Одељење за математику, 26. април 2013.

Наредни састанак Одељења за математику биће одржан у петак, 26. априла 2013. у 14 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Ubertino Battisti, Universita degli Studi di Torino

Наслов предавања: NON-COMMUTATIVE RESIDUE AND WEYL'S LAW

Садржај предавања.

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 25. април 2013.

Наредни састанак Семинара биће одржан 25. априла 2013. у 17 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Марко Стошић

Наслов предавања: Тополошка рекурзија: од Каталанових бројева до квантизације (наставак)

Садржај: У овој серији предавања биће представљена Тополошка рекурзија - једна од најинтересантнијих модерних метода у топологији, алгебарској и енумеративној геометрији, статистичкој физици али и шире.

Овај рекурзивни поступак је први пут пронађен у статистичкој физици 2007. године (Eynard-Orantin), али се убрзо испоставило да је изузетно универзалан и да има примене у разним областима као што су: комбинаторика, енумеративна геометрија, Громов-Витен инваријанте, Хурвицови бројеви, модули простори алгебарских кривих, имерзије Лагранжијана, (бесконачно-димензиони) интеграбилни системи, матрични интеграли, теорија струна (огледалска симетрија), квантизација, теорија чворова итд.

Многе од ових примена и објашњења повезаности са тополошком рекурзијом су дале потпуно нови поглед на поједине области, али су бројне везе и даље мистериозне и нуде још много отворених питања. Током ових предавања покушаћемо да поменемо неке од ових примена и дамо један осврт на тополошку рекурзију.

Предавања ће бити илустрована бројним примерима са акцентом на главним идејама. Предавања су намењена широј публици.

детаљније

Одељење за механику, 24. април 2013.

Наредни састанак Одељења за механику биће одржан у среду, 24. априла 2013. у 18 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Вељко Вујичић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ВЕКТОРСКИ И ТЕНЗОРСКИ ПОЈМОВИ ВЕКТОРА-ВЕКТОРИ И БРОЈЕВИ

Садржај: "Еуклид-Хилбертова аксиоматика заснована на појмовима дужине, угла, троугла,..., скрива векторску структуру простора до тог степена да је више векова појам вектора остао непознат." Вектори у векторском и тензорском рачуну се разликују. Десетак цитата угледних дела. Општа дефиниција вектора. Инваријантност у односу на различите координатне системе, укључујући и  криволинијске.

детаљније

Математички методи механике, 24. април 2013.

Наредни састанак семинара Математички методи механике биће одржан у среду, 24. априла 2013. у 12 часова у сали 301ф Математичког института, САНУ.

Предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ФАЗНИ ПОРТРЕТИ СИСТЕМА ДВЕ ДИФЕРЕНЦИЈАЛНЕ ЈЕДНАЧИНЕ ПРВОГ РЕДА (курс Увод у динамичке системе)

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 23. април 2013.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 23. априла 2013. у 14:15 у сали 301ф Математичког института, САНУ.

Предавач:  Горан Грубић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: МОДЕЛ ПОСЛОВНЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ У ЕЛЕКТРОНСКОМ ПОСЛОВАЊУ ПРОИЗВОДНИХ СИСТЕМА ЗАСНОВАН НА КОНЦЕПТИМА СЕМАНТИЧКОГ ВЕБА

Садржај: Предмет предавања је развој модела пословне интелигенције у  електронском пословању производних система заснованог на концептима  семантичког веба. Обрађена је технолошка основа реализације модела кроз три аспекта: одабир компоненти информационог система пословног окружења; разматрање технологија, алата и доступних развојних библиотека за  пословну интелигенцију; разматрање технологија, алата и доступних  библиотека за семантички веб. Постављени су пројектни захтеви модела на  основу анализе пословног модела производних предузећа у кооперативним  мрежама. На основу пројектних захтева, у складу са одабраним технологијама, излаже се архитектура модела. На крају се разматрају резултати евалуације модела и научни доприноси.

детаљније

ЦГТА семинар, 23. април 2013.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 23. априла 2013. у 18 часова на Математичком факултету, сала 844, пети спрат.

Предавач: Синиша Врећица, Математички факултет

Наслов предавања: Отворени проблеми везани за проблем дељења огрлице

Садржај: Размотрићемо разне аспекте проблема "дељења огрлице" са посебним акцентом на генерализације и отворене проблеме.

детаљније

Семинар Математички методи механике

Среда, 24. април 2013. године

у 12 часова:
Борислав Гајић (Математички институт САНУ)
ФАЗНИ ПОРТРЕТИ СИСТЕМА ДВЕ ДИФЕРЕНЦИЈАЛНЕ ЈЕДНАЧИНЕ ПРВОГ РЕДА
- курс Увод у динамичке системе -

У прилогу се налазе домаћи задаци.

*****

Састанци Семинара одржавају се у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

*****

http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/

детаљније

Одобрене теме мастер радова

Детаљније

детаљније

Одељење за математику, 19. април 2013.

Наредни састанак Одељења за математику биће одржан у петак, 19. априла 2013. у 14 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Академик Градимир Миловановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: КВАДРАТУРНИ ПРОЦЕСИ ГАУСОВОГ ТИПА НА РЕАЛНОЈ ПОЛУОСИ ЗА ФУНКЦИЈЕ СА ЕКСПОНЕНЦИЈАЛНИМ РАСТОМ У КРАЈЊИМ ТАЧКАМА ИНТЕРВАЛА

Садржај: Основни проблем који се разматра је тежинска полиномијална  апроксимација функција, дефинисаних на реалној полуоси (0,+\infty),  које могу имати експоненцијални раст у крајњим тачкама интервала.  Прецизније, разматра се понашање Гаусових квадратура на \mathbb{R}^+  са некласичном тежинском функцијом w(x)=exp(-x^{-\alpha}-x^{\beta}),  \alpha>0, \beta>1, у више простора са тежинским униформним метрикама, обезбеђујући конвергенцију формула са редом најбоље тежинске полиномијалне апроксимације (под стандардним претпоставкама), као и  конвергенцију са геометријском брзином за функције из C^{\infty}(\mathbb{R}^+). У поређењу са неким досад познатим случајевима експоненцијалних тежина, овде немамо конвергенцију са оптималном брзином у тежинским L^1-просторима Собољева, што такође имплицира да низ одговарајућих Лагранжеових оператора не може бити униформно ограничен у тежинским L^2-просторима Собољева. Превазилажење овог проблема може се постићи једном модификацијом квадратурне формуле и притом доказати конвергенција која има исти ред као код уобичајене Гаусове квадратуре за непрекидне функције. Штавише, може се доказати  конвергенција са редом најбоље тежинске полиномијалне апроксимације за  функције из тежинског L^1-простора Собољева. Најзад, нумеричка конструкција формула и превазилажење проблема нумеричке нестабилности се такође разматрају.

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама 18. и 25. април 2013.

Наредни састанци Семинара биће одржани 18. и 25. априла 2013. у 17 часова у сали 301ф МИ САНУ и биће посвећени истој теми.

Предавач: Марко Стошић

Наслов предавања: Тополошка рекурзија: од Каталанових бројева до квантизације

Садржај: У овој серији предавања биће представљена Тополошка рекурзија-једна од најинтересантнијих модерних метода у топологији, алгебарској и енумеративној геометрији, статистичкој физици али и шире.

Овај рекурзивни поступак је први пут пронађен у статистичкој физици 2007. године (Eynard-Orantin), али се убрзо испоставило да је изузетно универзалан и да има примене у разним областима као што су: комбинаторика, енумеративна геометрија, Громов-Витен инваријанте, Хурвицови бројеви, модули простори алгебраских кривих, имерзије Лагранжијана, (бесконачно-димензиони) интеграбилни системи, матрични интеграли, теорија струна (огледалска симетрија), квантизација, теорија чворова итд.

Многе од ових примена и објашњења повезаности са тополошком рекурзијом су дале потпуно нови поглед на поједине области, али су бројне везе и даље мистериозне и нуде још много отворених питања. Током предавања покушаћемо да поменемо неке од ових примена и дамо један осврт на тополошку рекурзију.

Предавања ће бити илустрована бројним примерима са акцентом на главним идејама. Предавања су намењена широј публици.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести