Odeljenje za mehaniku 14. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 14. marta 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Marko Nedeljkov, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Naslov predavanja: “SHADOW WAVES” - NEOGRANIČENA REŠENjA SISTEMA ZAKONA ODRŽANjA I SUDARI TALASA

Apstrakt: Devedesetih godina prošlog veka su počela istraživanja neograničih rešenja sistema zakona održanja. Uglavnom ta rešenja sadrže Dirakovu delta funkciju. Shadow waves su nizovi deo po deo konstantne funkcije po prostornim promenljivima konstruisani da prevaziđu problem množenja delta funkcijom. Posebno se obraća pažnja na prihvatljivost tih talasa i na mogućnost rešavanja problema gde se oni sudaraju sa sličnim ili drugim talasima. Ideja je napraviti nešto kao Wave Front Tracking algoritam i za neograničena rešenja.