КГТА семинар, 29. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 29. марта 2016. од 14-16 часова у сали 844 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: Марко Војиновић

Наслов предавања: ЈЕДАН КОМБИНАТОРНИ ПРОБЛЕМ КОЈИМ СЕ ПОЈАВЉУЈЕ У КВАНТНОЈ ГРАВИТАЦИЈИ

Апстракт: У оквиру тзв. "spincube" приступа квантној гравитацији појављује се један занимљив комбинаторни проблем "бојења" симплицијалних комплекса хомеоморфних некој 4D многострукости. Након формулације проблема на језику Диофантових једначина, биће презентована једна идеја за његово решење, али и нека концептуална ограничења везана за неодлучивост и Геделову теорему некомплетности, која се природно појављују у анализи топологије 4D многострукости.

детаљније

Предавање за истраживаче `Learn how to get your work published in international journals`, 12.04.2016.

Са великим задовољством позивамо све заинтересоване истраживаче да присуствују предавању `Learn how to get your work published in international journals`, које организује Одељење за научне информације Народне библиотеке Србије (KoBSON) у сарадњи са издавачем научних информација Wiley.

Предавање је заказано за 12. април 2016. године у 14 сати, у Амфитеатру Народне библиотеке Србије.

Предвиђено је да сви полазници добију сертификат о похађању.

Програм и форма за обавезну пријаву налазе се на посебно оформљеној страници за овај догађај Wiley: http://mywileylibrary.wiley.com/free-workshop-for-researchers/ - Free workshop for Researchers.

Број расположивих места је ограничен, те сугеришемо да се заинтересовани што пре пријаве посредством дате форме:

http://wiley.qualtrics.com/jfe/form/SV_0SrPY5BemnG3NuR
http://kobson.nb.rs/kobson.746.html?newsId=772#.VvUPi0dTLlj

детаљније

Јавни позив Задужбине Д. Маринковића за давање помоћи за лечење и набавку медицинских помагала студентима УБ

Одбор Задужбине Драгољуба Маринковића, на седници одржаној 24.03.2016. године, расписао је Јавни позив за давање 30 помоћи у износу од по 10.000,00 динара за лечење и набавку медицинских помагала студентима Универзитета у Београду.

Рок за подношење пријава је од 25. марта 2016. године до 17. априла 2016. године.

Услови за добијање помоћи су:

-  да студент студира на факултету Универзитета у Београду,
- да студент поседује неки облик хендикепа или болести,(телесно оштећење или обољење које трајно нарушава здравствено стање студента)
-  да студент није старији од 28 година у тренутку подношења молбе.

Детаљи и потребна документација

детаљније

БГ ПРАКСА 2016

Универзитет у Београду и Градска Управа града Београда са задовољством позивају студенте завршних година да се пријаве за учешће у програму Универзитетска радна пракса – БГ ПРАКСА 2016.

Програм Универзитетска радна пракса – БГ ПРАКСА реализује Центар за развој каријере Универзитета у Београду у сарадњи са Градском управом града Београда од 2010. године.

Програм омогућава студентима да по јединственом моделу обављају стручну праксу у јавним и јавним комуналним предузећима, организационим јединицама Градске управе, установама културе и градским општинама, те да стекну практична знања, вештине и релевантно радно искуство током студија и на тај начин унапреде своје академско образовање.

У протеклих шест година реализације преко 1300 студената са 24 факултета Универзитета у Београду стекло је прво радно искуство у институцијама чији је оснивач град.

Интегрални текст конкурса (са детаљима о локацијама и позицијама за праксу, описом посла и условима за сваку позицију, као и потребним документима) и Водич кроз конкурс доступни су на сајту Центра за развој каријере.

Програм БГ ПРАКСА 2016 реализоваће се као четворомесечна пракса уз менторску подршку. Планирано је да се пракса реализује у периоду од 1. јуна до 1. октобра. Свим студентима – полазницима програма током трајања праксе биће обезбеђена накнада за топли оброк и превоз.

На конкурс се могу пријавити заинтересовани студенти завршних година електронским путем и неопходно је да приложе скенирану потврду о редовном студирању на сајту Центра за развој каријере Универзитета у Београду.

Рок за пријаву је 13. април 2016. године у поноћ.

Плакат
Инфо
Позиције за студенте Матфа

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 24. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 24. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт, САНУ

Наслов предавања: НЕТЕРИНА ТЕОРЕМА У ВРЕМЕНСКИ ЗАВИСНИМ ХАМИЛТОНОВИМ СИСТЕМИМА

Апстракт: Нетерина теорема спада у резултате који су обележили механику и физику у 20. веку. На њеном уопштењу, у оквиру Лагранжове механике, значајан допринос дали су и српски механичари (Ђукић, Вујановић, Мушицки). У овом излагању, разматра се формулација Нетерине теореме у временски зависним Хамилтоновим системима, у односу на трансформације које чувају Поенкаре-Картанову форму. У случају када је Поенкаре-Картанова форма контакног типа, даје се експлицитан облик симетрија у проблему познатом као инверзна Нетерина теорема. Посебно се анализирају природни механички системи и, као пример, Рунге-Ленцов вектор у Кеплеровом проблему.

детаљније

Стручна конференција ГИС форум 2016, позив

Позивамо студенте и професоре који су у свом научноистраживачком раду користили ГИС, да учествују на стручној конференцији "ГИС форум 2016" која ће се одржати 17.5.2016. године у Хотелу „М“ у Београду.

Прихваћени ауторски радови биће објављени на паноима током конференције као и у зборнику радова, а аутори најбољег студентског ауторског рада биће награђени са 10.000 динара.

Рок за предају радова је 30.4.2016. године преко и-мејл адресе:
office@gisforum.rs

http://www.gisforum.rs/index.php/autorski-radovi

https://www.linkedin.com/groups/GIS-forum-Srbije-6927743

ГИС форум 2016 – место окупљања ГИС стручњака

Претходне године, на ГИС форуму је присуствовало 154 учесника из 52 институције.

Фотографије и видео снимке предавања можете погледати преко сајта ГИС форума: http://www.gisforum.rs/index.php/gf2015-media

http://www.gisforum.rs

Позив факултетима

Видимо се!

детаљније

Циклус Криптографија, предавања у марту и априлу, мала сала Коларца

Предавања у оквиру циклуса Криптографија одржавају се током марта и априла 2016. у малој сали Коларца, четвртком од 18 сати.

24. март 2016.

"Од вештине до научне дисциплине – стварање криптологије, рачунара и теорије информација"

Предавач: др Миодраг Михаљевић, Математички институт САНУ

31. март 2016.

"Популарни резиме основа Криптологије"

Предавач: др Миодраг Михаљевић, Математички институт САНУ

7. април 2016.

"Криптографија и теорија бројева"

Предавач: др Жарко Мијајловић, Универзитет у Београду Математички факултет

14. април 2016.

"Дешифровање данас - шта је стварно могуће, а шта је превара и може ли се разликовати?"

Предавач: др Милан Божић, Универзитет у Београду Математички факултет

Најава предавања

детаљније

Одељење за математику, 25. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 25. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14 часова.

Предавач: Александар Вучић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов и апстракт предавања биће накнадно објављени.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 24. март 2016. (ванредни састанак)

Ванредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 24. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 13:15 часова.

Предавач: Paul L. Rosin, School of Computer Science and Informatics, Cardiff University

Наслов предавања: NON-PHOTOREALISTIC RENDERING OF IMAGES

Апстракт: Computer Scientists have been inspired by artists to develop many non-photorealistic rendering techniques that can take an input image and produce a wide variety of artistic effects such as oil painting, watercolour, pointillist, etc. Their application can simply be for fun (e.g. to make consumer photographs more interesting), but there are also many other applications such as scientific visualisation, film production effects, technical illustration, etc.

My talk will overview several NPR techniques developed by myself and Yu-Kun Lai, that aim to generate results that are relatively minimal rendering, in terms of using a combination of refined lines and regions and a small number of tones or colours. The aim is to achieve a rendering that is abstracted but retains sufficient elements from the original image so that (for example) it can be used to generate recognisable portraits.

Кратка биографија предавача: Paul L. Rosin is a Professor at the School of Computer Science an Informatics, Cardiff University. Previous posts include Brunel University, Joint Research Centre, Italy and Curtin University of Technology, Australia. His research interests include the representation, segmentation, and grouping of curves, knowledge-based vision systems, early image representations, low level image processing, machine vision approaches to remote sensing, methods for evaluation of approximation algorithms, etc., medical and biological image analysis, mesh processing, non-photorealistic rendering, and the analysis of shape in art and architecture.

детаљније

Семинар за механику, 23. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 23. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Слободанка Бољановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: НУМЕРИЧКА СИМУЛАЦИЈА ЧВРСТОЋЕ ПРИ ДЕЈСТВУ ЦИКЛИЧНИХ ОПТЕРЕЋЕЊА

Апстракт: У току експлоатације елементи структура су изложени дејству радних оптерећења циклицног карактера. Континуирано дејство цикличних оптерећења може проузроковати сложени процес познат под називом замор. У анализи која се односи на понашање при замору реалних елемената структуре при дејству цикличних оптерећења, један од основних циљева је развој погодних математичких модела/процедура за процену преосталог века. Развијени математички модели у овом истраживању, разматрају фазу до појаве иницијалног оштећења и фазу ширења прслине. Теоријски приступ обухвата примену аналитичких и нумеричких метода за одређивање теоријског фактора концентрације напона и фактора интензитета напона. Процес до појаве оштећења и процес ширења прслине су моделирани на бази енергетског концепта и одговарајућих критеријума механике лома као и теорије за прорачун чврстоће. Валидност формулисаних математичких модела је проверена упоређивањем са одговарајућим експерименталним резултатима код елемената структуре као што је авионска оплата и веза крило-труп.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести