Одељење за математику, 24. март 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак 24. марта 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Марко Радовановић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања и резиме биће накнадно објављени.

детаљније

Семинар за теорију релативности и космолошке моделе, 22. март 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 22. марта 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 11 часова.

Предавач: Катица Р. (Стевановић) Хедрих, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ANGULAR VELOCITY AND INTENSITY CHANGE OF THE BASIC VECTORS OF POSITION VECTOR TANGENT SPACE OF A MATERIAL SYSTEM KINETIC POINT: 8 EXAMPLES

Апстракт: Nonlinear transformations from affine to functional curvilinear coordinate systems are point out. New expressions of angular velocity and intensity change of the basic vectors of position vector tangent space of a material system kinetic point in generalized curvilinear functional space are presented. In eight different curvilinear functional space expressions of angular velocity and intensity change of the basic vectors of position vector tangent space of a material system kinetic point are derived. All results are original derived by Lecturer and in opinion of Lecturer are important for investigation and research in area of dynamical cosmology models.

детаљније

Одељење за механику, 22. март 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду 22. марта 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Вељко Вујичић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: О КЕПЛЕРОВИМ ЗАКОНИМА И ПРОБЛЕМУ 3 ТЕЛА

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 21. март 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 21. марта 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Александар Самарџић, Stone Ridge Technology, Bel Air, MD, USA

Наслов предавања: СИМУЛАЦИЈА ДВОФАЗНОГ МОДЕЛА НЕМИЈЕШАЈУЋЕГ ТОКА ФЛУИДА КРОЗ ПОРОЗНУ СРЕДИНУ

Апстракт: У оквиру предавања биће представљен пројекат симулације тока два флуида, који се међусобно не мијешају, кроз порозни материјал, који је аутор радио за потребе компаније Шел. Модел коришћен за симулацију се састоји од спрегнутих Кан-Хилијардове и Навије-Стоксове једначине. Дискретизацијом ових једначина, као и одговарајућих граничних услова, на регуларној мрежи, проблем се своди на решавање ријетких система линеарних једначина. Ефикасност решавања проблема је унапређена паралелизацијом, како истовременим коришћењем више процесора на једном рачунару, тако и коришћењем више рачунара повезаних у мрежу, за израчунавања. Посебна пажња ће бити посвећена софтверским алатима који су коришћени током реализације пројекта, а који су типични за значајан број пројеката из домена примијењене математике.

детаљније

КГТА семинар, 21. март 2017.

Наредни састанак КГТА семинара биће одржан у уторак, 21. марта 2017. у сали 844 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Предавач: Ђорђе Баралић

Наслов предавања: ТОРУСНА ТОПОЛОГИЈА СУСЕДСКИХ ПОЛИТОПА (II део)

Апстракт: Суседски политопи су важна класа политопа који се јављају као реализација многих екстремалних својстава политопа у комбинаторици. На предавању представљамо најновије резултате који се односе на класификацију малих наткривања над суседским политопима, хипотези о "подизању" и кохомолошкој ригидности политопа. Кључни продори су добијени уз помоћ рачунара, али је пажљива анализа тако добијеног материјала методама торусне топологије показала мноштво неочекиваних резултата. Главни резултати су постојање квазиторусних многострукости над 4 димензионалним суседским политопима, са 7, 8, 9, 10, 11 и 12 пљосни, као и резултати везани за суседске политопе у димензијама 5, 6 и 7. Ови експериментални резултати су отворили могућност да се неки проблеми у торусној топологији, али и теорији суседских политопа сагледају и са неке другачије тачке.

У питању је заједнички рад са Лазаром Миленковићем.

детаљније

Награде Веселина Лучића за најбоље научно и књижевно остварење, 23. март - 20. април 2017.

Одбор Задужбине Веселина Лучића је, на седници одржаној 21. фебруара 2017. године, донео одлуку о расписивању Конкурса за доделу “Награде Веселина Лучића” за 2017. годину за најбоље научно и књижевно остварење наставника и сарадника Универзитета у Београду, објављено у 2016 години.

Конкурс за научно дело

Конкурс за књижевно дело

Мирјана Поповић
Сектор задужбина
Универзитет у Београду
0113207426

детаљније

9th MATHEMATICAL PHYSICS MEETING: School and Conference on Modern Mathematical Physics, 18-23. septembar 2017, Beograd

Институт за физику у сарадњи са Математичким факултетом Универзитета у Београду и Математичким институтом САНУ организује међународну конференцију под називом "9th MATHEMATICAL PHYSICS MEETING: School and Conference on Modern Mathematical Physics", у Београду, у периоду 18-23. септембра 2017.

Теме конференције су (између осталих):

-Modern Cosmological Models
-General Relativity and Modified Gravity
-Accelerating Universe and Dark Energy
-Modern Approaches to Quantum Gravity
-Conformal and String Field Theory
-Lie Theory and Symmetries in Physics
-Strings, Branes and String/M-Theory
-Noncommutative Quantum Models
-Nonperturbative Approaches
-Exact Integrable Models
-Mathematical Methods


Више информација о конференцији се може наћи на страни http://mphys9.ipb.ac.rs/

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 16. март 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 16. марта 2017. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

У оквиру Семинара, Нина Радојичић излагаће предлог теме докторске дисертације под називом: "ПРИМЕНА ФАЗИ ЛОГИКЕ ЗА РЕШАВАЊЕ NP-ТЕШКИХ ПРОБЛЕМА РУТИРАЊА ВОЗИЛА И ЛОКАЦИЈЕ РЕСУРСА МЕТОДАМА РАЧУНАРСКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ".

Детаљније информације се могу пронаћи на: http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 16. и 23. март 2017.

Наредни састанци Семинара биће одржани 16. и 23. марта 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Batat Wafaa

Наслов предавања: ON THE CLASSIFICATION OF HOMOGENEOUS LORENTZIAN STRUCTURES

Детаљније: The complete classification of the simply connected three-dimensional naturally reductive Riemannian manifolds was given by Tricerri and Vanhecke (1983). In this talk, we shall generalize this result to the Lorentzian case. We obtain, as in the Riemannian case, the symmetric spaces and further the unimodular Lie groups SU(2), SL(2,R) and the Heisenberg group equipped with some left-invariant Lorentzian metric. On the other hand, we shall classify all homogeneous Lorentzian structures on some Lorentzian manifolds such as Egorov spaces, three-dimensional manifolds admitting a parallel null vector field and the Heisenberg group.

детаљније

Вероватносне логике, 16. март 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 16. марта 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: др Милан Димитријевић, научни саветник АОБ

Наслов предавања: НАСТАНАК УНИВЕРЗУМА И ЊЕГОВА КОНАЧНА СУДБИНА

Детаљније: Размотриће се како је наш универзум настао и еволуирао током времена, као и докази који су омогућили да растумачимо његову историју и открића која су дозволила да назремо његову даљу  будућност. Дискутоваће се и различите хипотезе и теорије о његовој даљој еволуцији и коначној судбини.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести