Семинар за рачунарство и примењену математику, 20. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 20. децембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Емилие Ерић, Факултет организационих наука, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ПРИМЕНА ОТВОРЕНИХ ПОДАТАКА У УНАПРЕЂЕЊУ ПАРТИЦИПАЦИЈЕ ГРАЂАНА У РАЗВОЈУ Е-ДРУШТВА

Апстракт:
У оквиру предавања биће представљено победничко решење са Hacking Politics такмичења организованог у оквиру Недеље парламентаризма. У савременој електронској управи један од основних проблема се односи на мотивисање и подстицање партиципација грађана у развоју е-друштва. Развијено решење "Мој посланик" има циљ да грађанима помогне у решавању конкретних проблема. Грађани имају могућност да поставе нове проблеме и да учествују у решавању постојећих. На овај начин се шири свест о постојању одређених проблема и укључују елементи шире друштвене заједнице, као што су: новинари, организације, привредни субјекти, итд. Кључни део решења је систем препоруке, који грађанима сугерише најпогоднијег посланика за решавање одређеног проблема. Систем узима у обзир карактеристике проблема, оцене посланика добијене из екстерних извора, досадашњег ангажовања, као и области деловања посланика. Истовремено, посланик може самостално да се укључи у процес решавања проблема. Додатно, апликација садржи јединствену базу знања везану за све проблеме дефинисане у апликацији.

детаљније

Семинар Друштва за језичке ресурсе и технологије, 22. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 22. децембра 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18 часова. У оквиру састанка планирана су два предавања.

Предавач: Миљана Младеновић

Наслов предавања: ЕВАЛУАЦИЈА СЕМАНТИЧКИХ ОЗНАКА У РУЧНО АНОТИРАНУМ КОРПУСИМА

Апстракт: Анотација корпуса је поступак којим се деловима корпуса придружују додатне информације. Развој и ручна анотација малих делова електронских корпуса значајни су због примене у методама надгледаног машинског учења којима се генеришу модели аутоматске анотације великих електронских корпуса као и због примене у задацима обраде природног језика који користе поступке анотирања као што су: кореновање (енг. stemming), лематизација (енг. lemmatisation), означавање врстама речи (енг. PoS tagging), семантичка анотација и др. Како квалитет ручне анотације утиче на успешност ових модела и метода, то је врло важно развити и применити поступке за оцену квалитета ручне анотације. Методе које се користе за оцену квалитета ручне анотације два или више анотатора су статистичке оцене сагласности анотатора и то су најчешће Fleiss’ kappa, Cohen’s kappa и Krippendorff’s alpha оцене, чију примену ћемо приказати на корпусу ироничних твитова – ручно анотираних и оцењених помоћу веб апликације развијене да обезбеди дефинисање жељеног корпуса, његову ручну анотацију од стране већег броја анотатора и статистичку оцену квалитета анотације.

Предавач: Данило Алексић

Наслов предавања: АУТОМАТСКО ПРИКУПЉАЊЕ И ОБРАДА ГРАЂЕ ЗА ЈЕДНО МОРФОЛОШКО ИСТРАЖИВАЊЕ

Апстракт: Излагаће се информатичка страна лингвистичког истраживања чији су резултати представљени у реферату Аниматност и живе машине на овогодишњем Научном састанку слависта у Вукове дане. Испитивана је дистрибуција падежних наставака за акузатив једнине код именица м. рода I врсте које означавају (релативно) самосталне машине, нпр. робот и андроид, а то је захтевало да се утврди фреквенција неочекиваних форми акузатива. Електронски корпус српског језика није доносио довољно резултата за уверљив статистички преглед, па је било потребно направити посебан корпус. Нарочите практичне проблеме стварао је „новински” део корпуса, који је требало саставити од великог броја краћих текстова са разних информативних портала. Како би се тај посао обавио брже и уредније, написан је програм у Python-у. Овом приликом ће се говорити о функцијама и структури тог програма, као и о обради грађе ван Python-а – помоћу регуларних израза и у готовим алатима који су доступни на интернету – са освртима на могућности ових метода и изазове у њиховој примени.

детаљније

Дан Математичког факултета, децембар 2016.

детаљније

IECMSA-2017, 6th International Eurasian Conference on Mathematical Sciences and Applications, August 15-18, 2017, Budapest, Hungary

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 15. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 15. децембра 2016. у сали 840 Математичког факултета са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Маријана Бабић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: РЕАЛНЕ ФОРМЕ КОМПЛЕКСНИХ ПОЛУПРОСТИХ ЛИЈЕВИХ АЛГЕБРИ

Апстракт:

Предавање је прегледног карактера, базирано на 10. глави књиге Alfred Gray, "Lie  Groups". Биће дефинисани појмови коришћени у претходним главама исте књиге како би сви заинтересовани могли да прате излагање.

Од посебног интереса су раздељена и компактна реална форма комплексних полупростих Лијевих алгебри. Биће посматрана Картанова декомпозиција полупростих реалних алгебри и доказано да је она јединствена до на изоморфизам.

детаљније

Математички методи механике, 14. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 14. децембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: НЕТЕРИНА ТЕОРЕМА. ЛЕЖАНДРОВА ТРАНСФОРМАЦИЈА

Апстракт: У питању је предавање у оквиру специјалног курса "Увод у аналитичку механику и симплектичку геометрију"

детаљније

Вероватносне логике, 15. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 15. децембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: Проф. др Миодраг Рашковић

Наслов предавања: КАКАВ БИ КОСМОС МОГАО ДА БУДЕ (са вероватноћом 1)

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 15. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 15. децембра 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

У оквиру Семинара, Сања Мијалковић из компаније Seven Bridges Genomics одржаће стручну трибину под називом: "БИОИНФОРМАТИКА: ОСНОВНИ ПОЈМОВУ И ТРЕНУТНИ ИЗАЗОВИ".

Детаљније информације се могу пронаћи на: http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Инфо-семинар о Еразмус К1 програмима

Поштоване колегинице и колеге,

како постоји све више могућности за размену студената са водећим Европским универзитетима у оквиру "Еразмус К1" програма, у четвртак 22. децембра у сали 706 у термину 14-15h, организујемо инфо-семинар на ту тему.

Презентацију ће одржати колеге из канцеларије за Међународну сарадњу Универзитета у Београду, Никола Савић и Павле Иветић, на тему мобилности пре свега студената, али и наставника и административног особља.

Позивамо све заинтересоване да нам се придруже у великом броју и сазнају, из прве руке, које су све могућности у оквиру овог прогама и како се могу пријавити.


Срдачан поздрав,
Зорица Станимировић и Драгана Илић

детаљније

КГТА семинар 15. децембар 2016.

Свечани једнодневни семинар (мини-конференција) поводом 30 година КГТА семинара биће одржан у четвртак, 15. децембра 2016, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 10 часова.

Програм скупа

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести