Вероватносне логике, 1. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 1. децембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: проф. др Владимир Срдановић

Наслов предавања: 60 ГОДИНА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ - ШТА ЈОШ НИСМО НАУЧИЛИ?

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 1. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 1. децембра 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

У оквиру Семинара, представници компаније Enetel Solutions ће одржати стручну трибину под називом: "Предиктивни алати за примену у решењима eТрговине и Геореференцираној пословној аналитици".

Детаљније информације се могу пронаћи на: http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 30. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 30. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Стана Никчевић, Фармацеутски факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ХОМОТЕТИЧНА КРИВИНСКА ХОМОГЕНОСТ И ХОМОТЕТИЧНА ХОМОГЕНОСТ

Испитиване су разлике између неколико појмова кривинске хомогености и показано је да је појам који су увели Ковалски и Ванжурова генерализација добро познатог појма кривинске хомогености. Група хомотетије има суштински значај у овој анализи. Добијена је комплетна класификација хомотетичних хомогених многострукости које нису хомогене и које имају неку скаларну кривинску инваријантну која није једнака нули.

Показано је да су такве многострукости кохомогености један.

Описана је такође комплетна локална геометрија у случају када коефицијент хомотетије дефинише "раздвојено проширење".

Резултати су добијени у сарадњи са Едуардом Гарсиа-Риом и Петером Гилкијем.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 29. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 29. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: доц. др Вељко Јеремић, Факултет организационих наука, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ПРОБЛЕМАТИКА ДЕФИНИСАЊА И ЕВАЛУАЦИЈЕ КОМПОЗИТНИХ ИНДИКАТОРА


Апстракт: Проблематика дефинисања и евалуације композитних индикатора заокупља пажњу бројних истраживача. Феномени попут мерења благостања нација, евалуације степена испуњености Миленијумских циљева развоја, рангирања универзитета и сл., заснивају се на великом броју индикатора који су најчешће изражени у различитим мерним јединицама.  Посебан је изазов интегрисати разнолике индикаторе у једну вредност која би представљала ранг одређеног ентитета. Аутор ће покушати да представи напоре које истраживачи улажу како би се формулисао, што је могуће објективнији, приступ у креирању и евалуацији композитних индикатора. Кроз одговарајуће студије случаја и приказ до сада остварених научних резултата биће наглашена потреба веће укључености доносиоца политичких одлука у сам процес дефинисања  композитних индикатора.

детаљније

Математички методи механике, 30. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 30. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Борислав Гајић и Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ОЈЛЕР-ЛАГРАНЖЕВЕ ЈЕДНАЧИНЕ И ХАМИЛТОНОВ ПРИНЦИП МИНИМАЛНОГ ДЕЈСТВА

детаљније

Одељење за механику, 30. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 30. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института са почетком у 18 часова.

Предавач: Здравко Терзе, Факултет стројарства и бродоградње, Свеучилиште у Загребу

Наслов предавања: МАТЕМАТИЧКО МОДЕЛИРАЊЕ ДИНАМИКЕ ДИСКРЕТНИХ МЕХАНИЧКИХ СУСТАВА НА МНОГОСТРУКОСТИМА И ЛИЈЕВИМ ГРУПАМА

Поводом 70 година рада Математичког института САНУ, Одељење за механику у среду 30. новембра организује Мини-симпозијум "Нелинеарне теоријске основе у опису појава реалног света". Скуп ће бити одржан у сали 2 САНУ у периоду 10-18 часова.

Програм скупа може се преузети ОВДЕ.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 29. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 29. новембра 2016. у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Наташа Тодоровић, научни сарадник Астрономске опсерваторије Београд

Наслов предавања: БРЗЕ ПРУГЕ СУНЧЕВОГ СИСТЕМА

Апстракт: Међу многобројним резонанцама у Сунчевом систему, посебно су нам значајне оне које поседују механизам транспорта астероида у околину Земље. Раније се сматрало да 5:2 резонанца у средњем кретању са Јупитером, смештена у спољном делу астероидног прстена на $asim 2.82$ AU, због своје удаљености од Земље и своје близине Јупитеру, није у стању да довезе велику количину материјала у околину Земље. Међутим, овај изузетно слаб динамички трансфер на релацији 5:2 резонанца-Земља није у сагласности са резултатима спектралних анализа које указују на то да је велики број метеора и објеката у околини Земље стигао из спољног дела астероидног прстена, највероватније преко 5:2 резонанце.

Биће преиспитана динамика 5:2 резонанце тако што ће најпре бити размотрена структура хаоса у самој резонанци. Јасан приказ динамике у резонанци омогућен је софистицираним нумеричким методама које су развијене у последње две деценије. Најнестабилније делове у резонанци, могле би се лако поистоветити са такозваним хиперболичким многостукостима, које имају кључну улогу у транспорту малих тела и на неки начин представљају "брзе пруге" Сунчевог система. У циљу тестирања ове хипотезе, 1000 фиктивних тела смештених дуж "брзих пруга", посматрано је у времену од 5 милиона година. За разлику од ранијих студија, испоставља се да су скоро сви објекти стигли у околину Земље. Такође, примећено је да велики број астероида напушта Сунчев систем дуж непознатог правца који је дефинисан перихелским растојањем од $qsim 0.26$ AU. Биће дат статистички приказ који углавном потврђује ефикасност транспорта 5:2 резонанце, али и дискутован низ отворених питања која су се јавила у току истраживања.

детаљније

Одобрене теме мастер радова

Детаљније

детаљније

Семинар за геометрију, визуализацију и образовање са применама, 24. новембар 2016.

Наредни састанак семинара биће одржан у четвртак, 24. новембра 2016. у сали 301ф, Математичког института САНУ, са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Јелена Грујић, Учитељски факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: NONLOCAL GRAVITY WITH CONSTANT SCALAR CURVATURE

Апстракт:  A class of nonlocal gravity models, where nonlocal term contains an analytic function of the d`Alembert operator $Box$,  is considered. For simplicity, these models are considered without matter sector.  Related equations of motion for gravitational field $g_{mu u}(x)$ are analyzed for a constant scalar curvature $R.$ The corresponding solutions for cosmological scale factor $a(t)$ are found.

детаљније

Вероватносне логике, 24. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 24. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: Александар Каплар, Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду

Наслов предавања: NON-AXIOMATIC LOGIC AND CLINICAL DECISION SUPPORT SYSTEMS

Апстракт: Clinical decision support systems (CDSS) are systems designed to assist physicians and other health professionals with clinical decision-making tasks such as establishing a diagnosis or determining the appropriate course of therapy. In order to model and automatize such complex tasks, a CDSS system needs to have human-like reasoning capabilities. It must, as humans often do, be able to handle imprecision, uncertainty, and limited knowledge resources about every possible aspect of the problem being solved. Non-Axiomatic Logic (NAL) is an Artificial General Intelligence (AGI) framework designed for intelligent reasoning with insufficient background knowledge and physical resources. This lecture provides an overview of the challenges and state-of-the-art approaches in CDSS design while underlining the potential uses of NAL in this context.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести