Seminar iz astronomije i astrofizike, 9. maj 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 9. maja 2017. u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Milan Stojanović, istraživač saradnik, Astronomska opservatorija Beograd

Naslov predavanja: JEDAN NOVI POGLED NA KRETANjE ZVEZDA TANKOG DISKA IZ SUNČEVE OKOLINE

Apstrakt: Epiciklične učestanosti u ravni Mlečnog puta i normalno na nju i ugaona brzina za Sunčev položaj su povezani sa potencijalom za isti položaj do njegovih izvoda drugog reda. One se mogu upotrebiti za ispitivanje oblika potencijala na osnovu uzoraka sačinjenih od zvezda diska. Prema epicikličnom modelu prvog reda komponente brzine duž radijusa i normale pružaju korektnu informaciju o epicikličnim učestanostima u ravni i normalno na nju. U okviru opštijeg modela, kada se uzima u obzir asimetrično zanošenje (engl. drift), disperzije brzine rotacije zajedno sa svojim razlikama daju dobro slaganje u vezi ugaone brzine za položaj Sunca. Saglasnost rezultata pokazuje da se ovaj novi metod zasnovan na raspodeli ekscentričnosti može koristiti u proučavanju zvezdane kinematike.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 9. maj 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 9. maja 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Vojkan Vasković, Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo

Naslov predavanja: KRIPTOVALUTE

Apstrakt: Od pre par godina u javnosti, a posebno među Internet korisnicima često se čuju informacije o bitkoinu (engl. Bitcoin) koji je kripto valuta, protokol i softver. To je jedna od prvih implementacija ovakvog "novca" koja je za kratko vreme postigla fascinantan uspeh. Bitkoin je osmišljen na osnovu ideje o novom obliku novca koji koristi kriptografiju u kontroli njegovog stvaranja i obavljanja transakcija. Interesantno je primetiti da se ne oslanja ni na jednu centralnu vlast a njegovo stvaranje je automatizovano i generiše se na serverima koji se još nazivaju "rudari" (engl. bitcoin miners). Njihov osnovni zadatak je da potvrđuju stvaranje ovog "novca" dodavanjem koda decentralizovanoj evidenciji koja se povremeno ažurira i arhivira. Pokretanje i upotreba kripto valute ovog tipa otvara čitav niz pitanja, pre svega, ko kontroliše izdavnje i masu novca u opticaju, da li je ovo stvarno novac koji zavređuje pažnju ili još jedna od mnogih prevara u domenu poslovanja na Internetu. Ono što posebno zabrinjava je masovno otvaranje novih sistema plaćanja zasnovanih na ideji kripto valuta.

detaljnije

KGTA seminar, 9. maj 2017.

Naredni sastanak KGTA seminara biće održan u utorak, 9. maja 2017. u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Tema seminara: NOVOSTI IZ PRIMENjENE I RAČUNARSKE TOPOLOGIJE

detaljnije

Zajednički sastanak Odeljenja za matematiku i Odeljenja za mehaniku, 8. maj 2017.

Zajednički sastanak Odeljenja za matematiku i Odeljenja za mehaniku biće održan u ponedeljak, 8. maja 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Teodor Popelenski, MGU, Moscow

Naslov predavanja: ON COMBINATORIAL RICCI FLOW ON SURFACES

Apstrakt: After R.Hamilton`s paper (1982) Three-manifolds with positive Ricci curvature natural question the natural question about properties of the Ricci flow on surfaces have arisen. In this dimension the long-time existence and convergence were proved more or less easy: in 1986 R.Hamilton announced and in 1988 published the proof of convergence of the Ricci flow to the metric of constant curvature for arbitrary initial metric for any closed surface different form the sphere; in 1991 B.Chow closed the question by proving the same statement for two-dimensional sphere.

In 2003 B.Chow and F.Luo investigated on of possible "discretization" of the Ricci flow. Fixed data consists of a closed surface, its triangulation, and weights on the edges of the triangulation. For this object one has so called "circle packing metrics", corresponding curvatures, and Ricci flow. This version of discretization is important due to the circle packing which were investigated by Thurston in his unpublished book "Geometry and topology of 3-manifolds."

Chow and Luo showed that under certain conditions on the weight function the Ricci flow converges exponentially fast to the metric of constant curvature. One of the important conditions consists in non-negativity of the weights.

Recently R.Pepa and me were able to weaken some of the Clow-Luo conditions. Namely some weights can be negative but still should satisfy some conditions. Also we show that the weakening the conditions cannot be unlimited. We found examples of triangulation of surfaces and weights on the edges of the triangulation such that there exists saddle points of the Ricci flow.

In the talk I give the exposition of old results and present some new ones.

detaljnije

Zajednički sastanak seminara Katedre za algebru i matematičku logiku i seminara Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 5. maj 2017.

Zajednički sastanak seminara Katedre za algebru i matematičku logiku i seminara Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, biće održan u petak, 5. maja 2017. u sali 706 Matematičkog fakulteta sa početkom u 12:15 časova.

Predavač: Theodore Popelensky, MGU Moskow

Naslov predavanja: THE STEENROD ALGEBRA MOD p, p>2, NEW ADDITIVE BASIS

Apstrakt:

In this talk we shall discuss some classical results on the additive bases in the Steenrod algebra mod 2,and their generalization to the Steenrod algebra mod p, p>2.

To be more precise, the Steenrod algebra of stable cohomology operations mod 2 is generated by the Steenrod squares and the Adem relations, while for p>2 it is generated by the Pontryagin powers, the Bockstein element and the Adem relations.

Considering an associative algebra given in terms of generators and relations one has a problem to recognize whether two elements are equal or not. Hence it is quite useful to have suitable additive bases for such an algebra,discuss certain additive monomial bases for the Steenrod algebras which appear to be useful for p=2 (among them bases of Milnor elements, admissible elements, Wall elements, Arnon X,Z,C bases should be mentioned) and our recent results for p>2.

NAPOMENA: U ponedeljak, 8. maja u sali 301f Matematičkog instituta sa početkom u 14:15 časova, profesor Theodore Popelensky će održati predavanje pod nazivom "On Combinatorial Ricci flow in surfaces".

detaljnije

MatHackathon, prijave do 06.05.2017.

MatHackathon je takmičenje osmišljeno sa ciljem da predstavi realnu sliku razvoja softvera mladim programerima.

Prvi MatHackathon održan je 2015. godine na Matematičkom fakultetu, a za njim organizovano je još jedno takmičenje, 2016. godine, u organizaciji Omikrona. Već u samom startu, takmičenje je privuklo veliku pažnju mladih i ambicioznih programera, kao i kompanija i obrazovnih institucija koje su videle značaj ovakvog tipa dogadjaja i pomogle u njegovoj realizaciji. Ove godine oformljen je novi tip MatHackathona koji u saradnji sa tvorcima projekta teži da dovede ovo takmičenje na viši nivo.

Po prvi put paralelno se ogranizuju dva takmičenja: jedno namenjeno studentima - izrada uslužnog softvera za širu javnost na određenu temu koja će takmičarima biti predstavljena tek na početku takmičenja, a drugo namenjeno srednjoškolcima sa temom iz oblasti robotike.

Detaljnije na: http://mathack.rs/

detaljnije

Matematički metodi mehanike, 3. maj 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 3. maja 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Božidar Gajić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: JEDNAČINE KRETANjA KRUTOG TELA

Detaljnije: U pitanju je predavanje u okviru specijalnog kursa "Uvod u analitičku mehaniku i simplektičku geometriju".

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 4. maj 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 4. maja 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15:15 časova. U pitanju je zajednički sastanak Odeljenja za matematiku i Seminara za verovatnosnu logiku.

Predavač: Ilijas Farah, York University, Toronto

Naslov predavanja: LOGIKA I ALGEBRE OPERATORA

Detaljnije: Proučavanje algebri operatora na Hilbertovom prostoru je započelo 30tih godina dvadesetog veka i od tada se proširilo na mnoge oblasti moderne matematike, uključujući geometriju, teoriju brojeva, ergodičku teoriju, matematičku fiziku, i topologiju. Zbog njihove konkretne prirode, stanovište da su problemi nastali pri izučavanju algebri operatora "imuni" od skupovnoteoretske nezavisnosti je bilo opšteprihvaćeno među ekspertima. Međutim, ovo mišljenje je promenjeno u poslednjih desetak godina.

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 3. maj 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 3. maja 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Đorđe Čantrak, Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: EKSPERIMENTALNO ISTRAŽIVANjE KOHERENTNIH VRTLOŽNIH STRUKTURA

Apstrakt: Razmatraju se koherentne vrtložne strukture na potisu aksijalnog ventilatora u pravoj cevi, kao i iza avionskog krila modela aviona CRM (common research model). CRM je projektovan u saradnji NASA-e i Boeing-a.

Prikazana je analiza generisanih vrtložnih struktura i njihovih statističkih svojstava. Eksperimentalna istraživanja su obavljena primenom metoda vizualizacije i optičkih mernih tehnika i to laser Dopler anemometrije (LDA) i PIV (PIV, particle image velocimetry). Na osnovu originalnih rezultata merenja detaljno se istražuje uticaj režima rada aksijalnog ventilatora na strukturu turbulencije i precesiju vrtložnog jezgra, kao i ugla aeroprofila na formiranu vrtložnu strukturu. Izmerene raspodele turbulentnih napona omogućile su formiranje invarijantnih mapa anizotropnosti za različite uglove lopatica kola, kao i napadne uglove modela CRM. Dobijeni su značajni zaključci o uticaju režima rada ventilatora na anizotropnost i strukturu turbulencije u jezgru, smicajnom sloju i osnovnom strujanju, kao i uticaja napadnog ugla aviona na vrtložne strukture iza krila aviona.

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 4. maj 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 4. maja 2017. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18:15 časova.

Planirana su dva interesantna stručna predavanja.

Predstavnik kompanije Zühlke izložiće temu pod nazivom:
"IZAZOVI EMBEDED RAZVOJA I PRIMENA LINUKSA U EMBEDED SVETU".

Drugo predavanje održaće predstavnik komanije Puzzle software na temu pod nazivom:
"UPOREĐIVANjE NAČINA RADA U RADNOJ GRUPI I TIMU, KAO I NAČIN ODABIRA MODELA KOJI ODGOVARA KONKRETNOM PROJEKTU".

Više detalja u vezi sa predavanjem nalaze se na strani http://computing.matf.bg.ac.rs

detaljnije