Odeljenje za matematiku, 26. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 26. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14 časova.

Predavač: Waclaw Marzantowicz, Faculty of Mathematics and Computer Science, Adam Mickiewicz University, Poznan

Naslov predavanja: BOURGIN-YANG THEOREM AS A FINE VERSION OF THE BORSUK-ULAM THEOREM

Apstrakt:  Predavanje pokriva istoriju primena ekvivarijatnih topoloških metoda od klasične Borsuk-Ulamove teoreme do primena u kombinatorici, nelinearnoj analizi i geometriji.

detaljnije

Matematički metodi mehanike, 25. oktobar 2017.

Detaljnije:

Tokom zimskog semestra 2017. godine, seminar Matematički metodi mehanike organizuje specijalni kurs - Algebarske krive i primene u klasičnoj mehanici.

Uvodno predavanje će održati Borislav Gajić 25. oktobra 2017. Kurs je namenjen širokom krugu slušalaca, uključujući studente doktorskih, master i osnovnih studija.

Sastanci seminara održavaju se sredom u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova. Više detalja o seminaru može se naći na http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/.

detaljnije

Seminar za mehaniku, 25. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 25. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Mihailo Čubrivić, Institut za fiziku, Beograd

Naslov predavanja: DINAMIKA LEKSOVIH PAROVA, SUPERSIMETRIJA I SOLITONI U NELINEARNIM ŠREDINGEROVIM JEDNAČINAMA

Apstrakt: Formulacija nelinearnih parcijalnih diferencijalnih jednačina na jeziku Leksovih parova otvara put ka traženju solitonskih rešenja i daje vezu sa integralima kretanja jednačine. Na predavanju ćemo u uvodnom delu podsetiti na neke klasične rezultate iz ove oblasti, a zatim ćemo pokazati kako se efektivni Leksov Hamiltonijan uzastopnim kanonskim transformacijama svodi na standardizovani oblik na koji se može primeniti metod inverznog rasejanja (i u slučajevima gde prvobitni Leksov par ne daje odgovor). Imitirajući metod ubrzane konvergencije Kolmogorova nalazi se kriterijum za preživljavanje solitona u prisustvu perturbacija (dodatnih članova u jednačini kretanja). Solitonska rešenja odgovaraju Leksovim Hamiltonijanima sa supersimetričnim spektrom (i još nekim ograničenjima). Razmotrićemo detaljno konkrente fizičke sisteme gde se ovaj formalizam može primeniti, pre svega prostorne solitone u fotorefraktivnoj optici.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 24. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 24. oktobra 2017, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Lucio Crivellari, INAF - Osservatorio Astronomico di Trieste and Instituto de Astrofisica de Canarias

Naslov predavanja: ALTERNATIVE REPRESENTATIONS OF THE RADIANT ENERGY TRANSPORT

Apstrakt: In alternative to the representation of the electromagnetic field through the Maxwell`s equation and its propagation in terms of the corresponding wave equations, in this seminar we will consider a description based on the corpuscular theory of light. Such an approach leads to a picture analogous to that employed in fluid dynamics: the radiation field is assumed to consist of rays (photon beams) characterized by their energy and direction of propagation. The energy carried on by a ray is the fundamental observable of the transport process. Its quantitative representation by means of a suitable macroscopic quantity, namely the specific intensity of the radiation field, makes it possible to go beyond the ray picture and paves the way to a much more convenient mathematical formulation of radiative transfer (RT), widely used by astrophysicists.

The propagation of the radiation field through a material medium, for which we will adopt a semi-classical model based on the hypotheses of Planck, Bohr and Einstein, will be formulated as a kinetic (Boltzmann) equation that allows for the space-time evolution of the specific intensity of the radiation field. All the physical information, described at microscopic level by proper photon distribution functions, will be merged into a few macroscopic coefficients that characterized any specific RT equation.

