Stipendije za istraživače za boravak u Francuskoj, rok 30. jun 2016.

Ambasada Francuske i Francuski institut u Srbiji dodeljuju nekoliko stipendija namenjenih srpskim istraživačima za kratke boravke (2-4 nedelje) u naučnoistraživačkim ustanovama u Francuskoj.

Period boravka: 15. avgust - 31. decembar 2016. Boravak se ne može preneti u 2017. godinu. Stipendija pokriva troškove života, smeštaja i osiguranja.

Ciljna grupa: istraživači svih nivoa koji rade u nučnoistraživačkim institucijama u Srbiji (asistenti, doktoranti, istraživači, predavači, profesori, lekari, inženjeri...).

Oblasti istraživanja: Nauke o živim sistemima, tehničke i prirodne nauke, inženjerstvo, inovacija, biotehnologija, primenjena medicina.

Više informacija, uslovi konkursa i neophodna dokumenta mogu se naći na strani: http://www.institutfrancais.rs/srp/06b_3.html

detaljnije

Naučna tribina o nastavi matematike, 23. jun 2016.

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti organizuje naučnu tribinu na temu "O NASTAVI MATEMATIKE".

Predavač na tribini je prof.dr Aleksandar Lipkovski sa Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i predsednik Nacionalnog prosvetnog saveta Republike Srbije.

Tribina će se održati u četvrak, 23. juna 2016. godine, u 12 časova, u sali Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, Podgorica, ulica Rista Stijovića 5.

Najava tribine se može naći na strani:
http://www.canu.ac.me/index.php/399-naucna-tribina-o-nastavi-matematike

detaljnije

Komemorativni skup posvećen uspomeni na akademika Milevu Prvanović, 23.6.2016.

Srpska akademija nauka i umetnosti, Odeljenje za matematiku, fiziku i geo-nauke, poziva Vas da  prisustvujete komemorativnom skupu posvećenom uspomeni na preminulog redovnog člana SANU Milevu PRVANOVIĆ.

Skup će se održati u četvrtak, 23. juna 2016. godine, sa početkom u 12 sati.

Svečana sala SANU, Knez Mihailova 35/II, Beograd.

O ličnosti i delu akademika Mileve Prvanović govore:

Akademik Stevan Pilipović
Prof. dr Neda Bokan
Akademik Bogoljub Stanković

https://www.sanu.ac.rs/Projekti/Kom.aspx?arg=,

detaljnije

Predavanje u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti

Srpska akademija nauka i umetnosti ima čast da Vas pozove na predavanje inostranog člana SANU Zorana Obradovića:

Integracija kvalitativnog znanja i velikih podataka sa primenama u zdravstvu (Fusion of Qualitative Knowledge and Big Data for Predictive Analytics in Healthcare)

Predavanje će se oržati 22. juna 2016. godine u 13:00 sati u Svečanoj sali.

detaljnije

Belgrade Bioinformatics Conference - BELBI2016, 20-24. jun 2016.

Međunarodna konferencija iz bioinformatike, Belgrade Bioinformatics Conference - BELBI2016, biće održana u periodu 20-24. juna 2016. u organizaciji Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu uz podršku više naučnoistraživačkih organizacija iz Beograda i programa COST (European Cooperation in Science and Technology).

Otvaranje konferencije biće održano 20. juna 2016. u svečanoj sali rektorata Univerziteta u Beogradu, Studentski trg 1, sa početkom u 10 časova.

Više informacija o konferenciji može se naći na strani http://www.belbi2016.matf.bg.ac.rs/

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 21. jun 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 21. juna 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Bojan Marinković, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: POVEZIVANJE HETEROGENIH PREKRIVAJUĆIH MREŽA

Apstrakt: Na predavanju će biti predstavljene definicija i verovatnosna ocena uspešnosti pretrage prilikom korišćenja heterogenih prekrivajućih (overlay) mreža. Biće prikazani opisi protokola Kord (Chord) i Sinapsa (Synapse).

detaljnije

Svemir 2.0 u Beogradu: Predavačko-tribinski program u Domu omladine, sreda 22.jun

Large Synoptic Survey Telescope (LSST) jedan je od najambicioznijih astronomskih projekata današnjice. Srbija je među retkim zemljama u Evropi koja je od samog početka uključena u LSST projekat, stoga se u Beogradu od 20. do 24. juna održava prestižna međunarodna konferencija "LSST@Europe2".

Zahvaljujući tome, imamo neverovatnu priliku i čast da čujemo u Beogradu predavanje poznatog svetskog astrofizičara sa Univerziteta u Vašingtonu, Endru Konolija pod nazivom ”Otkrivanje istorije svemira”, koji će nam govoriti o tome na koji način će revolucionarni LSST teleskop pisati novu istoriju svemira.

Nakon predavanja uslediće tribina na kojoj će govoriti naučnici sa ovih prostora uključeni u LSST projekat, dr Željko Ivezić i dr Mario Jurić, takođe sa Univerziteta u Vašingtonu, kao i dr Darko Jevremović sa AOB, koordinator za LSST ispred Srbije.

Predavačko-tribinski program zakazan je za 22. juni za 20 časova u Domu omladine, sala Amerikana, u organizaciji Centra za promociju nauke, Astronomske opservatorije u Beogradu i Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.



Više detalja istražite na linkovima:
http://elementarium.cpn.rs/naucni-krug/svemir-2-0-u-beogradu/
http://elementarium.cpn.rs/naucni-krug/vrhunski-astronomski-skup-u-beogradu/?lang=lat

Endru Konoli TED talk:
https://www.ted.com/talks/andrew_connolly_what_s_the_next_window_into_our_universe?language=en

Kao i na sajtu LSST teleskopa:
http://www.lsst.org

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 14. juna 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 14. juna 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Miloš Jovanović, Fakultet organizaciona nauka

Naslov predavanja: AUTOMATSKO GENERISANjE ALGORITAMA STABALA ODLUČIVANjA ZA KLASIFIKACIJU

Apstrakt: Algoritmi za stabla odlučivanja su modeli klasifikacije objekata na osnovu osobina i u literaturi postoji dosta varijacija ovog pristupa.

