Семинар Математички методи механике, курс Механика и геометрија, 18. мај 2011.

Наредно предавање на курсу Механика и геометрија, у оквиру семинара Математички методи механике, одржаће се у среду, 18. маја 2011. године, са почетком у 12 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Вељко Вујичић

Наслов предавања: УОПШТЕЊЕ МОНД ТЕОРИЈЕ (МОдификације Њутнове Динамике)

детаљније

ЦГТА семинар, 17. мај 2011.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 17. маја 2011, од 18-20 сати на Математичком факултету (пројектор сала, четврти спрат)

Креда Луталица: Теорема о централној трансверзали, теорема о сендвичу са шунком и Stiefel-Whitney-јеве карактеристичне класе.

Садржај: Пре четири дана се у Guardian-у (guardian.co.uk, May )9 појавио чланак под насловом Researchers solve ham sandwich mystery. Тим поводом доказаћемо теорему о централној трансверзали (поменуту у наведеном чланку у Гардијану) и објаснити како се она може добити (бар) на 3 различита начина са идејама које долазе из:

 a)  диференцијалне топологије (трансверзалност) векторских поља над Грасманијанима;

 b)  елементране теорије Галоа (симетричне функције над пољем F_2);

  c) Schubert-овог рачуна Грасманових многострукости Pieri-ева формула).

 

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 17. мај 2011.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике одржаће се у уторак, 17. маја 2011. године, у 18 сати, у просторијама Катедре.

Предавач: Душан Марчета, сарадник у настави на Математичком факултету

Наслов предавања: Проблеми уласка космичких летелица у планетске атмосфере

детаљније

Семинар за примењену математику, 17. мај 2011.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 17. маја 2011. у 14:15h на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.

Предавач: Александар Картељ, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМА МИНИМАЛНЕ ЕНЕРГЕТСКЕ ПОВЕЗАНОСТИ КОРИШЋЕЊЕМ МЕТАХЕУРИСТИЧКОГ АЛГОРИТМА ЗАСНОВАНОГ НА ЕЛЕКТРОМАГНЕТИЗМУ

Садржај: У овом раду електромагнетизам (EM) метахеуристика је искоришћена за решавање NP-тешког проблема одређивања минималне енергетске повезаности (SMETP). Овај проблем се појављује у бежичним сензорским мрежама, где је питање енергетске потрошње од великог значаја. Предложена функција циља је прилагођена проблему и ефективно спречава појаву незадовољивих решења. Предложени EM алгоритам користи ефикасну локалну претрагу како би убрзао укупно време извршавања. Алгоритам је тестиран на асиметричним и симетричним случајно генерисаним инстанцама. Добијена су оптимална решења за све инстанце мањих димензија, код којих је оптимално решење познато. Такође су добијена решења за инстанце великих димензија у разумном времену извршавања.

детаљније

Састанак семинара Теорија вероватноћа и математичка статистика, 12. мај 2011.

Састанак семинара Теорија вероватноћа и математичка статистика одржаће се у четвртак 12.05.2011. године са почетком у 16 часова у сали 830.

Предавач: Проф. др Милан Меркле, Електротехнички факултет Универзитета у Београду, Рачунарски факултет Универзитета Унион

Наслов предавања: "Медијане, квантили и Јенсенова неједнакост за коначнодимензионе расподеле"

Детаљније обавештење може се наћи на страни:

http://www.stat.matf.bg.ac.rs/srpski.htm

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 12. мај 2011.

Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се 12. маја 2011. од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.

Предавач: Борислав Гајић

Наслов предавања: Галилејева геометрија

Садржај: У основи класичне механике између осталих леже Галилејев принцип релативности и Галијева група трнасформација простор-времена. Полазећи од инваријантности у односу на Галилејеву групу, описаћемо неке појмове Галилејеве 1+1 геометрије.

детаљније

Семинар механике, 11. мај 2011.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 11. маја 2011. у 18 часова, на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: др Драги Радојевић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: О почетку ширења васионе

Садржај предавања може се преузети овде.

детаљније

Семинар Математички методи механике, 11. мај 2011.

Наредни састанак Семинара Математички методи механике одржаће се у среду, 11. маја 2011. године, са почетком у 14 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Љубица Опарница, Педагошки факултет, Сомбор

Наслов предавања: ЈЕДНАЧИНА ДИФУЗИЈЕ И ТАЛАСНА ЈЕДНАЧИНА СА ИЗВОДИМА НЕЦЕЛОГ РЕДА, први део

Наредно предавање на курсу Механика и геометрија, у оквиру семинара Математички методи механике, одржаће се у среду, 11. маја 2011. године, са почетком у 12 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Божидар Јовановић

Наслов предавања: НЕТЕРИНА ТЕОРЕМА

детаљније

ЦГТА семинар, 10. мај 2011.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 10. маја 2011, од 18-20h на Математичком факултету (пројектор сала, IV спрат).

Креда Луталица: Да ли је дефинисан степен пресликавања између многострукости различитих димензија II!?

Садржај: Фокусираћемо се на проблем хомотопске класификације пресликавања из (n+1)-димензионалне многострукости у n-димензионалну сферу (Pontryagin-Steenrod-Wu-теорема).

детаљније

Семинар за примењену математику, 10. мај 2011.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 10. маја 2011. у 14:15h на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.

Предавач: Владимир Вујин, ФОН, Београд

Наслов предавања: МОДЕЛ IT ИНСФРАСТРУКТУРЕ НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКИХ И ОБРАЗОВНИХ УСТАНОВА

Садржај: У овом предавању је дат приказ модела IT инфраструктуре који научно истраживачкој и образовној заједници обезбеђује савремене сервисе и техничку подршку у сврху унапређења научно-истраживачких и образовних процеса. Централно место у моделу припада систему за управљање идентитетом који пружа могућност постојања хетерогене инфраструктуре, са јединственим погледом на све идентитете и изворе информација. Описана је реализација дистрибуираног фајл система са циљем ефикаснијег складиштења великих количина података, дељења ресурса, повећања поузданости и отпорности на системске падове. Представљен је концепт Cloud Computingа као нове технолошке платформе помоћу које се може изградити IT инфраструктура високе скалабилности и поузданости. Описана је имплементација представљеног модела IT инфрастуктуре, мрежних сервиса и прикључење ФОН-ове инфраструктуре конфедерацији аутентификационих и ауторизационих инфраструктура свих европских Академских мрежа.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести