Zajednički sastanak Odeljenja za mehaniku i Odeljenja za matematiku, 22. mart 2019.

Zajednički sastanak Odeljenja za mehaniku i Odeljenja za matematiku biće održan u petak, 22. marta 2019, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15 časova.

Predavač: Aleksandra Marinković, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu,

Naslov predavanja: NEKE OSOBINE BORŽUA KONTAKTNE STRUKTURE

Apstrakt: Svaka kontaktna mnogostrukost dopušta dekompoziciju otvorene knjige saglasnu sa kontaktnom strukturom. Koristeći ovu otvorenu knjigu na kontaktnoj mnogostrukosti $V$, Boržua je konstruisao kontaktnu strukturu na $V times T^2$. Ova kontaktna struktura zavisi od izbora kontaktne strukture na $V$ kao i od izbora saglasne otvorene knjige. Na ovom predavanju će biti pokazano kako dve nekontaktnomorfne strukture na $V$ mogu dovesti do kontaktnomorfnih struktura na $V times T^2$. Biće pokazano i kako odgovarajući izbor otvorene knjige pridružene kontaktnoj strukturi $V$ utiče na sabkritičku Štajnovu popunjivost kontaktne strukture na $V x T^2$. Tema ovog predavanja je deo zajedničkog rada sa Klausom Niderkruger i Samuelom Lisi.