Вероватносне логике, 17. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 17. октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: Ненад Б. Крџавац, University College Cork, Ireland

Наслов предавања: ПРИСТУП ПОДАЦИМА СМЕШТЕНИМ У БАЗАМА ПОДАТАКА ПРЕКО ВЕРОВАТНОСНИХ ОПИСНИХ ЛОГИКА

Апстракт: У излагању се дају основни појмови и принципи приступа подацима смештеним у базама података, преко једне класе вероватносних описних логика. Основна идеја је да се конjуктивни упит презаписује у формуле предикатског рачуна првог реда. База знања дате класе вероватносних описних логика се проширује незавнисним вероватносним догађајима. Током излагања се приказује и један пример приступа подацима смештним у базама података, а преко базе знања записане језиком дате класе описних логика.

детаљније

Седма национална конференција Вероватносне логике и њихове примене, 08.11. 2017.

Научни скуп Вероватносне логике и њихове примене одржаће се 08. новембра 2017. у Математичком институту САНУ, Београд.

Организацију скупа подржавају пројекти III44006 и ON174026.

Први позив ВЛП 2017

детаљније

Приступно предавање у оквиру конкурса за избор једног доцента за ужу научну област: Астрономија, 24.10.2017.

На конкурс за избор једног доцента за ужу научну област Астрономија, пријавио се један кандидат, др Бојан Новаковић.

Наслов приступног предавања: „Настанак земљоликих планета“

Датум и време одржавања: уторак 24.10.2017. у 15 сати, сала 809/IV

Чланови комисије:
Академик Зоран Кнежевић, научни саветник АОБ;
Проф. др Анђелка Ковачевић, ванредни професор;
Др Бојан Арбутина, доцент.


Датум објављивања: 13.10.2017.

детаљније

Други рок за упис на I годину мастер и докторских академских студија, школска 2017/2018. година

Пријављивање кандидата на конкурс обавиће се од понедељка 16. октобра у 12 сати до 20. октобра у 12 сати.

Упис на мастер академске студије, 2017/2018.

Упис на докторске академске студије, 2017/2018.

детаљније

Семинар за механику, 18. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 18. октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Душан Арсеновић, Институт за физику, Београд

Наслов предавања: НЕОЧЕКИВАНО ПОЈАВЉИВАЊЕ ХАМИЛТОНОВЕ ДИНАМИКЕ У КВАНТНОЈ МЕХАНИЦИ

Апстракт: Формални опис класичне и квантне механике је веома различит. Математички објекти који служе за описивање стања у једној и другој теорији нису директно упоредиви. Ово је историјски довело до дискусија око интерпретације појмова који су уведени у квантној механици. Нуспроизвод тога је Бомова механика која је у формулацији и примени класичног типа, мада није у Хамилтоновој форми. Ипак постоји запис Шредингерове једначине у коме се појављују фазне променљиве и Хамилтонова динамика.

детаљније

КГТА семинар, 17. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 17. октобра 2017, у сали 844 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Предавач: Лука Милићевић

Наслов предавања: РОТОВА ТЕОРЕМА О АРИТМЕТИЧКИМ ПРОГРЕСИЈАМА - ИСТОРИЈАТ, ДОКАЗИ И НОВИ РЕЗУЛТАТИ

Апстракт: Ротова теорема о аритметичким прогресијама говори да у сваком густом подскупу бројева {1, 2, ..., N} постоји аритметичка прогресија дужине 3. Ово је једна од централних теорема адитивне комбинаторике, која је инспирисала многе радове и нове резултате. У овом предавању биће представљено неколико доказа овог тврђења и биће речи о томе како су се оцене густине мењале кроз историју теореме.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 17. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 17. октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Милош Милић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: ПОБОЉШАЊЕ ОБЈЕКТНО-ОРИЈЕНТИСАНИХ СОФТВЕРСКИХ СИСТЕМА КОРИШЋЕЊЕМ СТАНДАРДА КВАЛИТЕТА СОФТВЕРА

Апстракт: Предмет истраживања је могућност побољшања објектно- оријентисаних софтверских система коришћењем стандарда квалитета софтвера. У истраживању је дат преглед различитих стандарда квалитета софтвера из области софтверског инжењерства, софтверских метрика и алата за статичку анализу квалитета софтвера који се оперативно користе у процесу евалуације квалитета софтвера.

У циљу унапређења објектно-оријентисаних софтверских система идентификовани су различити механизми побољшања објектно-оријентисаних софтверских система (општи принципи пројектовања софтвера, принципи објектно-оријентисаног пројектовања софтвера, стратегије пројектовања софтвера, патерни пројектовања софтвера и методе развоја софтвера) и успостављена је њихова веза са стандардима квалитета софтвера.

У истраживању је развијена оригинална SilabQOSS (енг. Silab Quality Method for Object-oriented Software Systems) метода за побољшање објектно-оријентисаних софтверских система коришћењем стандарда квалитета софтвера. Предложена метода користи стандарде квалитета софтвера, софтверске метрике и алате за статичку анализу квалитета софтвера.

Такође, метода користи претходно поменуте механизме за побољшање објектно-оријентисаних софтверских система. Посматрана метода је подржана софтверским алатом SilabMetrics који се може користити самостално или се интегрисати са NetBeans окружењем за развој софтвера.

На основу извршене евалуације закључено је да се применом SilabQOSS методе и SilabMetrics алата за статичку анализу квалитета софтвера омогућава развој софтверских система који су стабилнији, једноставнији за развој, одржавање и даљу надоградњу.

детаљније

Презентација о MATLAB-у и toolbox-овима (специјализовани MATLAB алати), 23.10.2017.

Презентација о MATLAB-у и toolbox-овима (специјализовани MATLAB алати) у вези са моделовањем, биоинформатиком и анализом података: Bioinformatics, Statistics and Macхine Learning, SimBiology, Simulink, ImageProcessing одржаће се у понедељак 23. октобра, 14-16h, на Биолошком Факултету - Институт за зоологију (зграда Филолошког факултета, други спрат, степениште десно).

MATLAB је нумерички пакет који има широку примену у науци и инжењерству.

Предавање ће одржати инжењери из Мађарске, из представништва MathWorks-а (дистрибутер MATLAB-а).

Материјал ће бити изложен постепено, како би презентацију могли да прате и они који немају претходног искуства са MATLAB-ом.

детаљније

Позив на Национални Еразмус+ информативни дан о могућностима за високо образовање, 02.11.2017.

У оквиру Еразмус+ недеље, коју Фондација Темпус организује у периоду од 30. октобра до 03. новембра, биће одржан Национални информативни дан о могућностима за високо образовање у оквиру Еразмус+ програма.

Информативни дан ће бити одржан у четвртак 02. новембра 2017. са почетком у 12 часова у згради Ректората Универзитета у Београду.

Посебна пажња биће посвећена новим могућностима за учешће у пројектима стратешких партнерстава у којима ће од конкурсног рока за 2018. годину наше  високошколске установе први пут моћи да учествују у улози координатора, док ће се пријаве за ове пројекте подносити директно Фондацији Темпус.

 Циљ скупа је да учесници:

 - добију информације о деловима програма Еразмус+ програма посвећеним високом  образовању и сазнају какве могућности су отворене за високошколске установе из Србије;
- сазнају више о предстојећим роковима за подношење предлога пројеката у оквиру Кључне активности 1 и кључне активности 2 Еразмус+ програма, као и Жан Моне потпрограму.

Регистрациони формулар


Молимо Вас да регистрациони формулар попуните најкасније до 17. октобра 2017. године у 23:59.

детаљније

Бизит конференција, 1. и 2. новембар 2017.

Конференција БИЗИТ "Природно дигитално", одржава се 1. и 2. новембра ове године, у Клубу посланика, Толстојева 2, Београд.

БИЗИТ ће и ове године окупити најзначајније стручњаке из области примене савремених пословних ICT решења.

Овогодишња идеја БИЗИТ-а је да пружи увид у перспективе дигиталне димензије, да покаже пут за ефикасну дигиталну миграцију и интеграцију технолошких унапређења у све сфере пословања. Централне теме, дводневног скупа, биће дата центри блиске будућности, уз посебан акценат на безбедност података и пословни софтвер - сагледаћемо напредак и перспективе ERP, CRM, PDM, BI програма, као и неопходност њихове интеграције, али ће бити речи и о свим осталим софтверским пакетима који се користе, било локално или у cloud-у.

БИЗИТ 2017

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести