Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 10. novembar 2015.

Naredni sastanak Seminara za biće održan u utorak, 10. novembra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Žarko Rosić, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: LINEAR ANTENNA ARRAY SYNTHESIS USING SCATTER-SEARCH

Apstrakt: In this paper, we proposed a technique for the synthesis of linear antenna array with non-uniform inter-element spacing. Scatter-search was used in the algorithm to obtain the optimal position of the elements in order to get the minimum side lobe level and nulls in desired directions. The main difference in the relation to other work was in applying objective function with weight coefficient. Through weight coefficients we gave importance of one part of the objective function with respect to the other in the synthesis process. The simulation results verify that by using objective function with weight coefficient the proposed method outperforms the previously published methods in term of suppression side lobe level while maintaining nulls in specified directions.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 10. novembar 2015.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 10. novembra 2015. od 18h u sali 809 Matematičkog fakulteta, V sprat.

Predavač: dr Salvatore Capozziello, redovni profesor, Univerzitet u Napulju "Fridrih II", Italija

Naslov predavanja: Constraining extended gravity by Gravity Probe B and LARES

detaljnije

KGTA seminar, 10. novembar 2015.

Naredni sastanak KGTA seminara biće održan u utorak, 10. novembra 2015. od 12-14h u sali 844 Matematičkog fakulteta, V sprat.

Predavač: Marko Radovanović, Matematički fakultet, Beograd

Naslov predavanja: Grebnerove baze za malu kvantnu kohomologiju Grasmanijana

Apstrakt: Po opisu Siberta i Tiana, mala kvantna kohomologija Grasmanijana data je kao količnik polinomijalne algebre i određenog ideala (ovaj opis sličan je Borelovom opisu "klasične" kohomologije).

Inspirisani odgovarajućim rezultatom u slučaju klasične kohomologije, na ovom predavanju daćemo Grebnerove baze za ideale koji definišu malu kvantnu kohomologiju Grasmanijana.

Kao neposrednu posledicu ovog rezultata prikazaćenom formulu, analognu Pijerijevoj, za množenje elemenata jedne aditivne baze male kvantne kohomologije Grasmanijana (ova baza zadata je Černovim klasama).

Dodatno, ovi rezultati iskorišćeni su za dobijanje (novih) rekurentnih jednačina za Kostkine i inverzne Kostkine brojeve (mala kvantna kohomologija je deformacija klasične, tako da su, u slučaju Kostkinih brojeva, ove formule bolje u odnosu na formule dobijene korišćenjem klasične kohomologije).

Konačno, prikazaćemo kako se ove rekurentne jednačine za inverzne Kostkine brojeve mogu iskoristiti za dobijanje eksplicitnog oblika Stinrodove mod 3 operacije.

Rezultati su dobijeni u saradnji sa prof. Zoranom Petrovićem.

detaljnije

Seminar za geometriju, obrazovanje i vizuelizaciju sa primenama, 5. novembar 2015.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 5. novembra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Miodrag Mateljević, Matematički fakultet

Naslov predavanja: Izoperimetrijska nejednakost - staro i novo

Apstrakt: Daćemo kratak pregled klasične izoperimeterijske nejednakosti za poligone, zatvorene rektificibilne krive u ravni i u prostoru.

Razmotrićemo razne rezultate koji se odnose na optimalni transport mase (preslikavanja koja čuvaju zapremine) i druge geometrijske i analitičke nejednakosti.

detaljnije

Seminar za Kompleksnu analizu, 6. novembar 2015.

Naredni sastanak Seminara za biće održan u petak, 6. novembra 2015. u sali 710 Matematičkog fakulteta sa početkom u 12 časova.

Predavač: Marek Svetlik, Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: Primene teorije H^p prostora i konformna preslikavanja (drugi deo)

Apstrakt: Rezultati teorije H^p prostora se mogu primeniti na konformna preslikavanja. Činjenica da izvod Rimanovog preslikavanja diska na prosto povezanu oblast ograničenu rektificibilnom zatvorenom Žordanovom krivom pripada H^1 prostoru ima značajne posledice.

Na predavanju će biti razmatrane neke od tih posledica. Osim toga biće prikazane neke veze Hardijeve i izoperimetrijske nejednakosti.

detaljnije

Seminar za Katedre za računarstvo i informatiku, 5. novembar 2015.

Naredni sastanak Seminara za računarstvo i informatiku biće održan u četvrtak, 5. novembra 2015. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

U okviru seminara Katedre, koleginica Danijela Simić će predstaviti predlog svoje doktorske teze.

Više informacija o seminaru može se naći na strani http://computing.matf.bg.ac.rs

detaljnije

KGTA seminar, 3. novembar 2015.

Naredni sastanak KGTA seminara biće održan u utorak, 3. novembra 2015. od 12-14 časova u sali 844 Matematičkog fakulteta, V sprat.

Predavač: Vladica Andrejić, Matematički fakultet, Beograd

Naslov predavanja: Konačne projektivne ravni

Apstrakt: Poznato je da postoje konačne projektivne ravni koje imaju za red stepen prostog broja. Međutim, nije poznato da li postoji neka drugačija konačna projektivna ravan. Prikazaćemo hronologiju i pregled urađenih i otvorenih problema na ova pitanja iz perspektive geometrije, kombinatorike, teorije brojeva, teorije kodiranja i kompjuterske matematike.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 3. novembar 2015.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 3. novembra 2015. od 18 časova u sali 809 Matematičkog fakulteta, V sprat.

Predavač: dr Milan Maksimović, LESIA, Observatoire de Paris, Meudon, Francuska

Naslov predavanja: The Radio and Plasma Waves (RPW) instrument on the Solar Orbiter mission: an overview

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 3. novembar 2015.

Naredni sastanak Seminara za računarstvo i primenjenu matematiku biće održan u utorak, 3. novembra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Sonja Išljamović, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: MOGUĆNOSTI PREDVIdjANjA USPEHA STUDIRANjA KORIŠĆENjEM KONCEPTA POSLOVNE INTELIGENCIJE

Apstrakt: Jednu od osnovnih paradigmi napretka savremenog društva, zasnovanog na tehničko-tehnološkom razvoju i globalnom poslovanju predstavlja kontinualno obrazovanje i stalno usavršavanje. Otkrivanje zakonitosti u podacima iz oblasti edukacije (eng. Educational Data Mining) predstavlja novu naučnu oblast, kao jednu od disciplina poslovne inteligencije, a bavi se razvojem metoda za istraživanje i utvrđivanje zakonitosti u podacima koji dolaze iz oblasti edukacije i koristi svoje metode radi boljeg razumevanja ponašanja studenata i realizacije nastavnog procesa. Mogućnosti primene poslovne inteligencije u obrazovanju, ogledaju se u identifikovanju ključnih činilaca uspeha studenata radi poboljšanja visokoškolskog obrazovnog procesa. Utvrđivanje najznačajnijih varijabli o studentu, od sredine iz koje dolazi i završene srednje škole, uspeha na prvoj godini osnovnih akademskih studija, preko njihovog uticaja i korelacije sa celokupnim uspehom studiranja, do mogućnosti preciznog predviđanja uspeha na kraju studija, primenom metoda, tehnika i alata poslovne inteligencije, predstavlja centralni predmet istraživanja i predavanja. Predlog originalnog softverskog rešenja za analizu, praćenje i predviđanje uspeha studenata na osnovnim akademskim studijama, kao deo integrisanog portala za razmenu znanja i informacija na relaciji student-fakultet, nad bazom studenata Fakulteta organizacionih nauka, Univerziteta u Beogradu, biće takođe predstavljen u okviru izlaganja.

detaljnije

`Da li ste znali da i brojevi imaju prošlost i istoriju?`, Matematički fakultet u SKC-u

Ako niste, SKC i Matematički fakultet - tim za čistu desetku (ili peticu ako želite) dočaraće vam kako su se brojevi promenili kroz vreme i zbog čega je baš broju 10 dodeljen poseban status među ostalima.

Pleme Inki koristilo je prefinjenu verziju označavanja brojeva odn. čvorove i duge niti. U Indiji se oko 100. godine razvila ideja o 9 cifara. Za nastanak broja nula bilo je potrebno još oko 1000 godina.

U Aziji nastaje abakus, zasnovan na dekadnom brojevnom sistemu.

Sumerci i Vavilonci koristili su male glinene stubove kako bi označili brojeve. Kako bi Vavilonci zapisali broj 19?

Stari Egipćani su koristili objekte iz svog svakodnevnog života kao simbole za označavanje brojeva. Tako je uspravan stub bio oznaka za 1, petna kost oznaka za 10, klupko kanapa za 100, lotosov cvet za 1000, prst za 10000, punoglavac ili žaba za 100000 i čovek sa raširenim rukama za milion ili za beskonačnost.

Znate li kako bi stari Egipćanin napisao broj 4.321.541?

Dodjite na druženje sa studentima Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu u SKC-u u ponedeljak 2. novembra od 18 sati!

A za sve one koji su bas zainteresovani zajedno ćemo zapisivati brojeve na glinenim tablicama, a pomoću kanapa - bez štapa, egipatske simbole, kao i različite načine izvođenja osnovnih aritmetičkih operacija, baš onako kako se radilo u prastara vremena.

 

 

 

 

 

 

 

 

detaljnije