Odeljenje za matematiku, 23. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 23. novembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Đorđe Krtinić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: ŠUROVI MNOŽIOCI I UOPŠTENjE FEJEROVE TEORIJE NA PROSTORE OPERATORA

Apstrakt: Klasična Fejerova teorema pokazuje da Ćezarove sredine parcijalnih suma Furijeovog reda neprekidne funkcije ravnomerno konvergiraju ka toj funkciji. Ovaj rezultat je iskorišćen da se klasična Fejerova teorija prenese na pogodnu Banahovu algebru (u odnosu na Šurovo množenje matrica), koja je, shodno tome, nazvana prostorom neprekidnih matrica. Biće pokazano da dobijeni rezultati ne zavise od metoda sumabilnosti, tj. od aproksimativnog jezgra, a razmotrićemo i analogne rezultate na Šatenovim idealima. Takođe, biće prikazana i neka uopštenja na blok matrični slučaj. Na samom početku biće dat kratak pregled poznatih rezultata koji su korišćeni za pomenute generalizacije, kao što su delovi teorije ideala kompaktnih operatora na Hilbertovom prostoru i osobine Šurovog množenja, sa posebnim osvrtom na množenje Teplicovim matricama.