Одбрана докторске дисертације Атије Мостафе (Attia Mostafa)

Одбрана докторске дисертације Атије Мостафе (Attia Mostafa) "Квалитативно понашање и тачно решење нелинеарне таласне једначине KdV" одржаће се у уторак 17. новембра 2015. у 15:30 сати у Р-лабу.

детаљније

Одбрана докторске дисертације Милана Јовановића

Одбрана докторске дисертације Милана Јовановића "Оцењивање параметра поузданости двокомпонентног система" одржаће се у петак 20. новембра 2015. у 15 сати у сали 706.

детаљније

Семинар за механку, 18. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара за биће одржан у среду, 18. новембра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Милан Дотлић, Институт за водопривреду „Јарослав Черни“

Наслов предавања: ПРОРАЧУН ПОДЗЕМНОГ ТОКА

Апстракт: У предавању ће бити разматране једначине струјања, транспорта масе и енергије у анизотропној део по део непрекидној подземној средини, као и њихово нумеричко решавање. Овакви проблеми најчешће се срећу у хидрологији и нафтној индустрији. Представљени су начини за дискретизацију на неструктурним мрежама методама коначних запремина.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 17. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара за биће одржан у уторак, 17. новембра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

У оквиру састанка семинара биће представљен пројекат „ДИГИТАЛИЗАЦИЈА СРПСКИХ СЛУЖБЕНИХ НОВИНА 1813-2013“.

Овај пројекат обухвата два периода у издавању српских службених новина. Први, који захвата период од 1813. до 1868. године, ограничен је на „Новине српске“ које су до 1868. године излазиле на славеносрпском и штампане су предвуковском ортографијом. Други период (1869-2013) делимично обухвата „Новине српске“ штампане Вуковом ортографијом, али и потоње службене новине које су имале различите називе.

Због природе ортографије и разлика у језику, два периода су захтевала различите приступе када је у питању њихова дигитализација. Пројекат „Дигитализација српских службених новина 1813-2013“ подељен је на два потпројекта (1813-1868 и 1869-2013). О новинама и принципима обраде текстова биће речи напредстављању пројекта.

Предвиђени учесници и теме:

1. Проф. др Слободан Г. Марковић (ФПН, Универзитет у Београду), ПРОЈЕКАТ: Дигитализација српских новина (службених новина Србије и Југославије)
2. Проф. др Александар Милановић (Филолошки факултет, Универзитет у Београду), Језик и стил новина сербских (1813–1822)
3. Академик Александар Костић (Филозофски Факултет, Универзитет у Београду), Дигитализација Новина сербских од 1813. до 1868. године
4.Проф. др Зорица Несторовић (Филолошки факултет, Универзитет у Београду), Принципи обраде и начела приређивања именица у процесу лематизације корпуса Новина сербских од 1813. до 1868. године
5. Марко Јевтић (METEOS MEDIA д.о.о., инжењер електротехнике), Програмска подршка (период 1813–1868.)
6. Борис Бјелошевић (ЈП Службени гласник, инжењер електротехнике), Програмска подршка (период 1869–1944.)
7. Светлана Албијанић (ЈП Службени гласник, руководилац за дигитализацију), Принципи претраге текстова у новинама за период (1869–1944.) са освртом на историјске догађаје, Статистика дигитализованих издања

детаљније

КГТА семинар, 17. новембар 2015.

Наредни састанак КГТА семинара биће одржан у уторак, 17. новембра 2015. од 12-14h у сали 844 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: Раде Живаљевић

Наслов предавања: Еквипартиције мера помоћу конвексних скупова

Апстракт: Познато је да многи проблеми комбинаторно геометријске природе захтевају мултидисциплинарни приступ за своје решавање. Један од таквих проблема је и проблем партиција мера помоћу конвексних скупова. Биће приказано како се у решавању овог проблема допуњавају еквиваријантна топологија, конвексна анализа, теорија конвексних политопа и др. области. Предавање је прегледног карактера и намењено је свим студентима и најталентованијим професорима.

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуелизацију са применама, 12. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 12. новембра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Миљан Кнежевић, Математички факултет

Наслов предавања: SOME REMARKS TO THE CLASS OF HQC DIFFEOMORPHISMS OF THE UNIT DISK

Апстракт

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 12. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 12. новембра 2015. у сали 718 Математичког  факултета са почетком у 18 часова.

У оквиру семинара Катедре, овог четвртка биће одржана стручна трибина на тему праксе из рачунарства.

Предавач: Петар Величковић

Наслов предавања: Праксе из рачунарства - први кораци професионалца: пријаве, интервјуи и искуства

Апстракт: Праксе представљају шему која је учинила будућим рачунарским научницима (поготово програмерима) врло олакшан улаз на компетитивно тржиште послова. Оне представљају могућност да се, још током студија, на кратак период (2-3 месеца) студенти директно укључе у рад компанија које их интересују, што углавном са собом доноси и сигурну понуду за посао по завршетку.

Поред овога, праксе потенцијално нуде и многе друге погодности: компетитивне услове рада, прилике за путовања у највеће светске центре технологије, рад на (hard/soft)веру који је критичан за рад  компаније, као и генерално побољшање личних способности. Ови концепти можда делују недостижно неким студентима из Србије. Овим предавањем жеља је да се, пре свега, демистификује цео процес: од процеса пријављивања, преко интервјуа, све до самог рада на праксама - и да се покаже да наши студенти имају сасвим довољна знања за исте.

Области о којима ће бити говора су развој софтвера и тестирање (MDCS, Google), истраживачки рад (University of Cambridge), хардверско програмирање за FPGA платформе (Altera), као и функционално  програмирање за развој софтвера у финансијском сектору (Jane Street Capital).

О предавачу: Петар Величковић је завршио Математичку гимназију у Београду 2012. године, а основне студије рачунарских наука на Универзитету Кембриџ 2015. године, са троструком првом класом и бронзаном медаљом на ACM-ICPC NWERC студентском такмичењу из програмирања. Тренутно се бави истраживачким радом из области машинског учења и биоинформатике, са објављеним радом у Оксфордском часопису Journal of Complex Networks.

Више информација о семинару може се наћи на страни
http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Конкурс Европске фондације за доделу награде за друштвено одговорна истраживања и иновације

Европска фондација (European foundation) отворила је конкурс за доделу награде за друштвено  одговорна истраживања и иновације (responsible research and innovation).

На конкурс се могу пријавити универзитети, истраживачки центри, истраживачи, удружења грађана и други типови организација који су укључени у друштвено одговорна истраживања у Европи.

Услов је да је истраживање у току, или да се се није завршило пре 2013. године. Рок за пријаву је 7.  децембар 2015. Награда је новчана у износу од 20 000 ЕУР.

Више детаља може се наћи на страни

http://www.efc.be/news/call-for-proposals-for-the-european-foundations-award-for-responsible-research-and-innovation/

детаљније

Семинар за историју и филозофију математике, механике и астрономије, 10. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара за биће одржан у уторак, 10. новембра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12:15 часова.

Предавач: проф. др Вељко Вујичић

Наслов предавања: ИСТОРИЈСКЕ ИЗМЕНЕ МАТЕМАТИЧКИХ СТАВОВА ФИЛОЗОФИЈЕ ПРИРОДЕ

Апстракт: Полази се од дефиниције вектора као тензора првог ранга који задовољава: вектор брзине у тачки, убрзање у тачки, силе у тачки, момент силе у тачки, итд. Уместо другог извода координатних функција, који садржи Кристофелове симболе, исписују се једначине без тих симбола. То доводи до важности линеарне трансформације стандардних и тензорских интеграла.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 10. новембар 2015.

Наредни састанак Семинара за биће одржан у уторак, 10. новембра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Жарко Росић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: LINEAR ANTENNA ARRAY SYNTHESIS USING SCATTER-SEARCH

Апстракт: In this paper, we proposed a technique for the synthesis of linear antenna array with non-uniform inter-element spacing. Scatter-search was used in the algorithm to obtain the optimal position of the elements in order to get the minimum side lobe level and nulls in desired directions. The main difference in the relation to other work was in applying objective function with weight coefficient. Through weight coefficients we gave importance of one part of the objective function with respect to the other in the synthesis process. The simulation results verify that by using objective function with weight coefficient the proposed method outperforms the previously published methods in term of suppression side lobe level while maintaining nulls in specified directions.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести