Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 20. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 20. juna 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Vladimir Filipović, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: SOLVING THE MAXIMUM BETWEENNESS PROBLEM WITH ELECTROMAGNETISM METAHEURISTIC

Apstrakt: An electromagnetism (EM) metaheuristic for solving NP hard Maximum Betweenness Problem (MBP) is presented. Presentation describes elements of the proposed solution: new encoding scheme with appropriate objective functions, specific representation of the individuals (which enables the EM operators to explore the searching space in a way that achieves high quality solutions) and effective 1-swap based local search procedure (improved by the specific caching technique is performed on each EM point). Designed algorithm is tested both on real and artificial instances from the literature. Obtained experimental results and statistical analysis indicates quality of the proposed EM approach.

This is joint work with A. Kartelj, D. Matić.

detaljnije

Verovatnosne logike, 20. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 20. juna 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 16 časova.

Predavač: Thomas Studer, Institute for Informatics, University of Bern, President of the Swiss Society for Logic and Philosophy of Science

Naslov predavanja: BLOCKCHAIN LOGIC

Detaljnije: Blockchains are distributed data structures that are used to achieve consensus in systems for cryptocurrencies (like Bitcoin) or smart contracts (like Ethereum). Although blockchains gained a lot of popularity recently, there is no logic-based model for blockchains available. In our talk, we present the basic principles and mechanisms of blockchains and discuss the need for various kinds of blockchain logics. Then we introduce BCL, an epistemic logic to reason about the belief change dynamics induced by blockchain updates. We establish soundness and completeness of BCL with respect to a simple blockchain model.

detaljnije

Verovatnosne logike, 15. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 15. juna 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15 časova.

Predavači: Nenad Stojanović

Naslov predavanja: LOGIKE SA OPERATORIMA METRIKE

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 15. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara, biće održan u četvrtak, 15. juna 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Miroslava Antić, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: LOKALNO STROGO KONVEKSNE HIPERPOVRŠI KONSTANTNE SELEKCIONE KRIVINE

Apstrakt: Biće prikazan deo tekućeg istraživanja lokalno strogo konveksnih hiperpovrši konstantne sekcione krivine čiji operator oblika ima najviše jednu jednodimenzionu sopstvenu vrednost.

Biće dokazano da ukoliko operator oblika nema jednodimenzione sopstvene vrednosti, onda hiperpovrš mora biti afina hipersfera, a da ukoliko ima tačno jednu takvu sopstvenu vrednost, onda može imati najviše dve višedimenzione. Pritom, takva hiperpovrš je onda ili uopšteni Kalabijev proizvod dve sfere ili proizvod sfere i tačke.

detaljnije

Konkurs Matematičkog instituta SANU za nagrađivanje studentskih radova

Matematički institut SANU raspisao je Konkurs za dodelu nagrada za studentske radove iz oblasti:
1) matematike i mehanike
2) računarstva za 2017. godinu.

Kompletan test konkursa nalazi se na strani:
http://www.mi.sanu.ac.rs/novi_sajt/news/news_pages/images/StudentskiKonkurs2017.pdf

detaljnije

Seminar Metodologija istraživanja na Univerzitetu u Beogradu, 14. jun 2017.

Univerzitet u Beogradu organizuje seminar "Metodologija istraživanja", koji će se održati 14. juna 2017. godine sa početkom u 10 časova u svečanoj sali Rektorata, Studentski trg 1.

Seminar se organizuje kao jedna od aktivnosti projekta "Enhancement of HE Research Potential Contributing to Further Growth of the WBC Region" (Re@WBC) iz programa Erazmus+. Vise informacija o projektu može se naći na strani http://rewbc.ni.ac.rs/

Učesnici Seminara će imati mogućnost da se prijave i za seminar u organizaciji Univerziteta u Kragujevcu namenjenom edukaciji mladih istraživača. Cilj je upoznavanje mladih istraživača sa dobrom praksom renomiranih evropskih univerziteta u sledećim oblastima:
-pisanje projekata i projektni menadžment
-etika u istraživanju
-preduzetništvo.

Seminar će se održati 11. i 12. septembra 2017. u Kragujevcu. Sve troškove puta i smeštaja snosi Univerzitet u Beogradu.

Prijava za Seminar na Univerzitetu u Beogradu traje do 12.06.2017. godine do 17 časova. Neophodno je popuniti prijavni list i poslati je elektronskim putem na sseslija@tmf.bg.ac.rs. Nije neophodno potpisivati prijavu.

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Milice Vučetić, 15.06.2017.

Odbrana doktorske disertacije Milice Vučetić „Optička detekcija ostataka supernovih i uticaj njihove emisije u liniji Hα na određivanje stope formiranja zvezda“, biće održana u četvrtak, 15.06.2017. u 17 sati u sali 718.

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 9. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 9. juna 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Nenad Mladenović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: MANjE MOŽE DATI VIŠE U HEURISTIČKOJ OPTIMIZACIJI

Apstrakt: Heuristički pristup rešavanja zadataka optimizacije, nazvan ,,Manje je više' nedavno je predložen u radu Mladenovića, Todosijevića i Uroševića (Inf. Sciences 2016). Ideja je u nalaženju minimalnog broja pravila pretrage u nalaženju rešenja nekog optimizacionog zadatka, tako da u isto vreme njihov kvalitet bude bolji od trenutno najboljeg u literaturi. Drugim rečima, cilj je predložiti što jednostavniju heuristiku koja istovremeno daje rešenja boljeg kvaliteta i brže od tekuće najbolje metode, za problem koji se rešava. Biće navedeno nekoliko primera primene heurističke metode ,,Manje je više' i uporediti rezultate sa odgovarajućim iz literature.

U pitanju je zajednički rad sa J. Brimbergom, D. Uroševićem i R. Todosijevićem.

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 8. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 8. juna 2017. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18:15 časova.

Predavači: Darko Jevremović i Luka Popović, Astronomska opservatorija u Beogradu

Naslov predavanja: LSST – PERSPEKTIVE ZA SRPSKU ASTRONOMIJU, INFORMATIKU I FIZIKU

Apstrakt: Predavanje može biti posebno interesantno onima koji se bave ili planiraju da se bave analizom Velikih podataka (eng. Big Data analysis).

Više detalja može se naći na stranici http://computing.matf.bg.ac.rs

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 8. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara, biće održan u četvrtak, 8. juna 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Emilija Nešović, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Kragujevcu

Naslov predavanja: O BIŠOPOVOM REPERU ZA PSEUDI NUL I NUL KARTANOVE KRIVE U PROSTORU MINKOVSKOG

Apstrakt: Bišopov reper ili relativno paralelan adaptirani reper regularne krive u euklidskom prostoru E3 je uveo R.L. Bišop 1975. godine. On sadrži tangentno vektorsko polje T i dva relativno paralelna normalna vektorska polja N1 i N2, u smislu da su izvodi tih polja po parametru dužine luka uvek kolinearni sa T. Za razliku od Freneovog repera u E3, Bišopov reper ima svojstvo minimalne rotacije i definisan je i u tačkama krive u kojima je krivina krive jednaka nuli. U prostoru Minkovskog, do sada su dobijeni Bišopovi reperi za prostorne i vremenske krive, ali ne i za pseudo nul i nul Kartanove krive. Na izlaganju će biti prikazano dobijanje takvih repera kao i interesantno svojstvo da od svih nul Kartanovih krivih, jedino nul Kartanova kubna kriva ima dva Bišopova repera, od kojih se jedan poklapa sa njenim Kartanovim reperom.

detaljnije