Odbrana teme doktorske disertacije Marine Pavlović

Odbrana teme doktorske disertacije Marine Pavlović: „Uticaj interakcija udaljenih galaksija na njihovo netermalno radio-zračenje“, biće održana u ponedeljak 07.06.2021. godine u 15.30 časova, preko webex platforme.

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Marka Pešovića

Odbrana doktorske disertacije Marka Pešovića: „Kombinatorika uopštenih permutoedara“, biće održana u petak 4.6.2021. godine u 15.00 časova, učionica 718.

detaljnije

Prijavi se za letnji kurs 'Veštine upravljanja karijerom'

Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu ovog leta organizuje još jedan kurs „Veštine upravljanja karijerom”!
Glavni cilj kursa jeste pružanje podrške studentima u uspešnom upravljanju svojom karijerom i aktivnom uključivanju u tržište rada.

Ovaj kurs je idealna prilika da:

  • naučite da koristite različite izvore informacija o savremenom tržištu rada;
  • istražite i prepoznate svoja interesovanja, potrebe, znanja, veštine i sposobnosti, kao i da ih povežete sa zahtevima savremenog tržišta rada;
  • razmislite o svojim karijernim ciljevima i kreirate karijerni plan;
  • primenite različite metode i strategije traženja posla;
  • sastavite kvalitetnu prijavu za posao - radnu biografiju i motivaciono pismo;
  • i naučite kako da se uspešno predstavite poslodavcu na razgovoru za posao ili praksu.


Kurs će u celosti biti održan na Moodle platformi, od 7. juna do 11. jula. U periodu od 5 nedelja, polaznici kursa će imati pristup snimljenim predavanjima, zadacima i brojnim materijalima koji će angažovati i unaprediti njihove veštine upravljanja karijerom.

Ukoliko se približavate kraju svojih studija ili želite da saznate nešto više o svetu rada, prijavite se za učešće u kursu „Veštine upravljanja karijerom” popunjavanjem kratkog registracionog formulara na stranici: https://forms.gle/2HroLisB83hNErGm9

Osim osnovnih podataka (ime i prezime, mejl adresa, fakultet...), neophodno je da pošaljete i svoj trenutni CV na čijem usavršavanju ćete raditi tokom kursa.

Rok za slanje prijave je 7. jun 2021. godine u 9 sati.

detaljnije

Seminar za geometriju i primene, 3. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u četvrtak, 3. juna 2021. preko Zoom platforme sa početkom u 17:15.

Predavač: Danijela Damjanović, KTH, Stockholm

Naslov predavanja: KLASIFIKACIJA SIMETRIJA ZA NEKE PARCIJALNO HIPERBOLIČKE SISTEME

Apstrakt: Simetrija datog dinamičkog sistema (tj difeomorfizma f) je difeomorfizam koji komutira sa f. Za većinu sistema (u generičkom smislu u C^1 topologiji dokazana je nedavno hipoteza Smale-a) grupa simetrija je skoro trivijalna: grupa generisana sa f. Sa druge strane postoje (algebarski) hiperbolički sistemi sa mnogo većom grupom simetrija, ali (hipoteza Katok-Spatzier) se očekuje da su sistemi koji su istovremeno hiperbolički i imaju veliku grupu simetrija retki i da su svi konjugovani poznatim algebarskim primerima. U ovom radu postavili smo drugačije pitanje: ako dati sistem ima veliku grupu simetrija, i ako je sistem dovoljno haotičan (hiperbolički ili parcijalno hiperbolički) da li je moguće da perturbacije zadržavaju istu grupu simetrija (do na izomorfizam) i ako ne, mogu li se klasifikovati perturbacije sistema u odnosu na njihove grupe simetrija? U dva slučaja dali smo pozitivan odgovor na ovo pitanje: za time-1 preslikavanje geodezijskog toka na negativno zakrivljenim mnogostrukostima, i za proizvod hiperboličkog automorfizma na torusu i rotacije na krugu. (Zajednički rad sa Amie Wilkinson i Disheng Xu).

Detalji pristupa:
https://zoom.us/j/94667114190?pwd=a0xtazQyL0hSU1ZQbGJyQ1FKZFhxdz09
Meeting ID: 946 6711 4190
Passcode: 301196

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Dušana Džamića

Odbrana doktorske disertacije Dušana Džamića: „Nove metode klasterovanja na kompleksnim mrežama“, biće održana u četvrtak 3.6.2021. godine u 17.00 časova, učionica 718.

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 3. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u četvrtak, 3. juna 2021. sa početkom u 15:30. U pitanju je zajednicki sastanak Odeljenja za matematiku i Seminara za geometriju sa primenama.

Predavač: Ioana-Claudia Lazar, Politehnica University of Timisoara, Romania

Naslov predavanja: THE MINIMAL DISPLACEMENT SET IN AN 8-LOCATED COMPLEX WITH THE SD’ -PROPERTY

Apstrakt:
We investigate the structure of the minimal displacement set in8-located complexes with the SD’ -property. We show that this set embedsisometrically into the complex. Since 8-location and simple connectivity imply Gromov hyperbolicity, the minimal displacement set in an 8-located complex with the SD’-property, is systolic. Systolicity is a combinatorial curvature condition introduced by Januszkiewicz-Swiatkowski. 8-location is another combinatorial curvature condition introduced recently by Osajda.

