Seminar za mehaniku, 13. april 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 13. aprila 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Dejan Urošević, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: O NEPREKIDNIM RADIO-SPEKTRIMA OSTATAKA SUPERNOVIH

Apstrakt: U uvodnom delu predavanja biće prikazano na koji način se formiraju radio-spektri u kontinuumu, a zatim (ukratko) kako se čestice ubrzavaju do ultrarelativističkih brzina, što je neophodno objasniti da bi se razumeli različiti pojavni oblici radio-spektara. Potom će biti predstavljeno nekoliko formi radio-spektara ostataka supernovih u kontinuumu - teorijski predviđeni i posmatrački detektovani. Na kraju će biti prezentovani najnoviji rezultati dobijeni od strane istraživačke grupe sa Katedre za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, čiji članovi, između ostalog, proučavaju strukturu i evoluciju emisionih maglina, a posebno ostatke supernovih (vezano za neprekidne radio-spektre ovih visokoenergetskih objekata).