Семинар за рачунарство и примењену математику, 10. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара за биће одржан у уторак, 10. новембра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Жарко Росић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: LINEAR ANTENNA ARRAY SYNTHESIS USING SCATTER-SEARCH

Апстракт: In this paper, we proposed a technique for the synthesis of linear antenna array with non-uniform inter-element spacing. Scatter-search was used in the algorithm to obtain the optimal position of the elements in order to get the minimum side lobe level and nulls in desired directions. The main difference in the relation to other work was in applying objective function with weight coefficient. Through weight coefficients we gave importance of one part of the objective function with respect to the other in the synthesis process. The simulation results verify that by using objective function with weight coefficient the proposed method outperforms the previously published methods in term of suppression side lobe level while maintaining nulls in specified directions.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 10. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 10. новембра 2015. од 18h у сали 809 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: др Salvatore Capozziello, редовни професор, Универзитет у Напуљу "Fridrih II", Италија

Наслов предавања: Constraining extended gravity by Gravity Probe B and LARES

детаљније

КГТА семинар, 10. новембар 2015.

Наредни састанак КГТА семинара биће одржан у уторак, 10. новембра 2015. од 12-14h у сали 844 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: Марко Радовановић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: Гребнерове базе за малу квантну кохомологију Грасманијана

Апстракт: По опису Сиберта и Тиана, мала квантна кохомологија Грасманијана дата је као количник полиномијалне алгебре и одређеног идеала (овај опис сличан је Бореловом опису "класичне" кохомологије).

Инспирисани одговарајућим резултатом у случају класичне кохомологије, на овом предавању даћемо Гребнерове базе за идеале који дефинишу малу квантну кохомологију Грасманијана.

Као непосредну последицу овог резултата приказаћеном формулу, аналогну Пијеријевој, за множење елемената једне адитивне базе мале квантне кохомологије Грасманијана (ова база задата је Черновим класама).

Додатно, ови резултати искоришћени су за добијање (нових) рекурентних једначина за Косткине и инверзне Косткине бројеве (мала квантна кохомологија је деформација класичне, тако да су, у случају Косткиних бројева, ове формуле боље у односу на формуле добијене коришћењем класичне кохомологије).

Коначно, приказаћемо како се ове рекурентне једначине за инверзне Косткине бројеве могу искористити за добијање експлицитног облика Стинродове мод 3 операције.

Резултати су добијени у сарадњи са проф. Зораном Петровићем.

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуелизацију са применама, 5. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 5. новембра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Миодраг Матељевић, Математички факултет

Наслов предавања: Изопериметријска неједнакост - старо и ново

Апстракт: Даћемо кратак преглед класичне изопериметеријске неједнакости за полигоне, затворене ректифицибилне криве у равни и у простору.

Размотрићемо разне резултате који се односе на оптимални транспорт масе (пресликавања која чувају запремине) и друге геометријске и аналитичке неједнакости.

детаљније

Семинар за Комплексну анализу, 6. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара за биће одржан у петак, 6. новембра 2015. у сали 710 Математичког факултета са почетком у 12 часова.

Предавач: Марек Светлик, Математички факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: Примене теорије H^p простора и конформна пресликавања (други део)

Апстракт: Резултати теорије H^p простора се могу применити на конформна пресликавања. Чињеница да извод Римановог пресликавања диска на просто повезану област ограничену ректифицибилном затвореном Жордановом кривом припада H^1 простору има значајне последице.

На предавању ће бити разматране неке од тих последица. Осим тога биће приказане неке везе Хардијеве и изопериметријске неједнакости.

детаљније

Семинар за Катедре за рачунарство и информатику, 5. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара за рачунарство и информатику биће одржан у четвртак, 5. новембра 2015. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

У оквиру семинара Катедре, колегиница Данијела Симић ће представити предлог своје докторске тезе.

Више информација о семинару може се наћи на страни http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

КГТА семинар, 3. новембар 2015.

Наредни састанак КГТА семинара биће одржан у уторак, 3. новембра 2015. од 12-14 часова у сали 844 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: Владица Андрејић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: Коначне пројективне равни

Апстракт: Познато је да постоје коначне пројективне равни које имају за ред степен простог броја. Међутим, није познато да ли постоји нека другачија коначна пројективна раван. Приказаћемо хронологију и преглед урађених и отворених проблема на ова питања из перспективе геометрије, комбинаторике, теорије бројева, теорије кодирања и компјутерске математике.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 3. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 3. новембра 2015. од 18 часова у сали 809 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: др Милан Максимовић, LESIA, Observatoire de Paris, Meudon, Француска

Наслов предавања: The Radio and Plasma Waves (RPW) instrument on the Solar Orbiter mission: an overview

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 3. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара за рачунарство и примењену математику биће одржан у уторак, 3. новембра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Соња Ишљамовић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: МОГУЋНОСТИ ПРЕДВИђАЊА УСПЕХА СТУДИРАЊА КОРИШЋЕЊЕМ КОНЦЕПТА ПОСЛОВНЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ

Апстракт: Једну од основних парадигми напретка савременог друштва, заснованог на техничко-технолошком развоју и глобалном пословању представља континуално образовање и стално усавршавање. Откривање законитости у подацима из области едукације (енг. Educational Data Mining) представља нову научну област, као једну од дисциплина пословне интелигенције, а бави се развојем метода за истраживање и утврђивање законитости у подацима који долазе из области едукације и користи своје методе ради бољег разумевања понашања студената и реализације наставног процеса. Могућности примене пословне интелигенције у образовању, огледају се у идентификовању кључних чинилаца успеха студената ради побољшања високошколског образовног процеса. Утврђивање најзначајнијих варијабли о студенту, од средине из које долази и завршене средње школе, успеха на првој години основних академских студија, преко њиховог утицаја и корелације са целокупним успехом студирања, до могућности прецизног предвиђања успеха на крају студија, применом метода, техника и алата пословне интелигенције, представља централни предмет истраживања и предавања. Предлог оригиналног софтверског решења за анализу, праћење и предвиђање успеха студената на основним академским студијама, као део интегрисаног портала за размену знања и информација на релацији студент-факултет, над базом студената Факултета организационих наука, Универзитета у Београду, биће такође представљен у оквиру излагања.

детаљније

`Да ли сте знали да и бројеви имају прошлост и историју?`, Математички факултет у СКЦ-у

Ако нисте, СКЦ и Математички факултет - тим за чисту десетку (или петицу ако желите) дочараће вам како су се бројеви променили кроз време и због чега је баш броју 10 додељен посебан статус међу осталима.

Племе Инки користило је префињену верзију означавања бројева одн. чворове и дуге нити. У Индији се око 100. године развила идеја о 9 цифара. За настанак броја нула било је потребно још око 1000 година.

У Азији настаје абакус, заснован на декадном бројевном систему.

Сумерци и Вавилонци користили су мале глинене стубове како би означили бројеве. Како би Вавилонци записали број 19?

Стари Египћани су користили објекте из свог свакодневног живота као симболе за означавање бројева. Тако је усправан стуб био ознака за 1, петна кост ознака за 10, клупко канапа за 100, лотосов цвет за 1000, прст за 10000, пуноглавац или жаба за 100000 и човек са раширеним рукама за милион или за бесконачност.

Знате ли како би стари Египћанин написао број 4.321.541?

Дођите на дружење са студентима Математичког факултета Универзитета у Београду у СКЦ-у у понедељак 2. новембра од 18 сати!

А за све оне који су бас заинтересовани заједно ћемо записивати бројеве на глиненим таблицама, а помоћу канапа - без штапа, египатске симболе, као и различите начине извођења основних аритметичких операција, баш онако како се радило у прастара времена.

 

 

 

 

 

 

 

 

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести