Otvorene prijave za Naučni klub Matematičkog fakulteta

Obaveštavamo sve studente da su zvanično otvorene prijave za Naučni klub Matematičkog fakulteta.

U saradnji sa profesorima sa svih modula i naučnim odborom fakulteta, klub je osnovan sa ciljem da studentima pruži priliku da se afirmišu u svetu nauke kroz raznovrsne aktivnosti poput:

  • pisanja naučnoistraživačkih radova
  • dodira sa trenutnim saznanjima i otvorenim problemima u oblastima matematike, informatike i astronomije
  • interaktivnih radionica i predavanja
  • organizacije naučnih projekata
  • diskusionih grupa i povezivanja sa studentima i profesorima fakulteta
  • saradnje sa eminentnim naučnim institucijama u Srbiji i regionu i mnogih drugih.

Naučnom klubu se može pridružiti bilo koji student Matematičkog fakulteta, sa bilo kog nivoa studija. Učešće u klubu je na dobrovoljnoj bazi i svaki student će u okviru njega biti slobodan da odabere aktivnosti koje ga zanimaju i i kojih bi voleo da bude deo, kao i da predloži aktivnosti i teme shodne sopstvenim afinitetima.

Prijave su otvorene do 13. maja, a možete se prijaviti putem linka.

Za sva pitanja možete pisati na mejl parlament@alas.matf.bg.ac.rs ili na Fejsbuk stranicu parlamenta.

detaljnije

Međunarodna Banahova nagrada za doktorsku disertaciju iz oblasti matematičkih nauka

Društvo matematičara Poljske u saradnji sa PWC Company i još nekoliko kompanija-sponzora objavilo je poziv za Međunarodnu Bananovu nagradu za doktorsku disertaciju iz oblasti matematičkih nauka. Ova nagrada se tradicionalno dodeljuje od 2008. godine.

Na konkurs se mogu prijaviti doktori matematičkih nauka iz država Centralne i Istočne Evrope (uključujući i Srbiju), koji su odbranili doktorsku disertaciju u periodu od 1. januara 2020. i 30. aprila 2021.

Konkurs je otvoren do 15. maja

Više informacija može se naći na stranici
https://ibp.ptm.org.pl/en/

Uslovi konkursa i neophodna dokumentacija
https://ibp.ptm.org.pl/en/regulamin/
https://ibp.ptm.org.pl/en/formularz-zgloszeniowy/

detaljnije

Seminar iz veštačke inteligencije, 12. maj 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 12. maja 2021. od 19 do 20 časova.

Predavač: dr Ivana Štajner-Papuga, redovni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Naslov predavanja: MONOTONE SKUPOVNE FUNKCIJE I INTEGRALNI OPERATORI AGREGACIJE KAO POTPORA U PROCESU ODLUČIVANjA

Apstrakt:
Monotona skupovna funkcija, poznata još i kao fazi mera ili kapacitet, je matematčki alat lako prilagodljiv modelovanju subjektivnih stavova donosioca odluke. Pretopostavka aditivnosti, koja je srž klasične mera, je u ovom konceptu zamenjena znatno fleksibilnijom monotonošću, što dopušta veću slobodu pri modelovanju interakcije različitih segmenata relevantnih za proces odlučivanja. Ovakve specifične skupovne funkcije jesu osnova za konstrukciju više integralnih operatora inegracije, poput Šokeovog i Sugenovog integrala, koji takođe imaju zanimljivu ulogu u procesu odlučivanja.

Registraciona forma za učesće na Seminaru je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Prenos seminara je dostupan i registrovanim i neregistrovanim korisnicima na sledećem linku: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

detaljnije

Seminar za analizu, 12. maj 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 12. maja 2021. sa početkom u 15 časova.

Predavač: Kristijan Seip, Norveški tehnološki univerzitet

Naslov predavanja: IDEMPOTENTNI FURIJEOVI MNOŽIOCI KONTRAKTIVNOG DEJSTVA NA H^p

Apstrakt:
Opisaćemo Furijeove množioce koji su kontraktivni na $H^p$ sprostorima $d$-dimenzionog torusa $\mathbb{T}^d$ za $d\geq1$ i $1\leq p \leq \infty$. Kada $p$ nije paran prirodan broj, takvi množioci su samo restrikcije kontraktivnih idempotentnih množioca na $L^p$ prostorima, koji se, s druge strane, mogu opisati pogodnim korišćenjem Rudinovoih i Andoovih rezultata. Kada je $p=2(n+1)$, gde je $n$ pozitivan ceo broj, kontraktivnost zavisi na jedan zanimljiv geometrijski način od $n$, $d$, i dimenzije skupa frekvencija prodruženih množiocu.Rezultati dozvoljavaju konstrukciju linearnog operatora gusto definisanog na $H^p(\mathbb{T}^\infty)$ za svako $1 \leq p \leq \infty$ koji se proširuje do ograničenog operatora ako i samo ako je $p=2,4,\ldots,2(n+1)$.

Predavanja je zasnovano na zajedničkom radu sa Ole Fredrik Brevigom i Hoakimom Ortegom-Serdom.

Link za pristup predavanju:
https://us02web.zoom.us/j/6636215428?pwd=bllJSTUvZ0E5MjhkMkxYa3RYYzZpQT09
Meeting ID: 663 621 5428
Passcode: 7h6KR1

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 12. maj 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu 12. maja 2021. sa početkom u 18 časova u sali 301f Matematičkog instituta SANU. Predavanja se mogu pratiti i na daljinu.

Predavač: Stepa Paunović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: DINAMIČKA ANALIZA FRAKCIONO PRIGUŠENIH BIMORFNIH GREDA SA DODATIM MASAMA I NEKE MOGUĆE PRIMENE

Apstrakt:
U okviru ovog predavanja biće analizirane dinamičke karakteristike bimorfnih pijezoelektričnih greda sa proizvoljnim brojem dodatih koncentrisanih masa, kod kojih je prigušenje nosećeg sloja grede modelirano izvodima necelog reda. Takođe, biće razmatrani i sistemi sačinjeni od više ovakvih greda povezanih frakciono prigušenim elementima. Najpre će biti predstavljeni mehanički modeli ovakvih konstrukcija, a potom izvedene i jednačine kretanja za razmatrane sisteme. Pri rešavanju će biti korišćen Galerkinov metod diskretizacije prostornog domena, a zatim će biti prikazan i postupak rešavanja tako dobijenog sistema simultanih diferencijalnih jednačina frakcionog reda uz korišćenje numeričkih metoda. Biće izložena rešenja u vidu amplitudno-frekventnih funkcija sistema i rešenja u vremenskom domenu. Pored toga, biće predložen i algoritam za projektovanje ovakvih sistema sa željenim dinamičkim karakteristikama. Na kraju će biti predstavljene i neke moguće primene ovakvih sistema, uključujući i pijezoelektrične sakupljače energije, dinamičke apsorbere sa pridodatim pijezoelektričnim svojstvima i aktivne metamaterijale.

Detalji pristupa na daljinu:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc

Napomena: Ukoliko želite da učestvujete u radu seminara ili da postavite pitanja na kraju predavanja, a niste registrovani na miteam platformi Matematičkog instituta, možete se registrovati popunjavanjem forme:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 11. maj 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u utorak, 11. maja 2021. sa početkom u 14:15.

Predavač: Vesna Todorčević, Fakultet organizacionih nauka i Matematički institut SANU

Naslov predavanja: IZA KULISA STVARALAŠTVA

Apstrakt: U knjizi "Iza kulisa stvaralaštva" kompozitor i pijanista Karol Befa i matematičar Sedrik Vilani vode autentični dijalog. Pričaju nam o stvaranju u matematici i muzici, idejama, kreativnoj slobodi, ograničenjima, razvoju misli kroz njihovu dugogodišnju saradnju i prijateljstvo. Pitanjima i odgovorima otkrivaju svoja iskustva i ocrtavaju portrete i puteve mnogih matematičara i kompozitora. U okviru predavanja prikazaćemo preplitanja, sličnosti i posebnosti ovih disciplina.

