Одељење за математику, 16. март 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 16. марта 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Бојан Вучковић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ИНДУКОВАНА БОЈЕЊА ГРАФОВА

Апстракт: Бојење графа подразумева доделу боја чворовима, гранама, или чворовима и гранама графа. Уобичајени услов код ових бојења је да се суседним чворовима, инцидентним гранама, односно чворовима и њима инцидентним гранама, додељују различите боје. Оваква бојења називају се ваљаним, и највише изучавани проблем је који је минималан броја боја потребних да би се такво бојење извело. Поред ваљаних бојења, последњих деценија постоји значајно интересовање за индукована бојења графова. То су не обавезно ваљана бојења код којих се боја чвора изводи из боја њему инцидентних грана. Бојења се најчешће изводе по суми или по скупу, при чему се поставља услов да свака два суседна чвора, или генерално свака два чвора графа, имају различите изведене вредности. На излагању ће бити приказане дефиниције разних врста индукованог бојења графа, као и хипотезе по питању потребног броја боја да би се извело тражено бојење за произвољан граф. Код многих од ових типова бојења постигнути резултати су још увек далеко од претпостављених горњих граница датих у хипотезама и остављају простора за даље унапређивање.

детаљније

Одељење за механику 14. март 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 14. марта 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Марко Недељков, Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду

Наслов предавања: “SHADOW WAVES” - НЕОГРАНИЧЕНА РЕШЕЊА СИСТЕМА ЗАКОНА ОДРЖАЊА И СУДАРИ ТАЛАСА

Апстракт: Деведесетих година прошлог века су почела истраживања неограничих решења система закона одржања. Углавном та решења садрже Диракову delta функцију. Shadow waves су низови део по део константне функције по просторним променљивима конструисани да превазиђу проблем множења delta функцијом. Посебно се обраћа пажња на прихватљивост тих таласа и на могућност решавања проблема где се они сударају са сличним или другим таласима. Идеја је направити нешто као Wave Front Tracking алгоритам и за неограничена решења.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 13. март 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 13. марта 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Коса Ненадић, system architect, Schneider Electric DMS, Нови Сад

Наслов предавања: VALIDATION OF CIM DATASETS USING SHACL

Апстракт: The Shapes Constraint Language (SHACL), a new W3C’s recommendation, is a language for validating RDF graphs against a  set of conditions.  This presentation demonstrates an application of  the SHACL on the Common Information Model (CIM) for power systems. To  achieve this, a mapping of CIM RDF Schema into SHACL shapes is defined  and an SHACL implementation - SHACLib.ts is made. For the evaluation  of this approach, the Common Grid Model Exchange Standard (CGMES)  profiles and test configuration provided by the European Network of  Transmission System Operators (ENTSO-E) were used. In an iterative  validation process, required enhancements of CIM datasets were defined.  In this way, a novel approach for validation of CIM datasets is proposed.

детаљније

КГТА семинар, 13. март 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 13. марта 2018, у сали 844 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Предавач: Марко Пешовић

Наслов предавања: КОНУСИ ПОСЕТА

Апстракт: Конус посета (посет = парцијално уређен скуп) је полиедрални конус (проширени уопштени пермутоедар) чија је нормална лепеза део нормалне лепезе стандардног пермутоедра. Коришћењем Хопфових алгебри посета изучавамо тежинске енумераторе целобројних тачака ових полиедралних конуса.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 8. март 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 8. марта 2018. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

Предавач: Бојан Вучковић

Наслов предавања: ИНДУКОВАНА БОЈЕЊА ГРАФОВА

Апстракт: Бојење графова подразумева доделу боја чворовима, гранама, или чворовима и гранама графа. Уобичајени услов оваквог бојења је да се суседним чворовима, инцидентним гранама, односно чворовима и њима инцидентним гранама, додељују различите боје. Оваква бојења се називају ваљаним, и главно питање које се разматра је који је минималан броја боја потребних да би се такво бојење извело.

Поред ваљаних бојења, последњих деценија постоји значајно интересовање за индукована бојења графова. То су не обавезно ваљана бојења код којих се боја чвора изводи из боја њему инцидентних грана. Бојења се најчешће изводе по суми или по скупу, при чему се поставља услов да свака два суседна чвора, или генерално свака два чвора графа, имају различите изведене вредности.

На излагању ће бити приказане дефиниције разних врста индукованог бојења графа, као и хипотезе по питању потребног броја боја да би се извело тражено бојење за произвољан граф. Код многих од ових типова бојења постигнути резултати су још увек далеко од претпостављених горњих граница датих у хипотезама, и остављају простора за унапређивање.

