Otvoren poziv za međunarodnu konferenciju `Mathematics: Applied`, Ohrid, 21-24. avgust 2016.

Međunarodna konferencija "Mathematics: Applied conference (MA 2016)" biće održana u Ohridu, Makedonija, od 21-24. avgusta 2016.

Konferencija je posvećena primenama matematike u prirodnim i tehničkim naukama, ekonomiji, industriji, itd. Neke od tema konferencije su: matematička analiza, numeričke metode, finansijska matematika, itd.

Više informacija o konferenciji može se naći na strani

http://www.research-publication.com/index.php/ma-2016

detaljnije

Raspisan Konkurs Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za predlaganje naučnoistraživačkih projekata koji se finansiraju budžetskim sredstvima

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja raspisalo je Konkurs za predlaganje naučnoistraživačkih projekata koji se finansiraju budžetskim sredstvima u okviru Programa osnovnih istraživanja i osnovnih usmerenih istraživanja za period od 2016. do 2020. godine i Programa istraživanja u oblasti tehnološkog razvoja za period od 2016. do 2019. godine.

Tekst konkursa i prateći dokumenti mogu se preuzeti na strani

http://www.mpn.gov.rs/javni_konkurs_nauka/

detaljnije

Seminar za geometriju, obrazovanje i vizualizaciju sa primenama, 14. april 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 14. aprila 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Jelena Grujić, Učiteljski fakultet

Naslov predavanja: NELOKALNA MODIFIKACIJA AJNŠTAJNOVE TEORIJE GRAVITACIJE

Apstrakt: Biće razmotren model nelokalne gravitacije bez materije zadat sledećim dejstvom

egin{equation}
S = int Big(frac{1}{16 pi G}R + C (R+R_{0})^{m}
mathcal{F}(Box) (R+R_{0})^{m} -2LambdaBig) sqrt{-g} d^{4}x,
end{equation}

gde je $mathcal{F} (Box)$ analitička funkcija, $Lambda $ je kosmološka konstanta i $C$ i $R_{0}$ su konstante. Odgovarajuće Ajnštajnove jednačine kretanja su veoma složene. Biće rešene jednačine kretanja i data njihova kosmološka rešenja.

detaljnije

Otvoren konkurs za razmenu studenata i profesora sa Univerzitetom u Poatjeu, Francuska u okviru Erasmus+ KA1

Univerzitet u Beogradu je 5.aprila 2016. otvorio konkurs za stipendije za razmenu studenata i profesora sa Univerzitetom u Poatjeu, Francuska (http://www.univ-poitiers.fr/) u okviru Erasmus+ KA1 programa.

Neophodno je da Univerzitet u Beogradu do kraja aprila 2016. godine dostavi dostavi Univerzitetu u Poatjeu spisak studenata profesora koje Univerzitet u Beogradu nominuje za razmenu tokom zimskog semestra školske 2016/2017 godine. Iz tog razloga, konkurs za prijavu studenata i profesora će biti otvoren od 5. do 19. aprila 2016. godine do 23:59 časova.

Zainteresovani studenti i prosesori se u navedenom roku mogu zvanično prijaviti za mobilnost preko online platforme Univerziteta u Beogradu http://mobion.bg.ac.rs/.

Više detalja o Mobion platformi može se naći na

http://www.matf.bg.ac.rs/vesti/1751/otvorena-onlajn-platforma-za-mobilnost-mobion-u-okviru-erasmus+-programa/

Skrećemo pažnju zainteresovanim kandidatima sa Matematičkog fakulteta da Univerzitet u Poatjeu nudi razmenu studenata u oblasti "Natural sciences, mathematics and statistics" na doktorskim studijama (u trajanju od 6 meseci) i master studijama (u trajanju od 5 meseci), kao i razmenu nastavnika u istoj oblasti.

Selekcija kanditata sa Matematičkog fakulteta će biti izvršena u periodu od 19. do 26. na osnovu njihovih prijava, koje će biti dostupne na MobiOn platformi. Kriterijumi selekcije za studente mogu se naći na strani

http://www.matf.bg.ac.rs/konkurs/194/kriterijumi-univerziteta-u-beogradu-za-rangiranje-studenata-koji-konkurisu-za-mobilnost-u-okviru--lat-erasmus+--lat--programa/

Pregled važnih datuma konkursa:

  • Početak prijave za stipendiju: 5. april 2016, 17:00
  • Kraj prijave za stipendiju: 19. april 2016, 23:59
  • Predaja rang liste rektoratu od strane fakulteta koji imaju više prijavljenih kandidata: 26. april 2016, 12:00
  • Predaja rang liste partnerskoj instituciji: 29. april 2016, 16:00

Više informacija o konkursu možete pronaći na sledećem linku: http://mobion.bg.ac.rs/opencalls.

Kandidati sa Matematičkog fakulteta mogu se obratiti Dragani Ilić (dilic@matf.bg.ac.rs) i Zorici Stanimirović (zoricast@matf.bg.ac.rs) za pomoć oko prijave i dodatne informacije.

Kontakt osoba na Univerzitetu u Beogradu za ovaj konkurs je Marta Barbarić iz Sektora za međuuniverzitetsku i međunarodnu saradnju, email: marta.barbaric@rect.bg.ac.rs, kontakt telefon: 011/3207-489

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 12. april 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 12. aprila 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: doc. dr Zorica Bogdanović, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: INTERNET OF THINGS - PREZENTACIJA SPECIJALNOG BROJA ČASOPISA FACTA UNIVERSITATIS, SERIES ELECTRONICS AND ENERGETICS

Apstrakt: Na predavanju će biti predstavljen specijalni broj časopisa Facta Universitatis, series Electronics and Energetics, kategorije M24. Ovaj specijalni broj sadrži radove u oblasti projektovanja, implementacije i primene interneta inteligentnih uređaja u poslovanju, naučnim istraživanjima i obrazovanju. U pripremi radova su učestvovali autori iz devet zemalja: Srbija, SAD, Australija, Nemačka, Oman, Egipat, Indija, Norveška, Republika Srpska. Među autorima je nekoliko istaknutih svetskih stručnjaka, kao što su Borko Furht, redovni profesor Florida Atlantic univerziteta u SAD i direktor Istraživačkog centra za saradnju industrije i univerziteta, kao i San Murugesan, glavni urednik časopisa IEEE Professional, direktor u BRITE Professional Services i profesor na Western Sydney University.

Urednici specijalnog broja su prof.dr Marijana Despotović-Zrakić, doc.dr Zorica Bogdanović i prof.dr Božidar Radenković sa Fakulteta organizacionih nauka, i prof.dr Huansheng Ning, profesor na Univerzitetu za nauku i tehnologiju u Pekingu i član uređivačkih odbora više IEEE časopisa ( IEEE System Journal, IEEE Internet of Things Journal). Glavni urednik časopisa je prof.dr Ninoslav Stojadinović.

detaljnije

Seminar za mehaniku, 13. april 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 13. aprila 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Dejan Urošević, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: O NEPREKIDNIM RADIO-SPEKTRIMA OSTATAKA SUPERNOVIH

Apstrakt: U uvodnom delu predavanja biće prikazano na koji način se formiraju radio-spektri u kontinuumu, a zatim (ukratko) kako se čestice ubrzavaju do ultrarelativističkih brzina, što je neophodno objasniti da bi se razumeli različiti pojavni oblici radio-spektara. Potom će biti predstavljeno nekoliko formi radio-spektara ostataka supernovih u kontinuumu - teorijski predviđeni i posmatrački detektovani. Na kraju će biti prezentovani najnoviji rezultati dobijeni od strane istraživačke grupe sa Katedre za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, čiji članovi, između ostalog, proučavaju strukturu i evoluciju emisionih maglina, a posebno ostatke supernovih (vezano za neprekidne radio-spektre ovih visokoenergetskih objekata).

detaljnije

Predavanje direktora Evropske gravitacione opservatorije (EGO), Federika Ferinija, 13.4.2016.

Sa zadovoljstvom vas pozivamo da prisustvujete predavanju "Od Ajnštajnovih predviđanja do gravitacionih talasa: novi pogled na Univerzum" koje će održati prof. dr Federiko Ferini, direktor Evropske gravitacione opservatorije ( EGO), u sredu 13. aprila u 13 časova u Svečanoj sali Rektorata.

Prof. Ferini održaće predavanje na temu nedavno otkrivenih gravitacionih talasa i najnovijih naučnih otkrića u ovoj sve popularnijoj oblasti.

Gravitacioni talasi predstavljaju poremećaje prostor-vremena. Matematički se opisuju kao talasna rešenja Ajštajnove teorije relativiteta. Jedan od načina kako mogu da nastanu su sudari crnih rupa. Interesantno je da ih je Albert Ajnštajn predvideo davne 1916. godine u okviru svoje teorije relativiteta, da bi nakon jednog veka, tačnije 11. februara 2016. godine, gravitacioni talasi najzad bili i uočeni i naučno potvrđeni u saradnji timova LIGO Scientific Collaboration i Virgo Collaboration (EGO).

Gost Univerziteta u Beogradu, prof. dr Federiko Ferini, profesor je astrofizike na Univerzitetu u Pizi i autor je više od 200 naučnih radova. Od 2002. do 2010. godine obavljao je dužnost atašea za nauku pri
italijanskoj misiji u Ženevi, koja je predstavljala Italiju u projektu CERN.

Prof. Ferini održaće predavanje na engleskom jeziku, a svi zainteresovani mogu pratiti direktan prenos 13. aprila od 13 časova, putem interneta, na linku: http://media.rcub.bg.ac.rs/?p=5223

detaljnije

Ciklusni projekat `Od Sunčevog sistema do granica vasione`, SANU, 13.04 - 01.06.2016.

Prvo predavanje u okviru ciklusnog projekta „Od Sunčevog sistema do granica vasione“ održaće se u sredu 13. aprila 2016. godine u 12:00 časova, u Svečanoj sali na drugom spratu SANU.

Tema prvog predavanja
U našem susedstvu: Mala tela Sunčevog sistema, doc. dr Bojan Novaković

  Program

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 7. april 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 7. aprila 2016. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Aleksandar Đenić

Naslov predavanja: REŠAVANjE DISKRETNIH LOKACIJSKIH PROBLEMA PRIMENOM METODE PROMENLjIVIH OKOLINA (predlog teme doktorske disertacije)

Detaljnije informacije o Seminaru dostupne su na strani
http://computing.matf.bg.ac.rs

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 5. april 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 5. aprila 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Rastko Martać, Institut za vodoprivredu Jaroslav Černi

Naslov predavanja: USING INTERNET OF THINGS IN MONITORING AND MANAGEMENT OF DAMS IN SERBIA

Apstrakt: This lecture discusses harnessing Internet of Things in monitoring and managing dams in Republic of Serbia. Large dams are of major importance, primarily because of their use for electricity production. Risks associated with this should be greatly taken into account. There is a need to consolidate information related to dam facilities in order to use them for dam management in Republic of Serbia. An information system has been developed based on existing systems, allowing utilization of intelligent sensor networks. The aim of the lecture is to describe possibilities of Internet of Things application within specific system for dam safety management. In order to facilitate the inclusion of a large number of intelligent sensors, a new data acquisition module for communication with sensors in the monitoring network is defined. The system should provide timely alerting in the case that the security parameters deviate from expected values.

detaljnije