Семинар за геометрију, визуализацију и образовање са применама, 12. јануар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 12. јануара 2017. у сали 301ф, Математичког института САНУ, са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Игор Салом, Институт за физику, Београд

Наслов предавања: PERMUTATION-SYMMETRIC THREE-PARTICLE HYPERSPHERICAL HARMONICS

Апстракт: In this talk, we will construct three-body permutation symmetric hyperspherical harmonics to be used in the non-relativistic three-body Schrodinger equation in three spatial dimensions (3D). We will label the state vectors according to the S3 x SO(3) subset O(2) x SO(3) subset U(3) x S2 subset O(6) subgroup chain, where S3 is the three-body permutation group and S2 is its two-element subgroup containing transposition of first two particles, O(2) is the so-called "democracy transformation" group for three particles; SO(3) is the 3D rotation group, and U(3), O(6) are the usual Lie groups. We discuss the good quantum numbers implied by the above subgroup chain, as well as their relation to the S3 permutation properties of the harmonics, particularly in view of the SO(3) subset SU(3) degeneracy. An extended introduction will be given, intended to bring some physical concepts closer to a mathematical audience.

детаљније

Одељење за математику, 12. јануар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 12. јануара 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

У оквиру састанка Семинара предавања ће одржати студенти Универзитета у Кембриџу. Предвиђено је да свако предавање траје 30 мин.

Предавач: Ђорђе Жикелић

Наслов предавања: СТОХАСТИЧКА ТЕРМИНАЦИЈА ПРОБАБИЛИСТИЧКИХ ПРОГРАМА

Апстракт: Терминација је једно од основних својстава програма и на предавању ће бити анализирана терминација пробабилистичких програма са реалним променљивим. Претходни радови бавили су се квалитативним проблемом, где се поставља питање скоро сигурне терминације (вероватноћа 1). Квантитативни проблем поставља питање ограничавања вероватноће терминације и овом проблему се до сада није озбиљније приступало. Проблем наизглед делује да припада области рачунарства, међутим када се преведе на језик математике, постаје врло интересантан и захтева врло мало познавања рачунарства. На овом предавању, разматрани су линеарно-аритметички програми без детерминизма и, користећи различите математичке приступе и теорију мартингала, уводи се појам стохастичких инваријанти програма, дефинише појам "одбијајућих супермартингала", и представља алгоритам који израчунава коефицијенте "одбијајућих супермартингала" и ограничава вероватноћу терминације, што је пионирски резултат.

Предавач: Лазар Радичевић

Наслов предавања: МИНИМИЗАЦИОНИ АЛГОРИТМИ У ТЕОРИЈИ АРИТМЕТИЧКИХ ИНВАРИЈАНТИ

Апстракт: За хомогене полиноме са неколико променљивих са рационалним коефицијентима, поставља се природно питање: како наћи линеарну смену променљивих тако да коефицијенти полинома постану мали цели бројеви? Минимизација је једна од техника која се може применити: одабере се нека инваријанта полинома (на пример, дискриминанта), прост број p који је дели и покушава се да се степен тог простог броја који дели инваријанту учини што мањим. Као пример ће бити приказан алгоритам за минимизацију тернарних кубика из рада "Minimisation and reduction of 2, 3 and 4-coverings of elliptic curves", чији су аутори T. Fisher, J. Cremona и M. Stoll.

Предавач: Иван Танасијевић

Наслов предавања: ТЕОРЕМЕ О СТОКСОВИМ ТОКОВИМА

Апстракт: Ово предавање пружа кратак увод у терминологију механике флуида, чије понашање описују Навије-Стоксове једначине. Чак и само постојање решења тих једначина у општем случају представља један је од тренутно нерешених миленијумских проблема. Из тог разлога, неопходно је извршити апроксимацију занемаривањем појединих чланова, што доводи до Стоксове апроксимације и истоимених токова. Занемарују се управо они чланови који говоре о инертности флуида, па се у Стоксовим токовима моментално успоставља квази-стационарно стање. Ово и многа друга интересантна својства доводе до занимљивих резултата као сто су Теорема о јединствености, Теорема о минималној дисипацији енергије и Теорема реципроцитета, о којима ће бити речи.

детаљније

Радионица за израду предлога пројеката изградње капацитета у високом образовању, Београд, 16. јануар 2017.

Фондација Темпус – Еразмус+ канцеларија у Србији, организује радионице посвећене развоју предлога пројеката за конкурс за пројекте изградње капацитета у високом образовању са нагласком на разраду детаљног описа пројекта.

Радионице су намењене представницима високошколских институција које планирају да конкуришу за пројекте изградње капацитета у високом образовању, или да у њима учествују као партнери.

Циљеви радионица су:

1. Објаснити неопходност повезивања наративних делова пројектне пријаве у конзистентну целину без понављања навода,
2. Указати на захтеве везане за сваки појединачни наративни део пријаве,
3. Помоћи учесницима да разумеју све аспекте попуњавања додатног дела пријаве који се односи на мобилност.

Радионице ће бити организоване у Београду, Новом Саду и Нишу, а радионица у Београду планирана је за 16. јануар 2017.

Место одржавања биће накнадно објављено.

Пријаву за радионице можете извршити попуњавањем формулара на страни http://erasmusplus.rs/prijava-za-erazmus-tematske-radionice-2/ најкасније до понедељка, 09. јануара до 10 часова.

Радионице посвећене разради описа пројекта и буџета пројекта биће организоване током  јануара 2017. године, а време, место и позив за пријављивање биће накнадно објављени.

Више информација може се наћи на страни

http://erasmusplus.rs/erazmusplus/delovi-programa/ka2-izgradnja-kapaciteta-u-visokom-obrazovanju/?langkl=lat

http://erasmusplus.rs/category/obrazovanje/

детаљније

Обавештење о нерадним данима, јануар 2017.

Службе Математичког факултета неће радити у недељи од 2. до 6. јануара 2017. године.

Први радни дан је понедељак 9. јануар 2017. године.

Срећни празници!

детаљније

Најава конкурса за Еразмус+ размене за 2017. годину са универзитетима у Немачкој, Аустрији, Словенији и Хрватској

Обавештавамо вас да ће у јануару 2017. године на MOBION платформи (http://mobion.bg.ac.rs) бити отворени конкурси за Еразмус+ мобилности током јесењег семестра школске 2017/2018.

Конкурси за пријаве размена студената, наставног и административног особља са универзитетима у Немачкој, Аустрији, Словенији и Хрватској, ће бити отворени у периоду од 16. јануара до 28. априла 2017. године.

Пријаве су за мобилности у јесењем семестру школске 2017/2018, што значи да је боравак на партнерском универзитету могућ у периоду од октобра 2017. до 28. фебруара 2018.

Универзитети на којима је могуће остварити мобилност из области математике, рачунарства и сродних дисциплина су:

1.    University of Bamberg, COMPUTER SCIENCE
2.    University of Heidelberg,  ALL STUDY PROGRAMS
3.    Primorska University Kopar,  MATHEMATICS
4.    University of Zagreb, INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY
5.    University of Graz, ALL STUDY PROGRAMS
6.    University of Giessen, MATHEMATICS

Информације о отвореним конкурсима могу се погледати на MOBION платформи под ставком OPEN CALLS, а о начину конкурисања и неопходној документацији под ставком HOW TO APPLY i REQUIRED DOCUMENTS.

За додатне информације о разменама у оквиру Еразмус+ програма, погледајте страницу http://www.math.rs/cp/71/erasmus+/ или контактирајте координаторе за Међународну сарадњу Математичког факултета.

детаљније

Конкурс за финансирање учешћа студената Математичког факултета на научним и стручним скуповима из области Рачунарства и информатике у земљи и иностранству

Предмет конкурса представља расподела средстава у оквиру партнерства у стручном усавршавању талентованих студената, за финансирање учешћа студената Математичког факултета на научним и стручним скуповима из области Рачунарства и информатике у земљи и иностранству.

Финансирање се остварује за научне и стручне скупове из области рачунарства и информатике, који су одржани или се одржавају у периоду 01.06.2016. - 01.06.2017.

Укупан фонд конкурса: 150.000,00 динара

Детаљне информације о конкурсу


За додатне информације можете се обратити мејлом на:
konkurs_ms_2016@matf.bg.ac.rs

детаљније

Конкурс за избор најбољих пројектних идеја за развој региона, 31.03.2017.

Развојна агенција Србије (РАС) расписала је Конкурс за избор најбољих пројектних идеја, чиији је циљ представљање инвестиционог пројекта у једном региону или делу региона у Републици Србији.

Укупан наградни фонд за најбоље рангиране предлоге пројектних идеја је 4 милиона динара, док је вредност прве награде милион динара. Конкурс је отворен до 31. марта 2017. године, а право учешћа имају пројектни тимови акредитованих високошколских установа, које може чинити један професор у улози ментора и студенти те установе.

Сваки пројектни тим може поднети само један предлог пројектне идеје, а високошколска установа може учествовати на конкурсу са више пројектних тимова. Пројектне идеје се не морају односити на регион у коме се налази седиште високошколске установе. О избору најбољих пројектних идеја одлучиваће Комисија.

Другопласирана идеја биће награђена са 800.000 динара, трећепласирана са 600.000 динара, док ће по 400.000 динара бити награђени пројектни тимови у посебним категоријама: најбоље брендинг решење, решење за најбољи утицај на животну средину, решење за најбољи допринос новом запошљавању и решење за најбољи утицај на развој заједнице.

Више информација о конкурсу

детаљније

Одбрана докторске дисертације Стефана Мишковића, 29.12.2016.

Одбрана докторске дисертације Стефана Мишковића „Решавање класе MIN-MAX проблема робусне дискретне оптимизације са применама“, биће одржана у четвртак 29.12.2016. у 16 сати у сали 840.

детаљније

Конкурс Задужбине Ђоке Влајковића за најбољи научни рад младих научних радника Универзитета у Београду

Рок за пријављивање на Конкурс почиње 25. децембра 2016. године.

Детаљније о условима Конкурса

детаљније

Математички методи механике, 28. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 28. децембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ВРТЛОЖНИ ТОКОВИ И ИНТЕГРАЛНЕ ИНВАРИЈАНТЕ. ЛУИВИЛОВА ТЕОРЕМА О ОЧУВАЊУ ЗАПРЕМИНЕ И ПОЕНКАРЕОВА ТЕОРЕМА О ВРАЋАЊУ

Апстракт: У питању је предавање у оквиру специјалног курса "Увод у аналитичку механику и симплектичку геометрију"

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести