КГТА семинар, 5. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 5. априла 2016. у сали 844 Математичког факултета, од 14 до 16 часова.

Предавач: Ђорђе Баралић

Наслов предавања: СУСЕДСКИ ПОЛИТОПИ ЊИХОВА КОНСТРУКЦИЈА И ОСОБИНЕ

Апстракт: На предавању ће бити дат осврт на основне особине конвексних политопа, њихове комбинаторне инваријанте, а посебан акценат ће бити стављен на важну класу суседских политопа која представља решење многих екстремалних проблема у теорији политопа.

Класичан пример суседског политопа је циклични политоп (биће описан његов посет страна).

Пример једне бесконачне класе суседских политопа која није циклични политоп се добија поступком "face splitting", а који се појавио у раду Барнета у 80-тим годинама.

Детаљи овог рада биће изложени.

детаљније

Предавање Nagin Cox из NASA/JPL института, 4. април 2016.

Гошћа Математичког факултета, Nagin Cox из NASA/JPL института, одржаће предавање у понедељак 4. априла 2016. у свечаној сали Рударско геолошког факултета на Студентском тргу 16 (IV спрат, сала 733) са почетком у 15h.

Наслов предавања: Dare to Do Mighty Things: Journey to Mars

Апстракт:

Since the beginning of time, people have been entranced by the night sky and by our nearest planetary neighbor - Mars. Come hear the stories of NASA’s “Journey to Mars” from the early rovers to our newest rover on Mars - the Mars Science Laboratory Curiosity Rover. Curiosity landed on Mars spectacularly in August 2012 and has made astounding discoveries already.

Robotic exploration is the first step in the longer term vision of international exploration of Mars by humans. Our exploration of Mars symbolizes all that humankind can do when we work together as a team.

http://mars.nasa.gov/people/info.cfm?id=22833

Биографија предавача

детаљније

Одељење за математику, 8. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 8. априла 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ, са почетком у 14h.

Предавач: Бојан Маринковић, Математички институт САНУ, Београд

Наслов предавања: ПОВЕЗИВАЊЕ ХЕТЕРОГЕНИХ ПРЕКРИВАЈУЋИХ МРЕЖА

Апстракт: У оквиру предавања ће бити представљени дефиниција и формални доказ неких својстава хетерогених прекривајућих (overlay) мрежа.

Биће приказани описи протокола Корд (Chord) и Синапса (Synapse) помоћу формализма машина апстрактних стања, као и доказ коректности формализације протокола Корд.

Биће дата и вероватносна оцена успешности претраге приликом коришћења протокола Синапса.

детаљније

Семинар Биоинформатика, 6. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 6. априла 2016. у сали 718 Математичког факултета, са почетком у 18:15 часова.

Предавачи: Петар Величковић, докторант из области машинског учења и биоинформатике, Тринити колеџу Универзитета у Кебмриџу, Велика Британија и Андреј Ивашковић, студент основних студија рачунарства на истом факултету

Наслов предавања: ВИРАЛ: РЕАЛНЕ СИМУЛАЦИЈЕ КОНКУРЕНТНИХ ПРОЦЕСА НАД МУЛТИПЛЕКС МРЕЖАМА

Апстракт: Прецизно моделовање процеса који се шире представља кључни изазов савремене биоинформатике, нарочито у контексту предвиђања последица епидемија (на пример, пропорције становниства која це бити захваћена неком заразом у критичном тренутку).

Постоји велики број приступа; недавна открића у пољу мултиплекс мрежа дозвољавају интеграцију неколико конкурентних процеса и директније моделовање њихових интеракција. Међутим, истраживања су се до сада највише вршила на насумично генерисаним мрежама и претпоставке у вези са њиховом динамиком не морају неопходно одговарати понашању људи.

Као значајан корак ка прављењу контролисаних експеримената ове врсте, биће представљен Вирал, систем заснован на мултиплекс мрежама за симулације конкурентних процеса епидемија и информисаности у савременом друству, у контексту стварног света.

Систем је заснован на незахтевној дистрибуираној Андроид апликацији и централног сервера предвиђеног за симулацију, при чему су обе компоненте једноставне за покретање и подешавања. Обезбеђена је инфраструктура за детаљно бележење и анализирање резултата симулације.

Организатори семинара Биоинформатика су проф. др Гордана Павловић-Лажетић, проф. др Бранко Драговић и проф. др Ненад Митић, руководилац семинара.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 5. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 5. априла 2016. у сали 809 Математичког факултета, са почетком у 18 часова.

Предавач: др Маја Бурић, редовни професор Физичког факултета у Београду

Наслов предавања: ГРАВИТАЦИОНИ ТАЛАСИ - 60 ГОДИНА ОД ИДЕЈЕ О МЕРЕЊУ ДО ДИРЕКТНЕ ДЕТЕКЦИЈЕ

Апстракт: У оквиру предавања ће бити дат краћи историјски и теоријски увод у гравитационе таласе, са посебним освртом на изворе гравитационих таласа - спајање бинарног система односно судар две црне рупе или неутронске звезде.

детаљније

MatHackathon, брише границе и подстиче креативност, од 22. до 24. априла 2016.

детаљније

Конкурс НБС за најбоље научноистраживачке радове из области монетарне економије, супервизије финансијских институција и финансијске стабилности за доделу три новчане награде ,,Алекса Спасић“

Детаљније

детаљније

Бином - лист студената Математичког факултета, најава новог броја и позив

Драго нам је што можемо да вас обавестимо да је нови број нашег Бинома у припреми, те овом приликом позивамо наставнике, сараднике и студенте нашег Факултета да својим предлозима и/или текстовима учествују у настајању овог броја.

Предлоге можете слати до средине априла 2016. на адресу:
binom.matf@gmail.com

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 31. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 31. марта 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Планирана је стручна трибина, у оквиру које ће се представити компанија Comtrade са темом:  Развој веб апликација коришћењем JavaScript-а и ECMAScript 6

Апстракт: Биће речи о новим трендовима у web development-у, као што су TypeScript. Биће представљен и AngularJS 2.0 JavaScript framework кроз пример апликације (components, dependency injection, templates, routing and navigation, pipes, lifecycle hooks, итд).

Још неке теме о којима ће бити речи су: ECMA 6 standard, TypeScript, Single Page Applications i Angular 2.0.

Детаљније информације о Семинару доступне су на страни http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 31. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 31. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Предраг Јовановић, научни саветник Астрономске опсерваторије у Београду

Наслов предавања: ПРОШИРЕЊЕ ТЕОРИЈЕ ГРАВИТАЦИЈЕ КАО АЛТЕРНАТИВА ТАМНОЈ МАТЕРИЈИ

Апстракт: У оквиру предавања ће бити дат кратак преглед наших досадашњих сазнања о тамној материји, а имајући у виду и чињеницу да се она може посматрати као једно у низу предвиђања опште теорије релативности, биће дато и поређење неких импликација ове теорије са одговарајућим последицама и предвиђањима теорија модификоване гравитације, са посебним освртом на оне везане за космологију и недавно детековане гравитационе таласе. У том светлу ће бити разматрана могућност да се у оквиру теорија модификоване гравитације, и без претпоставке о тамној материји, објасне неке посматране астрофизичке појаве као што су нпр. равне ротационе криве код спиралних галаксија, њихова барионска Тали-Фишерова релација и фундаментална раван код елиптичних галаксија. Поред тога, биће дат и кратак преглед наших до сада објављених, као и нових резултата истраживања из ове области.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести