Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 8. novembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 8. novembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Tatjana Jakšić Kruger, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: KONVERGENCIJA BCO METODE

Apstrakt:

Metoda optimizacije kolonijom pčela (Bee Colony Optimization, BCO) je algoritam inspirisan prirodom, preciznije ponašanjem pčela u potrazi za hranom. To je metaheuristička metoda namenjena za primenu na teške probleme optimizaijce koji se javljaju u realnom životu.

BCO su predložili Lučić  i Teodorović  2001. godine. Veoma je jednostavna, ali efikasna metoda koja je već  uspešno primenjena na razne probleme kombinatorne i kontinualne optimizacije.

Na predavanju će biti izložena teorijska verifikacija algoritma kao i dokazi konvergencije raznih varijanti BCO metode. Prikazani rezultati smanjuju jaz između uspešne praktične primene i nedostajuće teorijske analize.