Odeljenje za matematiku, 4. maj 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 4. maja 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15:15 časova. U pitanju je zajednički sastanak Odeljenja za matematiku i Seminara za verovatnosnu logiku.

Predavač: Ilijas Farah, York University, Toronto

Naslov predavanja: LOGIKA I ALGEBRE OPERATORA

Detaljnije: Proučavanje algebri operatora na Hilbertovom prostoru je započelo 30tih godina dvadesetog veka i od tada se proširilo na mnoge oblasti moderne matematike, uključujući geometriju, teoriju brojeva, ergodičku teoriju, matematičku fiziku, i topologiju. Zbog njihove konkretne prirode, stanovište da su problemi nastali pri izučavanju algebri operatora "imuni" od skupovnoteoretske nezavisnosti je bilo opšteprihvaćeno među ekspertima. Međutim, ovo mišljenje je promenjeno u poslednjih desetak godina.