Seminar mehanike, 30. april 2014.

Naredni sastanak seminara biće održan u sredu, 30. aprila 2014.  sa početkom u 18h u sali 801f na Matematičkom institutu.

Predavač: Dušan Zorica, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PRINUDNE OSCILACIJE SISTEMA: TELO I VISOKOELASTIČNI ŠTAP

Sadržaj:

Proučavaće se prinudne oscilacije sistema koji se sastoji od tela i viskoelastičnog štapa, mase uporedive sa masom tela.

Viskoelastični štap je jednim svojim krajem učvršćen za nepokretni zid, dok se na njegovom drugom kraju nalazi telo, koje se kreće translatorno i na koje deluje prinudna sila.

Viskoelastični štap je modeliran linearnom konstitutivnom jednačinom koja sadrži frakcione izvode rasporedjenog reda. Sistem parcijalnih diferencijalnih jednačina celobrojnog i frakcionog reda, koji opisuje talasno kretanje u štapu, kao i oscilacije tela, rešavan je metodom Laplasove transformacije, a rešenja su data u obliku konvolucije prinudne sile i jezgra rešenja.

Dati su i numerički primeri.

Prikazani rezultati su dobijeni u saradnji sa akademikom Teodorom Atanackovićem i akademikom Stevanom Pilipovićem.

Ostavite vaš komentar:

(opciono)