Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 3. novembar 2015.

Naredni sastanak Seminara za računarstvo i primenjenu matematiku biće održan u utorak, 3. novembra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Sonja Išljamović, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: MOGUĆNOSTI PREDVIdjANjA USPEHA STUDIRANjA KORIŠĆENjEM KONCEPTA POSLOVNE INTELIGENCIJE

Apstrakt: Jednu od osnovnih paradigmi napretka savremenog društva, zasnovanog na tehničko-tehnološkom razvoju i globalnom poslovanju predstavlja kontinualno obrazovanje i stalno usavršavanje. Otkrivanje zakonitosti u podacima iz oblasti edukacije (eng. Educational Data Mining) predstavlja novu naučnu oblast, kao jednu od disciplina poslovne inteligencije, a bavi se razvojem metoda za istraživanje i utvrđivanje zakonitosti u podacima koji dolaze iz oblasti edukacije i koristi svoje metode radi boljeg razumevanja ponašanja studenata i realizacije nastavnog procesa. Mogućnosti primene poslovne inteligencije u obrazovanju, ogledaju se u identifikovanju ključnih činilaca uspeha studenata radi poboljšanja visokoškolskog obrazovnog procesa. Utvrđivanje najznačajnijih varijabli o studentu, od sredine iz koje dolazi i završene srednje škole, uspeha na prvoj godini osnovnih akademskih studija, preko njihovog uticaja i korelacije sa celokupnim uspehom studiranja, do mogućnosti preciznog predviđanja uspeha na kraju studija, primenom metoda, tehnika i alata poslovne inteligencije, predstavlja centralni predmet istraživanja i predavanja. Predlog originalnog softverskog rešenja za analizu, praćenje i predviđanje uspeha studenata na osnovnim akademskim studijama, kao deo integrisanog portala za razmenu znanja i informacija na relaciji student-fakultet, nad bazom studenata Fakulteta organizacionih nauka, Univerziteta u Beogradu, biće takođe predstavljen u okviru izlaganja.