Detalji pristupa:
Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N
Ukoliko želite samo da gledate predavanje, bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/J6zEMJyMSoAbTMMX7

detaljnije

Seminar iz veštačke inteligencije, 2. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 2. juna 2021. od 19 do 20 časova.

Predavač: dr Branimir Šešelja, redovni profesor u penziji, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Naslov predavanja: OMEGA STRUKTURE

Apstrakt: Tema izlaganja su algebarske strukture koje modeliraju pojedine neklasične polivalentne logike:  analogne su Bulovim algebrama u klasičnoj logici. Uopštena je klasična jednakost, pa se pripadnost kolekciji i jednakost objekata vrednuju stepenasto. Osnovni pojam je Omega skup, uveden u drugoj polovini i krajem XX veka (Fourman, Scott, Borceux, Cruciani) s osnovnom namerom da se modelira intuicionistička logika i rešavaju problemi u Teoriji skupova. Omega je Heyting-ova algebra (mreža), a pripadnosti objekata Omega skupu i njihove srodnosti razlikuju se, što definiše pridružena uopštena jednakost, tj. posebna funkcija sa vrednostima iz Omega. U daljim istraživanjima Omega skupovi su snabdeveni operacijama i relacijama, pa se ispituju Omega grupe, Omega kvazigrupe, Omega mreže...

Zakoni (posebno identiteti) u takvim strukturama zavise od te jednakosti, pa mogu dobro da modeliraju situacije u kojima nema dovoljno podataka, u kojima se ne mogu primeniti striktna pravila računanja, ili je došlo do grešaka u prikupljanju tih podataka. Dokazano je da se ove oslabljene strukture mogu ispitivati kolekcijama klasičnih količničkih struktura, posebnim sistemima zatvaranja na pridruženoj mreži podstruktura. Pokazaćemo da se sa dovoljnom pouzdanošću mogu rešavati jednačine i kada nema jednoznačnih ili nema nikakvih rešenja u klasičnom smislu; uspostavićemo mrežni (dakle pravilan) poredak i kada je uporedivost nejasna. Pored navedenih primena, ukazaćemo i na druge. Heyting-ova algebra je posebna reziduirana mreža, pa se Omega strukturama može modelirati rasplinuta (fuzzy) logika (Hohle) i razni sistemi upravljanja (controllers). Dalje primene moguće su u bazama podataka, sistemima zasnovanim na znanju (knowledge based systems), dubinskom istraživanju podataka (data mining), ASP (answer set programming)...

U izlaganje su uključeni rezultati na kojima su radili i A. Tepavčević, A. Krapež, V. i B. Budimirović, J. Jovanović, E.E. Edeghaba i O.S.A. Bleblou.
Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Prenos seminara je dostupan i registrovanim i neregistrovanim korisnicima na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 1. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u utorak, 1. juna 2021. sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Tatjana Jakšić Krüger, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: VAŽNOST EKSPERIMENTALNE ANALIZE METAHEURISTIČKIH ALGORITAMA

Apstrakt:
Spoznaja kakav je naš algoritam, na šta je osetljiv, šta smeta a šta potpomaže brzini njegovog izvršavanja su često postavljana pitanja tokom dizajniranja i implementacije svakog metaheurističkog algoritma. Sigurni smo da smo uradili dobru stvar kada dobijemo rešenje bolje od poznatog ili ukoliko najbolje rešenje pronađemo brže od svih ostalih. Ipak, moramo se zapitati pod kojim okolnostima taj "odličan" rezultat možemo ponoviti i koliko često? Šta znači ponovljivost rezultata metaheurističkog algoritma?
Poslednjih 20 godina ukazuje na nedovoljan broj radova koji se bave pitanjem analize metaheurističkih algoritama. Danas znamo da metaheurističke algoritme moramo posmatrati kroz proverenu statističku metodologiju. Zbog toga ćemo pričati o meri kvaliteta rešenja, uzorkovanju, varijabilnosti i pouzadnosti statističke analize metaheurističkih algoritama. Pričaćemo o veličini uzorka, raspodelama, reprezentaciji rezultata i ostalim neophodnim elementima istraživanja stohastičkih algoritama

Link za pristup predavanju:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Marije Cuparić

Odbrana doktorske disertacije Marije Cuparić: „Testovi saglasnosti zasnovani na L2 i L rastojanjima i njihova asimptotska efikasnost“, biće održana u sredu 2.6.2021. godine u 12.00 časova,  učionica 821.

detaljnije

Seminar za geometriju i primene, 27. maj 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u četvrtak, 27. maja 2021. sa početkom u 17:15.

Predavač: Miljan Knežević, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: TAJHMILEROVA LEMA I SINGULARITETI METRIKA KONUSNOG TIPA

Apstrakt:
U ovom predavanju će biti predstavljeni interesantni rezultati iz Teorije kvadratnih diferencijala i globalnog ponašanja trajektorija istih. Biće dokazana Tajhmilerova lema, koja predstavlja jedan od osnovnih uopštenja klasičnog principa argumenta. Lokalno ponašanje trajektorija objekata sa kojima operišemo će biti preneto i u slučaju metrika sa konusnim singularitetima na Rimanovim površima.

Detalji pristupa:
https://matf.webex.com/matf/j.php?MTID=m6a9d647b53a1dfdab38fc3e2c54db092
Meeting number (access code): 137 494 0735
Meeting password: 9eAT7h8BTuq

detaljnije