Odeljenje za matematiku, 16. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 16. marta 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Bojan Vučković, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: INDUKOVANA BOJENjA GRAFOVA

Apstrakt: Bojenje grafa podrazumeva dodelu boja čvorovima, granama, ili čvorovima i granama grafa. Uobičajeni uslov kod ovih bojenja je da se susednim čvorovima, incidentnim granama, odnosno čvorovima i njima incidentnim granama, dodeljuju različite boje. Ovakva bojenja nazivaju se valjanim, i najviše izučavani problem je koji je minimalan broja boja potrebnih da bi se takvo bojenje izvelo. Pored valjanih bojenja, poslednjih decenija postoji značajno interesovanje za indukovana bojenja grafova. To su ne obavezno valjana bojenja kod kojih se boja čvora izvodi iz boja njemu incidentnih grana. Bojenja se najčešće izvode po sumi ili po skupu, pri čemu se postavlja uslov da svaka dva susedna čvora, ili generalno svaka dva čvora grafa, imaju različite izvedene vrednosti. Na izlaganju će biti prikazane definicije raznih vrsta indukovanog bojenja grafa, kao i hipoteze po pitanju potrebnog broja boja da bi se izvelo traženo bojenje za proizvoljan graf. Kod mnogih od ovih tipova bojenja postignuti rezultati su još uvek daleko od pretpostavljenih gornjih granica datih u hipotezama i ostavljaju prostora za dalje unapređivanje.

detaljnije

Odeljenje za mehaniku 14. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 14. marta 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Marko Nedeljkov, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Naslov predavanja: “SHADOW WAVES” - NEOGRANIČENA REŠENjA SISTEMA ZAKONA ODRŽANjA I SUDARI TALASA

Apstrakt: Devedesetih godina prošlog veka su počela istraživanja neograničih rešenja sistema zakona održanja. Uglavnom ta rešenja sadrže Dirakovu delta funkciju. Shadow waves su nizovi deo po deo konstantne funkcije po prostornim promenljivima konstruisani da prevaziđu problem množenja delta funkcijom. Posebno se obraća pažnja na prihvatljivost tih talasa i na mogućnost rešavanja problema gde se oni sudaraju sa sličnim ili drugim talasima. Ideja je napraviti nešto kao Wave Front Tracking algoritam i za neograničena rešenja.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 13. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 13. marta 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Kosa Nenadić, system architect, Schneider Electric DMS, Novi Sad

Naslov predavanja: VALIDATION OF CIM DATASETS USING SHACL

Apstrakt: The Shapes Constraint Language (SHACL), a new W3C’s recommendation, is a language for validating RDF graphs against a  set of conditions.  This presentation demonstrates an application of  the SHACL on the Common Information Model (CIM) for power systems. To  achieve this, a mapping of CIM RDF Schema into SHACL shapes is defined  and an SHACL implementation - SHACLib.ts is made. For the evaluation  of this approach, the Common Grid Model Exchange Standard (CGMES)  profiles and test configuration provided by the European Network of  Transmission System Operators (ENTSO-E) were used. In an iterative  validation process, required enhancements of CIM datasets were defined.  In this way, a novel approach for validation of CIM datasets is proposed.

detaljnije

KGTA seminar, 13. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 13. marta 2018, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Marko Pešović

Naslov predavanja: KONUSI POSETA

Apstrakt: Konus poseta (poset = parcijalno uređen skup) je poliedralni konus (prošireni uopšteni permutoedar) čija je normalna lepeza deo normalne lepeze standardnog permutoedra. Korišćenjem Hopfovih algebri poseta izučavamo težinske enumeratore celobrojnih tačaka ovih poliedralnih konusa.

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 8. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 8. marta 2018. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18:15 časova.

Predavač: Bojan Vučković

Naslov predavanja: INDUKOVANA BOJENjA GRAFOVA

Apstrakt: Bojenje grafova podrazumeva dodelu boja čvorovima, granama, ili čvorovima i granama grafa. Uobičajeni uslov ovakvog bojenja je da se susednim čvorovima, incidentnim granama, odnosno čvorovima i njima incidentnim granama, dodeljuju različite boje. Ovakva bojenja se nazivaju valjanim, i glavno pitanje koje se razmatra je koji je minimalan broja boja potrebnih da bi se takvo bojenje izvelo.

Pored valjanih bojenja, poslednjih decenija postoji značajno interesovanje za indukovana bojenja grafova. To su ne obavezno valjana bojenja kod kojih se boja čvora izvodi iz boja njemu incidentnih grana. Bojenja se najčešće izvode po sumi ili po skupu, pri čemu se postavlja uslov da svaka dva susedna čvora, ili generalno svaka dva čvora grafa, imaju različite izvedene vrednosti.