Eventually, we will compare the description of the localization, energy balance and transport of radiant energy, as formulated in the Maxwell`s theory, with the macroscopic representation in terms of the specific intensity of the radiation field.

detaljnije

KGTA seminar, 24. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 24. oktobra 2017, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Waclaw Marzantowicz, Faculty of Mathematics and Computer Science, Adam Mickiewicz University, Poznan

Naslov predavanja: REEB GRAPHS AND CRITICAL POINT THEORY

Apstrakt: Na predavanju će biti reči o primenama ideja Morsove teorije u Primenjenoj i računarskoj topologiji (kompjuterskoj grafici).

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 24. oktobar 2017.

Detaljnije: Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 24.
oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u
14:15 časova.

Predavači: Jozef Kratica, Vera Kovačević-Vujčić, Mirjana Čangalović

Naslov predavanja: THE STRONG METRIC DIMENSION OF SOME GENERALIZED PETERSEN GRAPHS

Apstrakt: In this paper the strong metric dimension of generalized Petersen graphs GP(n, 2) is considered. The exact value is determined  for the cases n = 4k and n = 4k + 2, while for n = 4k + 1 an upper  bound of the strong metric dimension is presented.

detaljnije

Spisak tema odobrenih na sednici NNV održanoj 06.10.2017.

Spisak tema odobrenih na sednici NNV održanoj 06.10.2017.

detaljnije

Konferencija BIZIT 2017 – Prirodno digitalno, 01.11.2017.

Na BIZIT-u vas očekuju eminentni stručnjaci iz privrede i obrazovanja koji su pripremili više od 30 prezentacija, panel diskusija i radionica.

BIZIT je dobra prilika da upoznate digitalnu ekonomiju kao novu dimenziju poslovanja i da razmenite iskustva sa kolegama. U prelepom ambijentu Kluba poslanika biće dovoljno vremena i za druženje.

Ukoliko se do sada niste prijavili, to možete učini popunjavanjem prijavnog obrasca koji se nalazi na sajtu BIZIT-a. Prijaviti se možete do utorka, 24. oktobra do ponoći.

Svi kotizovani učesnici će dobiti vredan kotizacioni set i pravo za učestvovanje u nagradnoj igri, sa vrednim nagradnim fondom.

Preliminarna agenda BIZIT-a

Za sve dodatne informacije i dogovor oko prijave možete kontaktirati koleginicu Nevenku Gašić, mejlom na adresu: nevenka@pcpress.rs

detaljnije

Otvoren Informativni centar Fondacije Tempus

Fondacija Tempus je otvorila Informativni centar u Beogradu, na adresi Terazije 39, I sprat, koji je od 2. oktobra dostupan svakog radnog dana od 10 do 18 časova.

Info centar omogućava svim zainteresovanim pojedincima, kao i predstavnicima škola i visokoškolskih ustanova, da na jednom mestu, bez zakazivanja, dobiju sve potrebne informacije u vezi sa obrazovanjem u Srbiji i Evropi, kao i programom Evropske unije Erazmus+.

U Info centru se mogu dobiti informacije o mogućnostima za stipendiranu mobilnost (razmene), volonterske programe i omladinske razmene, podrška u procesu prijavljivanja u vezi sa pravilima programa Erazmus+ i CEEPUS i njihovim procedurama i sl. Informativni centar je mesto i za informisanje o evropskim mrežama (eTwinning, EPALE, Europass, Euroguidance, Eurydice), kao i srednjeevropskom programu za razmenu studenata i profesora – CEEPUS.

U sklopu rada Info centra predviđen je i poseban paket usluga za informisanje stranih studenata koji borave na mobilnosti u Republici Srbiji.

Više informacija može se pronaći na sajtu Fondacije Tempus

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 19. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara, biće održan u četvrtak, 19. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Mirjana Đorić, Matematički fakultet

Naslov predavanja: PODMNOGOSTRUKOSTI REALNE KODIMENZIJE DVA U KOMPLEKSNIM PROSTORNIM FORMAMA

Apstrakt:
Biće prikazani neki rezultati o podmnogostrukostima kodimenzije dva koje su smeštene u kompleksne prostorne forme i koje zadovoljavaju algebarski uslov nametnut na dve geometrijske stukture: na strukturu podmnogostrukosti predstavljenu drugom osnovnom formom i na endomorfizam indukovan skoro kompleksnom strukturom ambijentnog prostora na tangentno raslojenje podmnogostrukosti.

detaljnije