Seminar za mehaniku, 22. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 22. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Milan Cajić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: MATEMATIČKI MODELI NELINEARNIH OSCILACIJA NANOGREDA SA IZVODIMA FRAKCIONOG REDA

Apstrakt:
Modifikovane teorije kontinuuma, posebno Eringenova teorija elastičnosti, su često primenjivane u matematičkim modelima koji opisuju dinamiku nanostruktura. Većina takvih modela u literaturi se odnosi na elastična tela tako da ne uzimaju u obzir efekte disipacije u nanostrukturama, te je u tu svrhu neophodno razmatrati klasične ili frakcione viskoelastične konstitutivne relacije koje uključuju efekte prigušenja usled unutrašnjih ili spoljašnjih izvora. Ovde će biti razmatran primer geometrijski nelinearnih oscilacija nanogreda na frakcionoj visko-Pasternakovoj podlozi pod dejstvom harmonijskog transverzalnog i aksijalnog opterećenja. Biće prikazana pertubaciona metoda višestrukih vremenskih skala za rešavanje nelinearne frakcione diferencijalne jednačine i određivanje stacionarnog amplitudno-frekventnog odziva sistema.