Na izlaganju će biti prikazane definicije raznih vrsta indukovanog bojenja grafa, kao i hipoteze po pitanju potrebnog broja boja da bi se izvelo traženo bojenje za proizvoljan graf. Kod mnogih od ovih tipova bojenja postignuti rezultati su još uvek daleko od pretpostavljenih gornjih granica datih u hipotezama, i ostavljaju prostora za unapređivanje.

detaljnije

Obaveštenje o evidentiranju studenata u grupe u drugom semestru školske 2017/2018. godine

U informacionom sistemu je završeno evidentiranje studenata u grupe u drugom semestru školske 2017/2018. godine.

Molimo studente da na Hipatiji provere da li se nalaze u pravim grupama za predavanja, vežbe i praktikume i da se, ukoliko uoče neku nepravilnost, jave na šalter Studentske službe, soba 321 u prizemlju, svakog radnog dana od 11 do 14 sati, najkasnije do petka 9. marta 2018.

detaljnije

Poseta studenata i nastavnika sa Univerziteta u Grenoblu Matematičkom fakultetu, 9. mart 2018.

Grupa studenata i nastavnika sa Univerziteta u Grenoblu (https://www.univ-grenoble-alpes.fr/en/ ) posetiće Matematički fakultet 9. marta 2018.

Cilj posete kolega iz Grenobla je upoznavanje sa studijama i istraživanjima iz matematike, statistike i računarstva koje se realizuju na Matematičkom fakultetu. U toku posete biće prezentovani studijski programi i istraživanja iz ovih oblasti na oba univerziteta i razmotrene mogućnosti saradnje u okviru postojećih evropskih programa.

Pozivamo sve zainteresovane kolege da nam se pridruže u petak, 9. marta od 12 časova u sali 718 i saznaju više detalja o Univerzitetu u Grenoblu i mogućnostima za saradnju.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 6. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 6. marta 2018, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: prof. dr Dejan Urošević, Matematički fakultet

Naslov predavanja: O FIZIČKOJ ZASNOVANOSTI EKVIPARTICIJE U OSTACIMA SUPERNOVIH

Apstrakt: U ovom predavanju će biti prikazani najnoviji rezultati vezani za mogućnost postojanja približno jednakog učešća gustina energija kosmičkog zračenja i magnetnog polja u ostacima supernovih. Ovo ispitivanje može objasniti način uspostavljanja jednakog učešća ove dve komponente u međuzvezdanoj materiji, što je činjenica dobijena iz posmatranja. Na kraju će biti reči o efikasnosti ubrzavanja protona i elektrona procesom difuznog udarnog ubrzanja, a kao posledica prethodnih ispitivanja odnosa gustina energija kosmičkog zračenja i magnetnog polja.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 6. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 6. marat 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Stanko Bajčetić, Univerzitet u Beogradu - Saobraćajni fakultet

Naslov predavanja: MODEL ZA OPTIMIZACIJU VREMENA OBRTA VOZILA NA LINIJI JAVNOG GRADSKOG TRANSPORTA PUTNIKA

Apstrakt: Vreme obrta, zajedno sa transportnim zahtevima, predstavlja bazni dinamički parametar linije i ulaznu veličinu za projektovanje reda vožnje, što ga istovremeno čini jednim od najvažnijih dinamičkih elementa rada linije javnog gradskog transporta putnika. Redom vožnje se usklađuju ponuđeni transportni kapaciteti sa ispostavljenim transportnim zahtevima, tako da su bazne ulazne veličine za projektovanje reda vožnje istovremeno i ključni faktori koji utiču, s jedne strane, na kvalitet funkcionisanja i usluge, a sa druge strane, na proizvodnu i ekonomsku efektivnost i efikasnost, kao i na iskorišćenje resursa (vozila, zaposleni, finansije, energija i sl.) i uticaja na okolinu. Cilj istraživanja je definisanje modela za optimizaciju vremena obrta vozila na liniji javnog gradskog transporta baziranog na ukupnim operativnim troškovima, troškovima korisnika (putnika) i troškovima kvaliteta transportne usluge, koji kao izlazni rezultat ima vreme za koje se realizuju minimalni ukupni troškovi funkcionisanja linije. Na osnovu utvrđenih međusobnih relacija, definisan je matematički model u formi mešovitog celobrojnog programiranja sa ciljnom funkcijom minimizacije ukupnih troškova linije, kao i algoritam procesa primene definisanog optimizacionog modela. U cilju evaluacije definisani model je implementiran u realno okruženje, odnosno na reprezentativnoj liniji javnog gradskog transporta u Beogradu.

detaljnije

KGTA seminar, 6. mart 2018.

Detaljnije: Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 6. marta
2018, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Đorđe Baralić

Naslov predavanja: UNIVERZALNI KOMPLEKSI U TORUSNOJ TOPOLOGIJI (nastavak)

Apstrakt: Na predavanju će biti prikazana topološka i kombinatorna svojstva simplicijalnih kompleksa čiji su simpleksi unimodularni podskupovi rešetki. Ovi simplicijalni kompleksi imaju svojstva univerzalnosti jer su povezani sa najznačajnijim konstrukcijama u torusnoj topologiji. Ovo je zajednički rad sa Jelenom Grbić i Aleksandrom Vučićem (https://arxiv.org/abs/1708.09565).

detaljnije