U ovom radu se izučava komponentni pristup algoritmima, koji ih predstavlja kao kompoziciju delova koji se mogu razmenjivati, kako bi se dobre osobine jednih algoritama kombinovale sa drugim.

Novi algoritmi se mogu generisati pretragom prostora mogućih komponentnih algoritama, što je realizovano primenom metaheuristike evolutivnih algoritama. Eksperimentalna provera potvrđuje efikasnost i efektivnost pristupa, u odnosu na poznate optimalne, kao i benčmark rezultate.

Dodatno se analizom može uvideti i koji delovi algoritma su ključni za performanse, i omogućiti lakša unapređenja i poređenja algoritama.

detaljnije

Zajednički sastanak Odeljenja za matematiku i KGTA seminara, 14. jun 2016.

Odeljenje za matematiku i KGTA seminar najavljuju radionicu "PRIMENjENA I RAČUNARSKA ALGEBARSKA TOPOLOGIJA", koja će biti održana u utorak, 14. juna 2016. na Matematičkom institutu SANU, u sali 301f sa početkom u 11 časova.

Radionica je deo aktivnosti na bilateralnom naučnom projektu Srbija-Slovenija pod nazivom "ACAT - APPLIED AND COMPUTATIONAL ALGEBRAIC TOPOLOGY",

PROGRAM RADIONICE:

11:00-12:00

Predavač: Petar Pavešić, Ljubljana

Naslov predavanja: Complexity of the forward kinematic map

Apstrakt: Given a robot or, more generally, a mechanical system with movable joints, the forward kinematic map determines the pose (position and orientation) of the end-effector as a function of the joint parameters. Atypical forward kinematic map is therefore a smooth map f:C-->W, where theconfiguration space C is a subspace of a product of circles (for revolutejoints) and intervals (for sliding joints), and the working space W is asubspace of R^3xSO(3) (position and orientation of the end-effector). Foran initial state of joint parameters c in C and a desired pose w in W onemustdetermine a path in C starting at c and ending at some joint configurationc` that yields the pose w (i.e. f(c`)=w). The topological complexity of fmeasures the difficulty of finding robust solutions to that problem - i.e.finding paths in C that depend continuously on the initial data (c,w).In the talk we are going to present a mathematical framework for theproblem and describe some basic results and examples.

12:00-13:00

Predavač: Neža Mramor-Kosta, Ljubljana

Naslov predavanja: Discrete Morse theory and data

Apstrakt: In the last two decades since it was introduced, discrete Morse theory hasproven to be an extremely useful tool in topological data analysis. We will first give an overview of the theory and its main results. Examples of applications to data from different domains, demonstrating howdiscrete Morse theoretical techniques can be used to extract useful information from data, as well as aid in solving problems like classification, clustering and prediction, will be presented.

13:00 ACAT – Radionica: Algebarska topologija i primene (Tematske 20-minutne prezentacije: Marija Jelić, Marinko Timotijević (Kragujevac), Nela Milošević (Podgorica), Branislav Prvulović, Marko Radovanović, Vladimir Grujić, Aleksandar Vučić, Zoran Petrović, Zoran Petrić, Siniša Vrećica, Rade Živaljević, i dr.)

detaljnije

Razmena studenata i profesora sa Univerzitetom Roma Tre u okviru Erasmus+ programa - NOVO

U okviru programa Erasmus+, KA1, Univerzitet u Beogradu potpisao je Inter-institucionalni sporazum sa Univerzitetom Roma Tre iz Italije.

Za akademsku 2016/17, odnosno za jesen tekuće godine, planirano je ukupno 6 mobilnosti studenata osnovnih studija i 18 mobilnosti studenata master studija Univerziteta u Beogradu, na period od 6 meseci, za koje konkuriše ukupno 11 fakulteta.

Za naučnu oblast "054 Mathematics and statistics", sporazumom sa Univerzitetom Roma Tre je predviđena razmena studenata na nivou i osnovnih (NOVA informacija) i master studija.

Sporazum predviđa i mobilnost 6 profesora Univerziteta u Beogradu, na period od po pet dana.

Molimo vas da imate u vidu da konačnu odluku donose kolege iz Italije, na osnovu nominacije Univerziteta u Beogradu. Dinamika prijave je sledeća:

- Početak prijave za stipendiju: 19. maj 2016
- Kraj prijave za stipendiju: 19. jun 2016
- Predaja rang liste Rektoratu od strane Fakulteta: 27. jun 2016
- Predaja rang liste Univerziteta u Beogradu partnerskoj instituciji: do kraja juna, 2016

Zainteresovani studenti i profesori se u navedenom roku (19. jun) mogu zvanično prijaviti za mobilnost preko online platforme Univerziteta u Beogradu http://mobion.bg.ac.rs/.

Kandidati sa Matematičkog fakulteta mogu se obratiti Dragani Ilić (dilic@matf.bg.ac.rs) i Zorici Stanimirović (zoricast@matf.bg.ac.rs) za pomoć oko prijave i dodatne informacije.

Kontakt osoba na Univerzitetu u Beogradu za ovaj konkurs je Nikola Savić iz Sektora za međuuniverzitetsku i međunarodnu saradnju,
email: nikola.savic@rect.bg.ac.rs,
telefon: 011/3207/496.

detaljnije