детаљније

Обавештење о евидентирању студената у групе у другом семестру школске 2017/2018. године

У информационом систему је завршено евидентирање студената у групе у другом семестру школске 2017/2018. године.

Молимо студенте да на Хипатији провере да ли се налазе у правим групама за предавања, вежбе и практикуме и да се, уколико уоче неку неправилност, јаве на шалтер Студентске службе, соба 321 у приземљу, сваког радног дана од 11 до 14 сати, најкасније до петка 9. марта 2018.

детаљније

Посета студената и наставника са Универзитета у Греноблу Математичком факултету, 9. март 2018.

Група студената и наставника са Универзитета у Греноблу (https://www.univ-grenoble-alpes.fr/en/ ) посетиће Математички факултет 9. марта 2018.

Циљ посете колега из Гренобла је упознавање са студијама и истраживањима из математике, статистике и рачунарства које се реализују на Математичком факултету. У току посете биће презентовани студијски програми и истраживања из ових области на оба универзитета и размотрене могућности сарадње у оквиру постојећих европских програма.

Позивамо све заинтересоване колеге да нам се придруже у петак, 9. марта од 12 часова у сали 718 и сазнају више детаља о Универзитету у Греноблу и могућностима за сарадњу.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 6. март 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 6. марта 2018, у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: проф. др Дејан Урошевић, Математички факултет

Наслов предавања: О ФИЗИЧКОЈ ЗАСНОВАНОСТИ ЕКВИПАРТИЦИЈЕ У ОСТАЦИМА СУПЕРНОВИХ

Апстракт: У овом предавању ће бити приказани најновији резултати везани за могућност постојања приближно једнаког учешћа густина енергија космичког зрачења и магнетног поља у остацима супернових. Ово испитивање може објаснити начин успостављања једнаког учешћа ове две компоненте у међузвезданој материји, што је чињеница добијена из посматрања. На крају ће бити речи о ефикасности убрзавања протона и електрона процесом дифузног ударног убрзања, а као последица претходних испитивања односа густина енергија космичког зрачења и магнетног поља.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 6. март 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 6. марат 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Станко Бајчетић, Универзитет у Београду - Саобраћајни факултет

Наслов предавања: МОДЕЛ ЗА ОПТИМИЗАЦИЈУ ВРЕМЕНА ОБРТА ВОЗИЛА НА ЛИНИЈИ ЈАВНОГ ГРАДСКОГ ТРАНСПОРТА ПУТНИКА

Апстракт: Време обрта, заједно са транспортним захтевима, представља базни динамички параметар линије и улазну величину за пројектовање реда вожње, што га истовремено чини једним од најважнијих динамичких елемента рада линије јавног градског транспорта путника. Редом вожње се усклађују понуђени транспортни капацитети са испостављеним транспортним захтевима, тако да су базне улазне величине за пројектовање реда вожње истовремено и кључни фактори који утичу, с једне стране, на квалитет функционисања и услуге, а са друге стране, на производну и економску ефективност и ефикасност, као и на искоришћење ресурса (возила, запослени, финансије, енергија и сл.) и утицаја на околину. Циљ истраживања је дефинисање модела за оптимизацију времена обрта возила на линији јавног градског транспорта базираног на укупним оперативним трошковима, трошковима корисника (путника) и трошковима квалитета транспортне услуге, који као излазни резултат има време за које се реализују минимални укупни трошкови функционисања линије. На основу утврђених међусобних релација, дефинисан је математички модел у форми мешовитог целобројног програмирања са циљном функцијом минимизације укупних трошкова линије, као и алгоритам процеса примене дефинисаног оптимизационог модела. У циљу евалуације дефинисани модел је имплементиран у реално окружење, односно на репрезентативној линији јавног градског транспорта у Београду.

детаљније

КГТА семинар, 6. март 2018.

Детаљније: Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 6. марта
2018, у сали 844 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Предавач: Ђорђе Баралић

Наслов предавања: УНИВЕРЗАЛНИ КОМПЛЕКСИ У ТОРУСНОЈ ТОПОЛОГИЈИ (наставак)

Апстракт: На предавању ће бити приказана тополошка и комбинаторна својства симплицијалних комплекса чији су симплекси унимодуларни подскупови решетки. Ови симплицијални комплекси имају својства универзалности јер су повезани са најзначајнијим конструкцијама у торусној топологији. Ово је заједнички рад са Јеленом Грбић и Александром Вучићем (https://arxiv.org/abs/1708.09565).

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести