Odeljenje za matematiku, 16. novembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 16. novembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Nebojša Vasović, Rudarsko-geološki fakultet Univerzitet u Beogradu,

Naslov predavanja: NELINEARNA DINAMIKA MODELA NEURONA I GEOLOŠKIH RASEDA: KOHERENCIJA I ZAKON GUTENBERG-RIHTERA

Apstrakt: Prezentacija obuhvata pregled dosadašnjeg istraživanja autora, na temu primene metoda nelinearne dinamike u izučavanju dinamičkih modela neurona i rasednog kretanja u Zemljinoj kori: lokalna bifurkaciona analiza (analitički), globalna bifurkaciona analiza (numerički) i metoda usrednjavanja.

Poseban akcenat prezentacije je na analogiji uočenih pojava na modelu raseda sa realno osmatranim fenomenima (zakon Gutenberg-Rihtera), kao i na uočenim efektima belog šuma u modelu neurona (stohastička koherencija i samo-izazvana stohastička rezonanca).

Rad je dobijen u saradnji sa Kristinom Todorović (Univerzitet u Beogradu, Farmaceutski fakultet), Srdjanom Kostićem (Institut za vodoprivredu Jaroslav Černi, Beograd) i Igorom Franovićem (Univerzitet u Beogradu, Institut za fiziku).