Aktivnosti na seminarima: Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 10. novembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 10. novembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Đorđe Baralić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: "OBIJENE" LEBEGOVA, KKM I HEKS TEOREMA

Apstrakt: Na predavanju će biti dokazane generalizacije klasične Lebegove teoreme o pokrivačima kuba i KKM teoreme o pokrivačima simpleksa za klase prostih politopa čiji su hromatski brojevi mali.

Teoreme koje proširujemo imaju ogroman značaj u matematici jer su ekvivalenti Špernerovoj lemi i Brauverovoj teoremi o fiksnoj tački.

Takođe ćemo pokazati da Heks teorema za kub važi za mnogo širu klasu politopa koji su lepo "obojeni".

Predavanje je zasnovano na zajedničkom radu sa R. Živaljevićem http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0097316516301017  koji je izašao u Journal of Combinatorial Theory, Serie A.