Seminar Bioinformatika, 9. novembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 9. novembra 2016. u sali BIM Matematičkog fakulteta sa početkom u 18:15 časova.

Predavač: Nenad Mitić, Matematički fakultet

Naslov predavanja: BAZA EKSPERIMENTALNO UTVRĐENIH NEUREĐENIH REGIONA PROTEINA

Apstrakt:
Proteini koji nemaju potpuno uređenu 3D strukturu imaju značajnu ulogu u različitim vrstama ćelijskih procesa. U poslednje dve decenije eksperimentalno je potvrđeno postojanje velikog broja proteina čiji pojedini regioni imaju neuređenu strukturu. Podaci o ovakvim proteinima su prikupljeni i organizovani u bazu podataka proteina sa neuređenim regionima. Prva verzija baze je objavljena 2005. godine u SAD, i ažurirana je sve do 2013. godine. Posle tri godine pauze, u Evropi je formirana nova ažurirana i proširena baza sa povećanim brojem karakteristika proteina.

Na predavanju će biti izložene karakteristike stare i nove verzije baze, prikaz raspoloživih resursa, kao i (kritički) osvrt na postojeće
programe za predviđanje neuređenih regiona proteina uzimajući raspoložive podatke iz baze kao osnovu.

Organizatori seminara su prof. dr Gordana Pavlović-Lažetić, prof. dr Branko Dragović i prof. dr Nenad Mitić, rukovodilac