Napomena:
Zbog trenutne epidemiološke situacije, predavanja se mogu pratiti isključivo na daljinu preko linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

detaljnije

Poziv za obavljanje letnje prakse u okviru Narodne banke Srbije

Narodna banka Srbije tradicionalno organizuje praksu kako bi studentima približila rad centralne banke kao institucije od čijeg poslovanja zavisi stabilnost finansijskog sistema i kako bi ih upoznala s raznovrsnim funkcijama koje obavlja. Pored toga, studenti će imati priliku da u praksi primene teorijska znanja i steknu poslovno iskustvo u oblasti centralnog bankarstva.

Praksa će se obavljati od 1. jula do 31. avgusta 2021. godine, a namenjena je  studentima treće, četvrte ili pete godine studija koji studiraju na visokoškolskim ustanovama akreditovanim od strane Кomisije za akreditaciju i proveru kvaliteta, a koji će završetkom studija ostvariti najmanje 240, odnosno 300 ESPB bodova.

Ukoliko želite da steknete praktična stručna znanja i iskustvo, a motivisani ste da se kroz dvomesečnu praksu i osmočasovno radno vreme neposredno upoznate s poslovanjem Narodne banke Srbije, potrebno je da Direkciji za ljudske resurse i organizaciona pitanja putem imejla letnja.praksa@nbs.rs ili poštom, odnosno lično na adresu Beograd, Кralja Petra 12, s naznakom „Za letnju praksu“, dostavite sledeće:

  • biografiju i motivaciono pismo,
  • originalno uverenje, odnosno potvrdu visokoškolske ustanove s podacima o godini studija i prosečnoj oceni, odnosno uspehu ostvarenom u toku studija (prevedenu na srpski jezik, za studente iz inostranstva) – ne stariju od mesec dana,
  • uverenje o državljanstvu Republike Srbije.

Rok za prijavljivanje je 21. maj 2021. godine, nakon čega će biti organizovana selekcija prijavljenih kandidata koji ispunjavaju osnovne uslove.

Više informacija možete pronaći u okviru dokumenta Poziv za obavljanje letnje prakse 2021.

detaljnije

Seminar za analizu, 5. maj 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 5. maja 2021. sa početkom u 15 časova.

Predavač: Kehe Žu, Univerzitet u Olbaniju, Nju Jork

Naslov predavanja: SARASONOV PROBLEM ZA TEPLICOV PROIZVOD

Apstrakt:
Donald Sarason je 1994. godine postavio pitanje karakterizacije analitičkih funkcija $f$ i $g$ u jediničnom disku za koje je proizvod $T_fT_{\overline g}$ dva Teplicova operatora ograničen na Hardijevom prostoru $H^2$ ili Bergmanovom prostoru $A^2$. U predavanju će biti predstavljen dosadašnji napredak u rešavanju ovog problema u kontekstu Hardijevog, Bergmanovog i Fokovog prostora.

Link za pristup predavanju:
https://us02web.zoom.us/j/6636215428?pwd=bllJSTUvZ0E5MjhkMkxYa3RYYzZpQT09
Meeting ID: 663 621 5428
Passcode: 7h6KR11

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 5. maj 2021.

Vanredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 5. maja 2021. sa početkom u 20 časova.

