Odeljenje za matematiku, 25. novembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 25. novembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Tatjana Davidović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PROBLEMI I METODE OPTIMIZACIJE

Apstrakt: Problemi optimizacije pojavljuju se veoma često u svakodnevnom životu. Svako od nas trudi se da stigne na odredište za najkraće vreme, plati najnižu cenu nekog proizvoda, smanji potrošnju goriva, poveća zaradu, i slično. Veliki broj optimizacionih problema javlja se i u nauci, inženjerstvu, ekonomiji, poslovanju. Svi oni su, iako laki za formulisanje, uglavnom složeni za rešavanje. Stoga se tačne (egzaktne) metode mogu primenjivati samo u specijalnim slučajevima ili na primerima malih dimenzija. Korišćenje približnih (heurističkih) algoritama postaje nužna alternativa za dobijanje kvalitetnih rešenja ovih klasa problema u razumnom vremenskom roku. U poslednje vreme, sve su popularnije uopštene heurističke metode, nazvane metaheurističke. Dve takve metode predložili su naši istraživači i one će biti detaljnije prikazane u okviru ovog predavanja.