Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 27. april 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan 27. aprila 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Bojana Milošević, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: TESTOVI SIMETRIJE ZASNOVANI NA KARAKTERIZACIJI

Apstrakt: Testovi simetrije zauzimaju značajno mesto u neparametarskoj statistici. Za konstrukciju ovakvih testova koriste se mnogobrojne empirijske funkcije raspodele, "empirijske gustine raspodele",
empirijske karakteristične funkcije i druge empirijske funkcije. Na predavanju će biti dat kratak pregled dosadašnjih rezultata na polju testova simetrije. Pored toga biće prikazane i nove klase ovakvih testova u čijoj konstrukciji učestvuju nove karakterizacije simetrične raspodele. Biće predložene i njihove modifikacije za testiranje simetrije oko proizvoljnog centra lokacije. Kao meru kvaliteta testova koristićemo Bahadurovu efikasnost, kao i empirijske moći testova u slučaju uzoraka malog obima. Jedan deo predavanja biće posvećen nekim otvorenim problemima u ovoj oblasti kao i pravcima daljeg istraživanja.