš i Peters pomoću računarske pretrage koja je konzumirala "više od 3000 GHz časova".

Opisujemo dokaz koji je unapređen u nekoliko smerova. Pomoću promene reprezentacije, razmatranja simetrija i pomoću modernih SAT rešavača, smanjili smo vreme dokaza na oko samo pola sata na običnom ličnom računaru (tj. naš dokaz zahteva samo oko 1 GHz čas). Takođe, formalizovali smo dokaz u dokazivaču Isabelle/HOL, što ga čini mnogo pouzdanijim.

detaljnije