Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 8. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara, biće održan u četvrtak, 8. juna 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Emilija Nešović, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Kragujevcu

Naslov predavanja: O BIŠOPOVOM REPERU ZA PSEUDI NUL I NUL KARTANOVE KRIVE U PROSTORU MINKOVSKOG

Apstrakt: Bišopov reper ili relativno paralelan adaptirani reper regularne krive u euklidskom prostoru E3 je uveo R.L. Bišop 1975. godine. On sadrži tangentno vektorsko polje T i dva relativno paralelna normalna vektorska polja N1 i N2, u smislu da su izvodi tih polja po parametru dužine luka uvek kolinearni sa T. Za razliku od Freneovog repera u E3, Bišopov reper ima svojstvo minimalne rotacije i definisan je i u tačkama krive u kojima je krivina krive jednaka nuli. U prostoru Minkovskog, do sada su dobijeni Bišopovi reperi za prostorne i vremenske krive, ali ne i za pseudo nul i nul Kartanove krive. Na izlaganju će biti prikazano dobijanje takvih repera kao i interesantno svojstvo da od svih nul Kartanovih krivih, jedino nul Kartanova kubna kriva ima dva Bišopova repera, od kojih se jedan poklapa sa njenim Kartanovim reperom.