Odeljenje za matematiku, 2. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 2. juna 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15:15 časova.

Predavač: Slavko Moconja, Matematički fakultet, Beograd

Naslov predavanja: PREBROJIVI MODELI TEORIJA LINEARNIH UREĐENjA

Apstrakt:
Čuvena Votova hipoteza, jedan od najstarijih otvorenih problema teorije modela, tvrdi da je broj prebrojivih modela teorije prvog reda (na prebrojivom jeziku) najviše prebrojiv ili jednak kontinuumu. Iako je poznato da je hipoteza tačna u nekim specijalnim slučajevima, opšti pristup njenom rešavanju, ako postoji, nije poznat. Među poznatim primerima teorija za koje važi Votova hipoteza spadaju teorije nekih linearnih uređenja, na primer teorije linernih uređenja sa unarnim predikatima i o-minimalne teorije. Ovo predavanje je posvećeno jednom pristupu za klasifikaciju modela teorija linernih uređenja, koji vodi do dokaza Votove hipoteze za neke šire klase teorija.