Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 9. maj 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 9. maja 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Vojkan Vasković, Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo

Naslov predavanja: KRIPTOVALUTE

Apstrakt: Od pre par godina u javnosti, a posebno među Internet korisnicima često se čuju informacije o bitkoinu (engl. Bitcoin) koji je kripto valuta, protokol i softver. To je jedna od prvih implementacija ovakvog "novca" koja je za kratko vreme postigla fascinantan uspeh. Bitkoin je osmišljen na osnovu ideje o novom obliku novca koji koristi kriptografiju u kontroli njegovog stvaranja i obavljanja transakcija. Interesantno je primetiti da se ne oslanja ni na jednu centralnu vlast a njegovo stvaranje je automatizovano i generiše se na serverima koji se još nazivaju "rudari" (engl. bitcoin miners). Njihov osnovni zadatak je da potvrđuju stvaranje ovog "novca" dodavanjem koda decentralizovanoj evidenciji koja se povremeno ažurira i arhivira. Pokretanje i upotreba kripto valute ovog tipa otvara čitav niz pitanja, pre svega, ko kontroliše izdavnje i masu novca u opticaju, da li je ovo stvarno novac koji zavređuje pažnju ili još jedna od mnogih prevara u domenu poslovanja na Internetu. Ono što posebno zabrinjava je masovno otvaranje novih sistema plaćanja zasnovanih na ideji kripto valuta.