Program stipendiranja 'Stefan Banah' za akademsku 2021/2022 godinu, rok za prijavu 21. jun 2021.

Program stipendiranja “Stefan Banah” predstavlja zajedničku inicijativu Ministarstva inostranih poslova Republike Poljske i NAWA – Nacionalne agencije za akademsku razmenu, a sprovodi se u okviru poljskog programa razvojne saradnje.

Cilj programa „Stefan Banah“ je podrška društveno-ekonomskom napretku zemalja u razvoju kroz podršku sektoru visokog obrazovanja.
Studenti mogu konkurisati za stipendije za programe master studija na poljskom ili engleskom jeziku na poljskim državnim univerzitetima iz oblasti tehničkih nauka, poljoprivrede, matematike, fizike, hemije i drugih prirodnih nauka.

Za studente – državljane određenih zemalja – među kojima se od ove godine nalazi i Srbija – ovaj program nudi i mogućnost završetka master studija u oblasti društvenih nauka, sa izuzetkom studija filologije maternjeg jezika zemlje porekla korisnika stipendije.

Konkurs za akademsku 2021-22. godinu otvoren je do 21. juna 2021.

Detaljne informacije dostupne su na
https://nawa.gov.pl/en/students/foreign-students/the-banach-scholarship-programme

Osoba zadužena za dodatne informacije je Katarina Vukašinović:
katarina.vukasinovic@msz.gov.pl

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 18. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn i uživo u sali 301f Matematičkog instituta SANU u petak, 18. juna 2021. U okviru sastanka biće održana dva predavanja, kojima se otvara ciklus "Matematičari Crne Gore gostuju na MI SANU".

Prvo predavanje: 18. jun 2021, sa početkom u 14:15.

Predavač: Nela Milošević, Univerzitet Donja Gorica, Podgorica

Naslov predavanja: KOMPLEKSI PRIDRUŽENI KARAKTERIMA RJEŠIVIH GRUPA

Apstrakt:
Na ovom predavanju bavićemo se analizom dva tipa simplicijalnih kompleksa koji mogu biti pridruženi bilo kojem skupu prirodnih brojeva – kompleks zajedničkog djelioca i kompleks prostih djelitelja, gdje pokazujemo homotopsku ekvivalenciju između ovih kompleksa. Posebno, ova analiza je korisna za razmatranje karaktera konačne nekomutativne rješive grupe gdje dokazujemo da je fundamentalna grupa kompleksa slobodna i da je njen rang ograničen u zavisnosti od dimenzije samog kompleksa. Rezultati su zajednički rad sa prof. Zoranom Petrovićem i Aleksandrom Kostić.

Drugo predavanje: 18. jun 2021, sa početkom u 15:30.

Predavač: Nevena Mijajlović, Prirodno-matematički fakultet, Podgorica

Naslov predavanja: PROJECTION GRADIENT-TYPE METHODS FOR QUASI-VARIATIONAL INEQUALITIES

Apstrakt: We study methods for solving quasi-variational inequalities which are a notable generalization of the variational inequalities. Solving quasi-variational inequality requires that the corresponding variational inequality be solved concurrently with the calculation of a fixed point of the set-valued mapping. In this paper we suggest and analyze a new continuous and iterative variants of some generalizations of the gradient-type projection method for solving quasi-variational inequalities.

Detalji pristupa:
Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N
Ukoliko želite samo da gledate predavanje, bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/J6zEMJyMSoAbTMMX7

detaljnije

Seminar iz veštačke inteligencije, 16. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 16. juna 2021. od 19 do 20 časova.

Predavač: Melanija Mitrović, Mašinski fakultet, Univerzitet u Nišu

Naslov predavanja: KONSTRUKTIVNE SEMIGRUPE SA APARTNES RELACIJOM - NOVI PUTEVI KA PRIMENI ALGEBRE U VEŠTAČKOJ INTELIGENCIJI

Apstrakt:
Iako često fragmentarni, radovi na temu semigrupa koji su se pojavili krajem 20-ih godina prošlog veka označeni su kao početak istorije teorije semigrupa. U eri bez uređaja za brzu komunikaciju semigrupe su se uskoro pokazale korisnim u razvoju drugih matematičkih disciplina. Fleksibilnost i primena semigrupa sa stanovišta modelovanja i rešavanja problema u različitim situacijama je brzo prepoznata. Za razliku od klasične teorije semigrupa koju u poslednjim decenijama karakteriše dinamični i produktivni razvoj, konstruktivna matematika nije obraćala mnogo pažnje na razvoj semigrupa. Pod konstruktivnom matematikom podrazumevamo matematiku koja koristi intuicionističku logiku. Konstruktivna matematika nije jedinstvena naučna disciplina. U okviru nje se razvijaju nekoliko njenih varijeteta. Treba da naglasimo da se naš rad kreće u okviru Errett Bishop-varijeteta u kojem je pojam algoritma ili konačne procedure primitivni pojam. Razvoj moćnih računarskih sistema skrenuo je pažnju na intuitivni pojam efikasne procedure i, uopšte, na izračunljivost. Zauzvrat, razvoj konstruktivne algebre i njene moguće primene je dobio na značaju. Apartnes relacija, drugi najvažniji osnovni pojam razvijen u konstruktivnoj matematici, našla je svoju primenu i u računarstvu. Inspirisani rezultatima dobijenim u oblasti primene interaktivnih dokazivača teorema u delu formalnih verifkacija, stvorili smo novu konstruktivnu algebarsku teoriju - teoriju semigrupa sa apartnes relacijom. Opisna definicija semigrupe sa apartnes relacijom podrazumeva sledeće: pojam klasične semigrupe se direktno prenosi; na strukturi je definisana apartness relacija koju operacija semigrupe mora poštovati na propisan način. Razvili smo konstruktivnu teoriju ko-uređenja kao glavno sredstvo neophodno za razvoj ove teorije u početku, a kasnije i za moguće primene imajući u vidu činjenicu da početne primene algebarskih znanja u drugim naukama „često poprimaju oblik mreže odnosa između određenih objekata “. Tokom ovog predavanja biće dat pregled (nekih) naših objavljenih rezultata o kostruktivnim semigrupama sa apartnes relacijom. Skrenućemo pažnju i moguće primene ove teorije u drugim (konstruktivnim) matematičkim disciplinama, u računarstvu, društvenim naukama, ekonomiji itd.

Registraciona forma za učesće na Seminaru je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Prenos seminara je dostupan i registrovanim i neregistrovanim korisnicima na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 15. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u utorak, 15. juna 2021. sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: dr Aleksandra Bradić-Martinović, rukovodilac Data centra Srbija za društvene nauke, Institut ekonomskih nauka

Naslov predavanja: ARHIVIRANjE I UPRAVLjANjE PODACIMA U DRUŠTVENIM NAUKAMA – NAJBOLjA PRAKSA

Apstrakt:
Životni ciklus podataka u naučnom istraživanju podrazumeva nekoliko ključnih faza. Inicijalna faza je prikupljanje podataka, koji se zatim analiziraju, a rezultati analize objavljuju u naučnim publikacijama. U brojnim slučajevima životni vek podataka se završava nakon publikovanja, uprkos tome što kompletan životni ciklus podrazumeva arhiviranje primarnih podataka, njihovu diseminaciju i recikliranje, odnosno ponovnu upotrebu.
Zatvaranje ciklusa podataka je posebno važno u društvenim naukama, imajući u vidu da presek društvenih fenomena u određenom trenutku nije moguće replikovati, kao što je to slučaj u tehničkim i prirodnim naukama. Mnoge zemlje su uvidele ovaj problem i formirale odgovarajuće infrastrukture koje omogućuju prikupljanje, arhiviranje i deljenje naučnih podataka.

Nakon uvodnog dela, predavanje će obuhvatiti objašnjenje pojma digitalnih arhiva podataka, opisa njihovih aktivnosti, uz poseban fokus na trajno čuvanje - arhiviranje. Prateći elemente univerzalnog algoritma Otvorenog arhivskog informacionog sistema (OAISOpen Archival Information System) biće objašnjene pojedinosti svake od faza (prikupljanje, dugoročno očuvanje i diseminacija), kao i upravljanje digitalnim arhivom, uz posebno isticanje značaja kontrole kvaliteta, kroz sistem sertifikacije. Slušaoci će imati prilike da čuju i odrednice zakonske regulative koja se odnosi na ovu oblast (Zakon o zaštiti podataka o ličnosti RS i GDPR u EU).

U poslednjem delu predavanja biće predstavljena nacionalna infrastruktura

Data centar Srbija u društvenim naukama, važan istraživački resurs koji je dobro integrisan u Evropski konzorcijum digitalnih arhiva u društvenim naukama (CESSDA ERIC).

Link za pristup predavanju:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

detaljnije

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji kandidata Milana Perića, 11.06.2021. godine.

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji „POLINOMIJALNA ENTROPIJA ZA MORSOVE GRADIJENTNE SISTEME I LOGISTIČKO PRESLIKAVANjE“, kandidata Milana Perića biće održano u petak, 11.06.2021. godine u sali 844, sa početkom u 12.00 časova.

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 11. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak, 11. juna 2021. sa početkom u 14:15.

Predavač: Stevan Pilipović, Departman za matematiku, Univerzitet u Novom Sadu

Naslov predavanja: INFINITE ORDER PSEUDODIFFERENTIAL OPERATORS: COMPOSITION WITH ENTIRE FUNCTIONS, NEW SHUBIN-SOBOLEV SPACES, AND INDEX THEOREM

Apstrakt:
After an appropriate introduction, we present global regularity and spectral properties of power series of the Weyl quantisation of a classical elliptic Shubin polynomial through a class of entire functions for which we find Weyl counting functions. Moreover, we present infinite order Shubin-Sobolev spaces and the corresponding Fedosov-Hörmander integral index formula. Original results are obtained in the joint work with Bojan Prangoski and Jasson Vindas 2021.

Detalji pristupa:
Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N
 

Ukoliko želite samo da gledate predavanje, bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/J6zEMJyMSoAbTMMX7

detaljnije

Studentski seminar, 11. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak, 11. juna 2021. sa početkom u 12 časova.

Predavač: Ivana Đurđev, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: KLASIFIKACIJA VARIJANTI PARCIJALNIH BRAUEROVIH MONOIDA

Apstrakt:
Varijanta polugrupe S u odnosu na element a iz S je polugrupa S^a=(S,\star_{a}), gde je x\star_{a}y=xay za proizvoljne elemente x i y iz
S. U ovoj varijanti, a nazivamo sendvič elementom. U ovom predavanju ćemo se baviti varijantama parcijalnih Brauerovih monoida (familija polugrupa koju ćemo opisati u toku predavanja). Predstavićemo originalne rezulatate o klasifikaciji varijanti ovih monoida u slučaju kada je rang sendvič elementa različit od nule.

Link za pristup predavanju:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CihYM6Nratzix7c8G

detaljnije

Seminar za geometriju i primene, 10. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u četvrtak, 10. juna 2021. preko Zoom platforme sa početkom u 17:15.

Predavač: Aleksej Tužilin, Moskovski državni univerzitet

Naslov predavanja: GEOMETRY OF GROMOV-HAUSDORFF CLASS

Apstrakt: We discuss several recent results concerning the study of the proper class GH of all metric spaces considered up to isometry. We show how one can work with such a huge collection and give an example of possible results: we show that the standard Gromov-Hausdorff extended pseudometric is intrinsic, namely, for points on a finite distance, this distance equals the infimum of the lengths of all curves joining these points. In addition, we discuss some results on the geometry of metric segments in GH and the possibility of extending the shortest geodesics beyond their endpoints.


Detalji pristupa:
https://zoom.us/j/94667114190?pwd=a0xtazQyL0hSU1ZQbGJyQ1FKZFhxdz09
Meeting ID: 946 6711 4190
Passcode: 301196

detaljnije

Seminar iz veštačke inteligencije, 9. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 9. juna 2021. od 19 do 20 časova.

Predavač: dr Saša Misailović, docent na Departmanu za računarske nauke, University of Illinois, Urbana-Champaign, SAD

Naslov predavanja: ACCURACY-AWARE PROGRAMMING SYSTEMS FOR MACHINE LEARNING APPLICATIONS

Apstrakt:
Tradeoffs between accuracy, performance and energy exist in many resource-intensive applications pervasive in machine learning and robotics. Manually optimizing these tradeoffs with flexible accuracy or precision requirements is extremely difficult. I will present our work on programming systems (including languages, compilers, and runtime systems) for accuracy aware optimization of programs. A particular focus of the talk will be on ApproxTuner, a novel automatic framework for accuracy-aware optimization of tensor-based applications that requires only high-level end-to-end quality specifications. ApproxTuner implements and manages approximations in algorithms, system software, and hardware. The key contribution in ApproxTuner is a novel three-phase approach to approximation-tuning that consists of development-time, install-time, and run-time phases. Our approach decouples tuning of hardware-independent and hardware-specific approximations, thus providing retargetability across devices. We evaluate ApproxTuner across 10 convolutional neural networks (CNNs) and a combined CNN and image processing benchmark. For the evaluated CNNs, using only hardware-independent approximation choices we achieve a mean speedup of 2.1x (max 2.7x) on a GPU, and 1.3x mean speedup (max 1.9x) on the CPU, while staying within 1 percentage point of inference accuracy loss. For two different accuracy-prediction models, ApproxTuner speeds up tuning by 12.8x and 20.4x compared to conventional empirical tuning while achieving comparable benefits. In the talk, I will highlight applications from the domains of connected self-driving vehicles and agricultural robotics that can leverage our optimizations.

ApproxTuner is developed on top of HPVM, a new general compiler infrastructure for heterogeneous systems developed at UIUC. This is a joint work with some of the original designers of the LLVM compiler. ApproxTuner has been presented recently at PPoPP 2021 and my previous works are available at
https://misailo.cs.illinois.edu/

Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Prenos seminara je dostupan i registrovanim i neregistrovanim korisnicima na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 8. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u utorak, 8. juna 2021. sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: dr Radul Milutinović, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja:  MODEL ZA UPRAVLjANjE RANIM FAZAMA INOVACIONIH PROJEKATA

Apstrakt:
Upravljanje ranim fazama predstavlja veoma značajnu oblast upravljanja inovacijama i inovacionim projektima, što se može potvrditi velikim brojem referentnih publikacija, ali i zastupljenošću identifikovane teme u praksi. Imajući u vidu da su rane faze prepoznate kao kritičan faktor uspeha inovacionih projekata, te da predstavljaju jedan od najvećih izazova u ovoj oblasti, posebna pažnja se mora posvetiti unapređenju efikasnosti upravljanja ovim delom projekta. U tom smislu, u predavanju je predstavljen pristup koji integriše sve pojedinačne delove ranih faza u celinu, tako da izlaz iz jednog dela predstavlja ulaz u sledeći. Modeli, razvijeni u okviru integrisanog pristupa, omogućavaju donosiocima odluka da na osnovu eksperimenata nad različitim scenarijima odluče koje rešenje je optimalno u datom trenutku.

Link za pristup predavanju:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

detaljnije