Predavač: Philippa Gardner, Petar Maksimović

Naslov predavanja: GILLIAN: REAL-WORLD VERIFICATION OF JAVASCRIPT AND C

Apstrakt:
We will give a general introduction to Gillian, a platform for the development of symbolic-execution tools for many programming languages. Gillian currently supports three types of analysis: whole-program symbolic testing; full verification based on separation logic; and automatic compositional testing based on bi-abduction. It uses a core symbolic execution engine with strong mathematical foundations that unifies bug catching and verification. So far, we have instantiated Gillian to JavaScript and C. These instantiations have been used: to find bugs in the real-world data-structure libraries Buckets.js and Collections-C; to find bugs and prove bounded correctness results for a real-world jQuery-like library, cash; and to verify the deserialisation function of the AWS Encryption SDK messaging system, implemented in Javascript and C. We will focus on Gillian verification for this talk. This is a joint work of Philippa Gardner, Petar Maksimović, Jose Fragoso Santos, and Sacha Ayoun.

Publications:
Gillian, Part I: A Multi-language Platform for Symbolic Execution. Jose Fragoso Santos, Peter Maksimović, Sacha-Elie Ayoun, Philippa Gardner, PLDI'20.

Gillian, Part II: Real-World Verification for JavaScript and C. Petar Maksimović, Sacha-Élie Ayoun, José Fragoso Santos, Philippa Gardner. CAV'21.

Biografija predavača:
Philippa Gardner is a Professor in the Department of Computing at Imperial College London and a Fellow of the Royal Academy of Engineering. She currently holds a UK Research and Innovation Established Fellowship and directs the Research Institute on Verified Trustworthy Software Systems (VeTSS), funded by EPSRC and NCSC. Her research focusses on program testing and verification. In particular, her group is credited with bringing logical abstraction and logical atomicity to modern concurrent separation logics, developing trusted Coq-mechanised specifications of programming languages such as JavaScript and Web Assembly, and developing the Gillian platform for building symbolic-analysis tools for real-world programming languages such as JavaScript and C.

Petar Maksimović is a Research Fellow in the Department of Computing at Imperial College London. His expertise lies in the design and implementation of program analysis tools, including the JaVerT framework for the analysis of JavaScript programs, and the Gillian platform, which unifies testing and verification.

Detalji pristupa:
https://www.zoomgov.com/j/1611048580?pwd=clBqOVh3cGFUVGZENFgzN3p0YVBJdz09
Meeting ID: 161 104 8580
Passcode: 124006

detaljnije

KGTA seminar, 6. maj 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u četvrtak, 6. maja 2021. sa početkom u 12 časova.

Predavač: Jelena Ivanović

Naslov predavanja: UPOZNAJMO PROGRAM POLIMEJK, PRIJATELjA SVIH LjUBITELjA POLITOPA (treće od tri predavanja)

Apstrakt:
Reč je o moćnom softverskom alatu koji je primarno namenjen proučavanju kombinatornih i geometrijskih svojstava konveksnih politopa. U novijim verzijama pruža raznovrsne mogućnosti i za rad sa simplicijalnim kompleksima, lepezama, grafovima, torusnim varijetetima i mnogim drugim objektima. Uz podršku Polimejka, koji poseduje preko 230 funkcija za rad sa politopima, moguća je analiza ili izračunavanje svih karakteristika koje se mogu pridružiti jednom politopu (dimenzija, skup temena, skup pljosni, mreža strana, f-vektor, graf, jednačine graničnih poluprostora, normalni konusi, lepeza itd.), kao i utvrđivanje odnosa sa drugim politopima (testiranje da li je kobinatorno ili normalno ekvivalentan drugom politopu i sl). Niz od tri predavanja, daće neophodna tehnička uputstva i savete koji su potrebni da bi se Polimejk počeo koristiti, kao i razne ideje za dalji efikasan samostalni rad. Na prvom predavanju, za koje nije neophodno predznanje o Polimejku, upoznaćemo se sa načinom rada u ovom alatu kroz interaktivnu komandnu liniju. Pre nego demonstriramo par jednostavnih uvodnih primera, upoznaćemo se i sa operativnim sistemom Linuks koji podržava rad u Polimejku. Daćemo samo neophodne tehničke instrukcije i pregled komandi koje su nam neophodne za dalji rad.

Napomena: Za praćenje seminara potrebna je registracija na adresi:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/sd3bebvvcBSNtN78B

detaljnije