ЦГТА семинар, 24. мај 2011.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 24. маја 2011, од 18-20h сати, на Математичком факултету (пројектор сала, IV спрат)

Предавачи: Ђорђе Баралић и Раде Живаљевић

Наслов предавања: Доказ теорема 12 и 13 из књиге Emil Artin, Galois Theory.

Садржај: Дејства група на скуповима и просторима су од великог значаја у алгебарској топологији и њеним применама. Дејства група на пољима и векторским просторима позната су под именом "Теорија Галоа" и "Т. репрезентације група". Предавање је мултидисциплинарног карактера и намењено је пре свега студентима, али су сви позвани да приложе свој коментар (Креда Луталица).

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 26. мај 2011.

Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се 26. маја 2011. од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.

Предавач: Милева Првановић

Наслов предавања: Конформно инваријантни тензори скоро Хермитових многострукости придружени антихоломорфном тензору кривине

Садржај: Примењујући технику декомпозиције Хермитовог векторског простора при дејству унитарне групе, Г. Гонцев (Плиска, вол.9, 1987) је одредио тензор који је назвао "Вајлова компонента антихоломорфног тензора кривине". Овде је тај тензор добијен директном применом конформних трансформација на антихоломорфни тензор кривине. Такође су одређени и неки други конформно инваријантни тензори.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 26. мај 2011.

Наредни састанак семинара Катедре за рачунарство и информатику биће одржан у четвртак 26. 5. 2011. у 18h.

Предавач: Roman Cheplyaka, Barclays Capital

Наслов предавања: Application of functional programming in finance

Садржај: Being a lazy pure functional language, Haskell is often considered unpractical and purely academic. After 5 years of using Haskell in production, we at Barclays Capital could not disagree more! From the talk you will find out why Haskell is an ideal language for describing complex financial contracts and analyzing them. Those who don't know much about Haskell will learn about its distinctive features and why they might use it for research or at work. Those experienced in Haskell will learn about our usage of Haskell in commercial settings and might even consider joining our team! We will also discuss some formal program verification challenges which arise in our work.

Више детаља о семинару могуће је наћи на:

http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Семинар механике, 25. мај 2011.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 25. маја 2011. у 18 часова, на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: др Срђан Јовић, Факултет техничких наука, Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици

Наслов предавања: Енергијска анализа динамике виброударних система

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 24. мај 2011.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике одржаће се у уторак, 24. маја 2011. године, у 18 сати, у просторијама Катедре

Предавач: Проф. др Nigel J. Mason (Department of Physics and Astronomy, The Open University, UK)

Наслов предавања: Астрохемија - колевка живота

детаљније

Семинар за примењену математику, 24. мај 2011.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 24. маја 2011. у 14:15h на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.

Предавач: Станко Стојиљковић, новинар Политике

Наслов предавања: Будућност информационих технологија

Садржај: Од самог настанка информационе технологије корачају убрзавајућим ходом усавршавања повинујући се чувеном Муровом закону (Gordon Mur). Сваких 18 месеци,  процесорска снага силицијумских чипова се  приближно удвостручи, а цена двоструко опадне. Сусрећемо се, на први поглед, са својеврсним експоненцијалним растом. Минулих деценија на позорницу је ступила вештачка интелигенција која је, на таласима задивљујућих продора у нанотехнологији, биотехнологији и неурологији - у суштини, дубоких увида у физици, хемији и биологији, покаткад математиком поткрепљеним -- широм отворила капију надолазећој војсци машина надмоћнијих од човека. Вештачка интелигенција ће, како се уверљиво најављује, превладати природну која се једино покоравала хировитом току еволуције.

детаљније

Обавештење за студенте - измирење финансијских обавеза

детаљније

Састанак Одељења за математику, 20. мај 2011.

Састанак Одељења за математику одржаће се у петак, 20. маја 2011, у сали 2 САНУ.

Предавач: Кристина Вусковић, Рачунарски факултет, Београд

Наслов предавања: СТРУКТУРАЛНА ТЕОРИЈА ГРАФОВА И АЛГОРИТМИ

Садржај: У последњих неколико деценија структурална анализа графова је допринела разрешењу многих тешких проблема као што су полиномијално препознавање регуларних матрица, балансираних матрица и перфектних графова, конструкцији ефикасних алгоритама за комбинаторну оптимизацију, као и разрешењу Јаке Хипотезе о Перфектним Графовима, једног од најчувенијих проблема у теорији графова. У овом предавању ћемо дати преглед кључних метода структуралне анализе графова, и показати на који начин оне доприносе конструкцији ефикасних алгоритама.

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 19. мај 2011.

Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се 19. маја 2011. од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.

Предавач: Павле Младеновић

Наслов предавања: Граничне теореме теорије екстремних вредности и примене

Садржај: У уводном делу предавања биће речи о основним резултатима теорије екстремних вредности, који су садржани у радовима Gnedenko (1943), Balkema and de Haan (1974) и Leadbetter (1974), као и о могућим применема ове теорије. У наставку ће бити приказани резултати предаваћа и његових сарадника добијени последњих година.

детаљније

Семинар механике, 18. мај 2011.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 18. маја 2011. у 18 часова, на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Проф. др Александар Вег, Машински факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ПРИМЕНА МЕТОДЕ РАЗВОЈА ПОМОЋУ РАЧУНАРА

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести